אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוכיחו שהם לא ״קבוצת רכישה״ – וישלמו מס מופחת צילום: אסנת קרסננסקי

הוכיחו שהם לא ״קבוצת רכישה״ – וישלמו מס מופחת

לפני כ-3 שנים התארגנה קבוצה ורכשה קרקע בקרני שומרון לצורך בנייה עצמית. מנהל מיסוי מקרקעין קבע שעליהם לשלם מס רכישה על הבתים אך ערר שהגישו התקבל והם ישלמו מס על הקרקע בלבד

11.01.2018, 13:35 |  עו"ד ענת גוראל

השופט רון סוקול מוועדת הערר שבבית המשפט המחוזי בחיפה קיבל באחרונה ערר שהגישה עמותה בשל חבריה, קבוצת אנשים שהתארגנו ב-2014 לרכישת קרקע בקרני שומרון, על שומת מס רכישה. הוא קבע שהקבוצה אינה ״קבוצת רכישה״ מכיוון שלא היה לה ״גורם מארגן״ חיצוני ולכן על חבריה לשלם מס רכישה רק על הקרקע ולא על הבתים שבנו.

בספטמבר 2014 הזמינה רמ״י את הציבור להציע הצעות לרכישת קרקעות בקרני שומרון. מספר חברים החליטו להתארגן ולרכוש את הזכויות באחד המתחמים והקימו לשם כך עמותה. העמותה התקשרה עם חברת נדל״ן בשם ״טובה הארץ״ כדי שתגייס חברים נוספים ולאחר שהצטרפו די רוכשים היא הגישה הצעה וזכתה במכרז.

מיד לאחר מכן התקשרה העמותה עם חברת עורכי דין וחברת ניהול לליווי הפרויקט ובשנים 2015-2016 נבחרו קבלנים לביצוע עבודות הפיתוח והבנייה.

בהתאם לחוק, הגישה העמותה למנהל מיסוי מקרקעין חדרה הודעה על הרכישה וצירפה שומה עצמית לתשלום מס רכישה בגובה 6% משווי הקרקע. אך המנהל לא קיבל את ההצהרה וביוני 2015 קבע שלא מדובר בעסקה לרכישת קרקע אלא בקבוצת רכישה שביצעה עסקה לרכישת דירות מגורים ולכן מס הרכישה צריך להיגזר מששווי הבתים שייבנו.

על החלטה זו הגישה העמותה ערר לבית המשפט המחוזי בחיפה. לטענת העמותה, חברי הקבוצה אינה ״קבוצת רכישה״ שכן היוזמה להקמת הקבוצה וכל שלבי הפרויקט בוצעו על ידם באופן עצמאי ולא על ידי גורם חיצוני.

מנהל המיסוי טען מנגד שמטרת התקשרות חברי הקבוצה בכלל החוזים שנחתמו הייתה רכישת דירות מוגמרות. לדבריו, מייסדי העמותה, עורכי הדין וחברת הניהול הם ה״גורם המארגן״ של קבוצת הרכישה ובהתאם לחוק על חברי העמותה לשלם מס רכישה על הדירות.

היישוב קרני שומרון (ארכיון), צילום: יריב כץ היישוב קרני שומרון (ארכיון) | צילום: יריב כץ היישוב קרני שומרון (ארכיון), צילום: יריב כץ

לא רכשו דירות מוגמרות

אך יושב ראש הוועדה השופט רון סוקול קיבל את הערר. הבהיר שעל פי חוק מיסוי מקרקעין כדי לקבוע שקבוצת רוכשים הם ״קבוצת רכישה״ שמחויבים בתשלום מס רכישה על הדירות המוגמרות, יש להצביע על ארבעה תנאים שהמרכזי שבהם הוא שההתארגנות נעשתה על ידי ״גורם מארגן״ – גוף עסקי חיצוני לקבוצה.

לדבריו, מהעדויות עולה שמי שיזם את ההתארגנות במקרה זה היה חבר עמותה, שפנה לחברים ומכרים בהצעה שיצטרפו אליו. הוא הוסיף שאין הוכחה שחברת ״טובת הארץ״ לקחה חלק בתכנון או ליווי הפרויקט ותפקידה התמצה בשיווק בלבד. כמו כן, גם עורכי הדין ליוו את העמותה מהבחינה המשפטית ולא ארגנו את הקבוצה או שימשו כגורם הבונה ומוכר את הדירות.

זאת ועוד, ענייני הקבוצה מאורגנים ומנוהלים על ידי מועצת העמותה, גוף שנבחר של חברי הקבוצה. לא מדובר ב״גורם מארגן״ חיצוני אלא בחלק מהרוכשים עצמם.

עוד כתב השופט שהראיות מלמדות כי בעת ההצטרפות לעמותה לא רכשו החברים דירות מוגמרות אלא ההצטרפות הייתה לפרויקט של רכישת קרקע בלבד, לצורך בנייה עצמית על ידי החברים.

השופט סיכם שהעמותה פעלה בנאמנות עבור החברים והקמת הפרויקט נעשתה על ידי החברים בעצמם ללא כל גורם מארגן. לפיכך, על חברי הקבוצה לשלם מס רכישה על הקרקע בלבד.

בנסיבות אלה בוטלה השומה ומנהל המיסוי חויב בהוצאות של 30,000 שקל.

לפסק הדין

• ב״כ העוררת: עו"ד הראל ארנון

• ב״כ המשיב: עו"ד ד' גורדון ונדרוב מפרקליטות מחוז חיפה (אזרחי)

* עו"ד ענת גוראל עוסקת במסים

** הכותבת לא ייצגה בתיק

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות