אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל אישרה: ירידה של 2% בתעריף החשמל אוהד צויגנברג

רשות החשמל אישרה: ירידה של 2% בתעריף החשמל

מדובר בחיסכון של כ-150 שקל לשנה למשפחה. מי שיכול להיות מופתע מהמהלך הוא משרד האוצר - רק הבוקר הוא פרסם בטיוטת ספר התקציב כוונה להעלות את המס על פחם פי 2.2

08.01.2018, 18:02 | ליאור גוטמן

חודש לאחר היציאה לשימוע, מליאת רשות החשמל אישרה לפני שעה קלה (ב) את הירידה בתעריף החשמל בשיעור של כ-2.3%. הירידה תכנס לתוקף באופן מיידי ותחסוך במהלך 2018 כ-150 שקל לשנה לכל משפחה.

רשות החשמל גילמה השנה את כל ה"חובות" שהיו לה מול חברת החשמל, לכן לראשונה זה 20 שנה שקללה גם את עלויות הפנסיה של עובדיה.

אז מה נכלל השנה התעריף? בצד היותר חיובי של הנתונים נרשמה ירידה של כ-8% בביקוש לחשמל וצניחה בשער הדולר (באמצעותו קונים דלקים), אליה התווספה ירידה של כ-3% בתעריף הרשת. מנגד נרשמה עלייה של כ-4-5% עקב עדכון עלויות הפנסיה של חברת החשמל (לראשונה תולדות התעריף), החזר חוב דלקים ישן לחברה מ-2009 (עלייה של כ-2%) ותמריץ השקעה ברשת בשיעור של כ-1.5%. עוד נרשמה עליה של כ-0.4% בשל התקלה במאגר תמר שחייבה את חברת החשמל להשתמש למשך כמה ימים בסולר ולא בגז טבעי.

שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל | צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש

מי שיכול להיות מופתע מהמהלך הוא משרד האוצר - רק הבוקר הוא פרסם בטיוטת ספר התקציב כוונה להעלות את המס על פחם פי 2.2 (מ-46 ל-102 שקל לטון), מהלך שהיא אמור לתרום לקופה תוספת של חצי מיליארד שקל. הסיבה: חברת החשמל היא צרכן הפחם הכבד ביותר במשק ומשמעות הצעת האוצר היא התייקרות תיאורטית של סל הדלקים של חברת החשמל ומשם עלייה בתעריף.

אולם מאחר שמליאת רשות החשמל סיימה היום עם קיבוע התעריף לשנת 2018, ומאחר שהתעריף הבא ייקבע רק ב-2019, למשרד האוצר יחסרו מהערב חצי מיליארד שקל. ברשות החשמל טענו כבר בשבוע שעבר ש"תוכנית האוצר החדשה להעלאת מס הבלו על הפחם כלל לא שוקללה בה. ככל שבכוונת משרד האוצר להעלות המס הבלו על הפחם בשנת 2018, הדבר ישתקף רק בתעריף לשנת 2019".

במשרד האוצר סירבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות