אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילדה חולת סרטן נדבקה בזיהום בדם; רמב"ם: הסיבה - זיהום בתרופה של טבע צילום: בלומברג

ילדה חולת סרטן נדבקה בזיהום בדם; רמב"ם: הסיבה - זיהום בתרופה של טבע

לאחר שילדה בת 13 שחולה בסרטן נדבקה בזיהום בדם, ביצעו ברמב"ם בדיקה לאיתור מקור הזיהום. בבדיקה של תמיסת המורפין שבה משתמשת הילדה התגלה החיידק שגרם ככל הנראה לזיהום. מטבע נמסר: "חוקרים את האירוע, מדובר בזיהום היכול להגיע ממספר רב של מקורות"

08.01.2018, 13:03 | ynet
חולת סרטן בת 13 נדבקה בזיהום כתוצאה משימוש בתרופה "מורפין" של חברת טבע, כך עולה מבדיקה שבוצעה בבית החולים רמב"ם בחיפה.

הילדה, שנמצאת בביתה ומטופלת במחלקה האונקולוגית של רמב"ם, נדבקה בזיהום מהתרופה בה טופלה. היא הגיעה לבית החולים לפני כמה שבועות עם תלונות של חום גבוה וחולשה כתוצאה מהזיהום. לאחר שמצבה השתפר היא שבה לביתה.

תמיסת המורפין שהוזרקה לילדה, כך תואר בבית החולים, נשלחת לביתם של החולים האונקולוגיים על ידי חברת טבע, יחד עם יתר התרופות בשקיות אטומות. לצורך הבדיקה, לקחו בבית החולים תרבית מדגימה שנלקחה משקית אטומה שנשלחה לביתה של הילדה.

התרופה של טבע - מקור לזיהום? (צילום אילוסטרציה), צילום: facebook / tevapharm התרופה של טבע - מקור לזיהום? (צילום אילוסטרציה) | צילום: facebook / tevapharm התרופה של טבע - מקור לזיהום? (צילום אילוסטרציה), צילום: facebook / tevapharm

הזיהום התגלה בתרופה; משרד הבריאות עודכן

"בבית החולים לילדים רות ברמב"ם מטופלת נערה בת 13 שלקתה במחלה ממארת ונמצאת במעקב של רופאי המחלקה האונקולוגית לילדים", נמסר מרמב"ם. "הנערה, שמקבלת בביתה טיפול הכולל עירוי לווריד, הגיעה לפני מספר ימים עם מחלה וממצאים המצביעים על זיהום בדם. מהנערה נלקחו בדיקות דם שהוכיחו שאכן לקתה בזיהום חיידקי.

"המשפחה התבקשה להביא מהבית את שקיות העירוי כחלק מבדיקה מקיפה לזיהוי מקור הזיהום. בבדיקה שנעשתה בשקית עירוי אטומה שמספקת חברת תרופות חיצונית, התגלה אותו חיידק שאחראי ככל הנראה לזיהום. הממצאים דווחו כמקובל למשרד הבריאות, הנערה טופלה בזיהום, התאוששה, ושבה לביתה שם היא ממשיכה בטיפולים ביתיים במחלה שאיתה היא מתמודדת".

מורפין (ובשמותיה הנוספים: מורפיום, MCR, MIR) היא תרופה נפוצה ממשפחת האופיאטים המשמשת להרדמה ולשיכוך כאבים. מדובר באחת התרופות העתיקות בהיסטוריה של הרפואה. היא פותחה על ידי רוקח גרמני בשם פרידריך שרטנר בשנת 1805, ונקראה "מורפיום" על שמו של אל החלומות היווני מורפיאוס. עם זאת השימוש בה החל רק בשנת 1853, לאחר המצאת מחט ההזרקה. מדובר ברכיב המופק מאופיום, ונקשר ומפעיל קולטנים במוח ובעמוד השדרה. בכך הוא גורם לשיכוך כאבים עזים לאחר ניתוח, כוויות, חבלות קשות, קטיעות איברים (כאבי פאנטום) או עקב מחלת סרטן סופנית.

עם זאת, החומר גורם גם להפרעות בחשיבה ובריכוז, אפתיה, דיכוי נשימתי ולהתמכרות מהירה מאוד. תרופה זו ניתנת לרוב רק כמוצא אחרון ובאופן זמני ככל האפשר, עקב סכנת ההתמכרות המהירה לתרופה, עד לצורך בהגדלת מינונים כדי להגיע להשפעה כלשהי. הגדלת מינון התרופה עלולה לגרום לדיכוי הנשימה ואף למוות.

אב לילד חולה סרטן: כל ההורים בלחץ

אב לילד אחר חולה סרטן, שמקבל גם הוא את תמיסת המורפין של חברת טבע, נחשף לשמועות על אודות הזיהום ותיאר כי "אנחנו במצב מאוד מאוד מלחיץ. ברשתות החברתיות ובקבוצות הווטסאפ מתחילות להתרוצץ אזהרות מפני שימוש בתרופה, אבל אין לזה שום אישור. נכתב שם שלא לתת את התרופה כי התגלה בה זיהום נדיר וחמור. אנחנו לא יודעים אם אפשר לתת לבן שלי את המורפין או לא. יכול להיות גם שמדובר בזיהום יותר נרחב. המצב הזה של חוסר הודאות הוא הכי גרוע".

מחברת טבע נמסר בתגובה: "במקרה המדובר התרופה - תמיסת מורפין להזרקה - מיוצרת ע"י חברת רפא והוכנה רוקחית באתר טבע באשדוד. בטבע אשדוד קיימת בקרה קבועה ואין כל אינדיקציה לקיום זיהום. עם קבלת הדיווח אתמול על האירוע שאירע לפני כשבועיים, טבע החלה בחקירת האירוע הנקודתי. חשוב לציין כי מדובר בזיהום היכול להגיע ממספר רב של מקורות, בהם ציוד רפואי. אנו מאמינים כי במקביל לבדיקתנו ייערכו בדיקות על ידי הגורמים המעורבים הנוספים לאיתור מקור הזיהום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות