אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינטל ו-AMD חשפו מעבד חדש שפיתחו יחד, למלחמה באנווידיה צילום: אינטל

אינטל ו-AMD חשפו מעבד חדש שפיתחו יחד, למלחמה באנווידיה

המעבד כולל שבב אינטל דור שמיני ושבב גרפי חזק במיוחד של AMD, שנועדו להעניק ללפטופים דקים וקלים יכולות גיימינג; המטרה - להחליש את אנווידיה בשוק בקטגוריית מחשבי המשחקים, שצומחת במהירות

08.01.2018, 07:35 | ניצן סדן

אינטל ו-AMD, יריבות מרות בשוק השבבים, חשפו פיתוח משותף ראשון: Kaby Lake G, מעבד פלטפורמה שמשלב רכיבים של שתיהן. הוא כולל שבב Core של אינטל מהדור השמיני - מעבד רב עוצמה למחשבים, ושבב Radeon Vega M, מעבד גרפי רב עוצמה מבית AMD בעל 4 גיגה-בייט של זיכרון פעולה מהיר. היצרניות Dell ו-HP צפויות להשיק באביב הקרוב מחשבים ראשונים שיתבססו על הפיתוח.

קראו עוד בכלכליסט

זהו שיתוף הפעולה המשמעותי ביותר בין השתיים, שמטרתו אחת: לאפשר פיתוח של לפטופים חזקים שלא יתבססו על כרטיסי המסך של אנווידיה, מתחרה של שתיהן. המעבד החדש יכול, לפי אינטל, לספק ביצועי גרפיקה זהים לשל כרטיסי גיימינג בסיסיים, אך עם צריכת אנרגיה נמוכה ב-18% משלהם. כמו כן, ניתן להריץ עליו וידאו 4K, לחבר עד שישה מסכים חיצוניים, להפעיל משחקי מציאות מדומה ועוד.  

המעבד המשותף, צילום: אינטל המעבד המשותף | צילום: אינטל המעבד המשותף, צילום: אינטל

לאינטל יש שבבים גרפיים משלה, שנקראים HD ומסוגלים להריץ רק משחקי קז'ואל או כותרים ישנים מאוד; מטרתם היא לתמוך ביישומים גרפיים פחות תובעניים, כגון סרטי HD למשל. ל-AMD, לעומתה, יש ליין של מעבדים גרפיים חזקים ויעודיים, שנמנים על הטובים ביותר בעולם. אך רוב הגיימרים (ואיתם, רוב יצרניות המחשבים) מעדיפים את המעבדים הגרפיים של אנווידיה, שהם כה חזקים שחלקם משמש אף ליישומי בינה מלאכותית וכריית מטבעות וירטואליים.

ביחד עם המעבד, נחשף מיני-מחשב שולחני חדש בסדרת NUC של אינטל, הראשון שמצויד בשבב המתקדם. מחשבי ה-NUC נועדו ליישומים משרדיים בסיסיים וגודלם כשל שתי קופסאות סיגריות לערך - והדגם החדש הוא הראשון שנועד להפעיל גם משחקים. מחירו טרם פורסם.

NUC במהדורת הגיימינג החדשה, צילום: אינטל NUC במהדורת הגיימינג החדשה | צילום: אינטל NUC במהדורת הגיימינג החדשה, צילום: אינטל

שיתוף הפעולה בין אינטל ו-AMD יוכל לאפשר השקת מחשבים בעלי יכולות גיימינג טובות גם ללא כרטיס מסך נפרד; עדיין לא התפרסמו מבחני עומק של המעבד, כך שלא ידוע איך יעמוד מול כרטיסי אנווידיה, אך למהלך היגיון עסקי ברור: החלשת מתחרה קשוחה משותפת, על רקע הצמיחה בפופולריות מחשבי הגיימינג וכניסת משחקי המחשב למיינסטרים בצורה רחבה מבעבר.

הצטמקות שוק ה-PC מחייבת את יצרניות החומרה לשכוח את מריבות העבר ולשתף פעולה - ויש להניח שנראה מיזמים נוספים מסוג זה בעתיד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות