אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזרה לשגרה? זינוק של 48% במספר הדירות שנרכשו במחירי שוק בנובמבר צילום: דוד הכהן

חזרה לשגרה? זינוק של 48% במספר הדירות שנרכשו במחירי שוק בנובמבר

מספר הרכישות במחירי השוק - ללא מחיר למשתכן ומחיר מטרה - עמד על 8,500 בנובמבר לעומת 5,700 באוקטובר. לפי אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, בשנה שעברה נרכשו 103 אלף דירות בסך הכול

08.01.2018, 12:01 | נמרוד בוסו

במהלך חודש נובמבר נרכשו 9,000 דירות, מזה כ-550 דירות במסגרת "מחיר למשתכן". כך פרסם הבוקר (ב') אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר. "בהשוואה לנובמבר אשתקד ירד סך העסקאות 'במחירי שוק' בשיעור של 9%", נכתב. המושג עסקאות 'במחירי שוק' נוגע לעסקאות הנדל"ן ללא עסקאות שבוצעו במסגרת התוכניות מחיר למשתכן ומחיר מטרה.

קראו עוד בכלכליסט

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בהשוואה לחודש אוקטובר, שבו נרכשו 5,700 דירות בלבד במחירי שוק, זינק מספר הדירות שנרכשו במחירי שוק בכ-48%. חלק מהזינוק ניתן להסביר בכך שחג הסוכות חל במהלך השבוע הראשון של אוקטובר. אולם ייתכן כי מדובר בסימנים ראשונים של חזרת רוכשי הדירות לשוק, לאחר חודשים ארוכים של קיפאון.

דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון) | צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן

עוד על פי נתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר, עמד סך הדירות החדשות שנמכר במהלך נובמבר על 2,600 דירות, מהן כ-2,000 דירות שנמכרו במחירי שוק. גם במקרה זה מעלה ההשוואה לחודש נובמבר שעבר כי חלה ירידה של 11%, אך בהשוואה לחודש אוקטובר, שבו נמכרו 1,400 דירות בלבד במחיר השוק, חלה עלייה של 43%.

ברכישות מצד רוכשי דירה ראשונה ("זוגות צעירים") שלא במסגרת מחיר למשתכן, חל גידול של 46%, מ-2,600 דירות באוקטובר ל-3,800 דירות בנובמבר.

המשקיעים רכשו פחות דירות

משקל המשקיעים מתוך כלל העסקאות נותר נמוך ועמד על 16.5%, שיעור דומה לזה של החודש שעבר. במונחים כמותיים, רכשו המשקיעים כ-1,500 דירות, ירידה של 12% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מספר הדירות שהוציאו משקיעים למכירה במהלך נובמבר הוסיף לרדת, לרמה של 16% פחות מנובמבר שעבר. עם זאת, גם בנובמבר האחרון המשיך מלאי הדירות הכללי המוחזק על ידי משקיעים להצטמצם, וכ-400 דירות נוספות נגרעו מהמאגר.

בסיכום שנתי, שכבר כולל את נתוני דצמבר, מצא הכלכלן כי במהלך 2017 בוצעו 94 אלף עסקאות לרכישת דירה במחירי שוק, כאמור ללא מחיר למשתכן ומחיר מטרה, כך פרסם היום אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, במסגרת סקירת ענף הנדל"ן למגורים של נובמבר 2017. על פי הודעת האגף, מדובר ב"ירידה של 13% בהשוואה לשנת 2016. זוהי הרמה הנמוכה ביותר של עסקאות מאז 2011, אשר עמדה בצל המחאה החברתית".

יש לציין עם זאת, כי לצד העסקאות במחיר שוק, ושלא כמו ב-2011, בוצעו כ-9,000 עסקות למכירת דירה במסגרת המבצעים הממשלתיים, כך שבסך הכל עמד מספר העסקות השנה על 103 אלף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
בשקט בשקט למרות ששר האוצר מבלבל
את הקונים, העסקאות בשוק חוזרות למספרים של השנים האחרונות והשוק חוזר לזוז, הבניה איטית, השכונות החדשות שבונים בערים לא מבוקשות ומרכזיות כמו הוותיקות, פרויקטים של תמ״א ופינוי בינוי תקועים בהיתרים ארוכים שמשתנים כל הזמן, ולאט לאט המחירים יחזרו לעלות.
דניאל  |  10.01.18
24.
כל הדירות למכירה זה ממשקיעים ומתיווך... להתרחק כמו מאש
דירה להשקעה זה עסק... ועסק לא מוכרים אם הוא כלכלי... כשאתה קונה דירה ואתה מחשב תשואה ומקבל 4% זה אומר שאתה מנחית על השלוחן ערמה של כסף ואת השקל רווח הראשון שלך אתה תראה רק עוד 25 שנה... מי יודע מה יהיה עוד 25 שנה, מה מחירי הדירות יהיו אז, מה הריבית, כמה השקל יהיה שווה ואם בכלל תהייה מדינת ישראל... זה הימור מסוכן... חוץ מזה אותם דירות מגולגלות שוב ושוב ועוברות ידיים מיד ליד המחיר עולה, קונים משכירים כמה שנים ומוכרים.. זה כמו פרמידה, מי שיתקע עם דירה בלי קונה ידפק... וזה בדיוק מה שקורה בקפאון, אותם קונים אחרונים נדפקו בלי קונים ויאלצו להתפשר במחירים והמחירים יתחילו לרדת...
אריה  |  10.01.18
לכל התגובות