אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"שכר לא סביר למנכ"ל חברה קדישא הרצליה" צילום: שאול גולן

"שכר לא סביר למנכ"ל חברה קדישא הרצליה"

דו"ח של רשם העמותות חשף כי שכרו של יצחק פלח, מנכ"ל חברה קדישא הרצליה, גבוה בשני שלישים מהמותר. עוד נמצא כי החברה מתקצבת אברכים בניגוד להנחיות בהיקף של 250 אלף שקל בשנה

08.01.2018, 08:10 | שחר אילן

שכרו השנתי של מנכ"ל חברה קדישא הרצליה יצחק פלח מגיע ל־700 אלף שקל, כלומר 58 אלף שקל בחודש ברוטו, בניגוד להנחיות המשרד לשירותי דת. כך עולה מדו"ח ביקורת שביצע רשם העמותות באמצעות רואה החשבון דורון פרלשטיין.

עוד עולה מהדו"ח שבניגוד להנחיות המשרד לשירותי דת, העמותה מתקצבת כולל של אברכים (ישיבה לגברים נשואים) בעלות של כרבע מיליון שקל לשנה.

הדו"ח קובע כי היקף השכר של פלח הוא 40% מכלל הוצאות השכר של העמותה ו־14% ממחזור העמותה העומד על 5 מיליון שקל. גובה השכר, קובע פרלשטיין, "נראה בלתי סביר בנסיבות העניין".

בית עלמין (ארכיון), צילום: עמית שעל בית עלמין (ארכיון) | צילום: עמית שעל בית עלמין (ארכיון), צילום: עמית שעל

גובה השכר הוא בניגוד לתנאי רישיון החברה קדישא שנתן המשרד לשירותי דת ובו נקבע כי "השכר המרבי שיינתן לעובדים ולבעלי תפקידים בחברה ברמה הבכירה ביותר לא יעלה על שלוש פעמים גובה השכר הממוצע במשק". זאת, בעוד ששכרו של פלח מגיע לפי חמישה מהשכר הממוצע במשק. כמו כן, בניגוד להנחיות רשם העמותות, לא צוין שכרו של פלח בחוזה העבודה איתו.

העמותה טענה בתגובה שהשכר של פלח מבטא את העובדה שהוא משמש תורן בלוויות לילה. הרשם החליט להמתין ולבדוק אם מחזור העמותה יגדל באופן משמעותי, כפי שמסרו ראשיה, שכן נוהלי רשם העמותות קובעים כי אחד המדדים לסבירות שכר הבכירים בעמותה יהיה היקף המחזור השנתי.

עוד ממצא חריג וחמור של הביקורת הוא שהעמותה מעבירה מדי שנה כרבע מיליון שקל למימון כולל של אברכים. זאת, אף שהדבר אינו נכלל במטרותיה המאושרות.

התמיכות לכולל מגיעות ל־20% מסך התשלומים שמקבלת חברה קדישא מביטוח לאומי, זאת בניגוד להנחיות המשרד לשירותי דת שמתירות לחברה קדישא להעביר רק סכום השווה ל־5% מתקבוליה מביטוח לאומי.

ממצא זה בעייתי בשל נוהג של חברות קדישא למכור חלקות קבורה במחירים גבוהים מאוד. המשמעות היא שחלק גדול מרווחים אלה הולך למימון אברכים במקום לשיפור השירות.

מנכ"ל חברה קדישא הרצליה יצחק פלח מסר בתגובה כי "הדברים נבדקו על ידי רשם העמותות שקיבל תשובות לשביעות רצונו והודיעו לנו שאישור ניהול תקין מונפק בימים אלה, כך שהכל תקין והכל בא על מקומו".

תגובת רשם העמותות: "בעקבות ממצאי הדו"ח פנה רשם העמותות אל העמותה בדרישה לתקן את הליקויים שהתגלו בה. אם לא ייעשה כן, ישקול הרשם נקיטה בסמכויות המוקנות לו על פי דין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות