אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחזיקים באג"ח קרדן אן.וי ב' דורשים פירעון מיידי: "מצבה הפיננסי הורע" צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

המחזיקים באג"ח קרדן אן.וי ב' דורשים פירעון מיידי: "מצבה הפיננסי הורע"

העיכוב במכירת תה"ל הסעיר את מחזיקי האג"ח של החברה־האם קרדן אן.וי, שנותר לה שבוע לסגירת העסקה וכיסוי חובותיה. מחזיק בסדרה א' חושש מהמהלך: "זה כדור שלג שיכול להרוס את קרדן. המכירה לפורטיסימו תיפול והחברה תבקש הגנה מפני נושים"

08.01.2018, 07:53 | גולן חזני

המשא ומתן המתקדם למכירת תה"ל לקרן פורטיסימו עורר סערה בקרב מחזיקי האג"ח של החברה־האם של תה"ל, קרדן אן.וי. ל"כלכליסט" נודע כי מחזיקי סדרה ב' של קרדן יעלו להצבעה הצעה להעמיד אותה לפרעון מיידי. הנימוק: הרעה במצבה הפיננסי של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", החברה חזרה למשא ומתן מול פורטיסימו לאחר שהמגעים מול שני גופים סיניים התמהמהו. אלה היו אמורים לרכוש את תה"ל תמורת 140–145 מיליון יורו. פורטיסימו צפויה לשלם סכום כ־125 מיליון יורו, והמגעים עמה מביאים למצב יוצא דופן בין שתי סדרות האג"ח של קרדן. סדרה א' מייחלת לחתימת העסקה במהירות ואילו סדרה ב' מתפללת לכישלון ואי חתימה עד ל־1 בפברואר.

יובל כהן שותף מנהל פורטיסימו, צילום: אוראל כהן יובל כהן שותף מנהל פורטיסימו | צילום: אוראל כהן יובל כהן שותף מנהל פורטיסימו, צילום: אוראל כהן

המניע שצפויים להציג מחזיקי סדרה ב', שרובם קרנות, הוא כי עדיף להמתין לעסקה מול הגופים הסינים ולא לוותר על פער של כ־20 מיליון יורו.

לקרדן יש שבוע לבצע את עסקת המכירה לפורטיסימו כדי שהכסף ייכנס לקופה עד סוף החודש והיא תעמוד בתשלום למחזיקי החוב. מדובר במרוץ קשה נגד הזמן, שכן לפורטיסימו יש בעיית מיסוי בעסקה שהיא מנסה לפתור מול הרשויות.

אתמול קיימו מחזיקי סדרה ב' אסיפה, שבה החליטו להעמיד להצבעה את העמדת האג"ח לפרעון מיידי. הצעד מאיים על חתימת העסקה עם פורטיסימו ועלול להכניס את החברה לסחרור. מחזיקי סדרה א' עשויים לפתוח בצעד נגדי.

לפי מנגנון שנוצר בהסדר חוב בחברה ב־2015, "מנגנון הנדסה לאחור", סדרה א' תקבל עדיפות בתשלומים. ואולם במקרה שהחברה מגיעה לחדלות פרעון, הסכום העודף שקיבלו מחזיקי סדרה א' מיום ההסדר יהפוך לנחות ומחזיקי סדרה ב' יקבלו את גובה הסכום. מרגע ההסדר קיבלו מחזיקי סדרה א' כ־350 מיליון שקל מעבר לחלקם השווה בפרעונות. המשמעות היא שאם החברה לא תפרע לסדרה א' את 52 מיליון הדולרים היא תהיה בחדלות פרעון ומחזיקי סדרה ב' יקבלו את 350 מיליון השקלים הבאים שנכנסים לחברה, כלומר מכירת תה"ל.

"מדובר בכדור שלג שיכול להרוס את קרדן. הבורסה תעצור את המסחר באג"ח והן יהפכו ללא סחירות. עסקת פורטיסימו תיפול והחברה תפנה לבית המשפט בהולנד בבקשה להגנה מפני נושיה", אמר מחזיק גדול בסדרה א'. לדבריו, במקרה כזה ייתבעו מחזיקי סדרה ב' ומנגנון ההנדסה לאחור יבוטל.

המצב נוצר כתוצאה מהסדר החוב שנחתם ואושר ב־16 ביוני 2015 בהובלתו של המנכ"ל דאז שוקי אורן. זה היה אחד מהסדרי החוב הגדולים בשנים האחרונות, על חוב של 345 מיליון יורו. הסדר החוב של החברה שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר כלל דחייה של שנתיים בתשלומי קרן למחזיקי האג"ח בהיקף של 165 מיליון יורו, שהיו אמורים להתבצע ב־2015 ו־2016. קרדן עמדה בהסדר, אבל עננה כבדה מרחפת מעל יכולתה לפרוע בפברואר הקרוב שני תשלומי קרן וריבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות