אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: הלוויין המסתורי של אלון מאסק התרסק או התפרק צילום:NASA

דיווח: הלוויין המסתורי של אלון מאסק התרסק או התפרק

גורמים בארצות-הברית אמרו כי הלוויין, ששוגר ביום ראשון על-ידי space X לא נכנס למסלולו. ההערכות הן כי הלוויין התפרק או התרסק בים

09.01.2018, 09:30 | שירות כלכליסט
עוד כישלון בחלל: הלוויין הסודי, שככל הנראה שייך לממשל האמריקני, לא הגיע למסלולו המתוכנן וכנראה התפרק או התרסק. כך אמרו הלילה (יום ג') שני גורמי ממשל אמריקניים, הקשורים למשימה. הלוויין שוגר לחלל ביום ראשון על-ידי משגר פלקון 9 של חברת space X של אלון מאסק. לפי הגורמים, נפתחה חקירה לבירור נסיבות התקלה - אך עדיין אין מסקנות מה גרם לכשל בחלל.

עוד כישלון בחלל: הלוויין הסודי, שככל הנראה שייך לממשל האמריקני, לא הגיע למסלולו המתוכנן וכנראה התפרק או התרסק. כך אמרו הלילה (יום ג') שני גורמי ממשל אמריקניים, הקשורים למשימה. הלוויין שוגר לחלל ביום ראשון על-ידי משגר פלקון 9 של חברת space X. לפי הגורמים, נפתחה חקירה לבירור נסיבות התקלה - אך עדיין אין מסקנות מה גרם לכשל בחלל.

קראו עוד בכלכליסט

פלקון 9 של Space X. הכשל היה בשלב השני של ההיפרדות מהטיל, צילום:NASA פלקון 9 של Space X. הכשל היה בשלב השני של ההיפרדות מהטיל | צילום:NASA פלקון 9 של Space X. הכשל היה בשלב השני של ההיפרדות מהטיל, צילום:NASA

"זומה" הוא שם הקוד ללוויין הסודי, שבעליו הישירים אינם ידועים. הוא שוגר ביום ראשון מקייפ קנוורל שבפלורידה, אחרי שורת דחיות ארוכה. לא ברור מהו המטען שעל הלוויין, ששוגר באמצעות רקטת פלקון 9, אבל ההערכה היא שמדובר במטען של הממשל האמריקני.

הלווין המסווג נבנה על-ידי תאגיד נורתרופ גרומן. ככל הנראה הכשל היה בשלב השני של ההיפרדות מטיל הפלקון 9 בחלל. שני גורמים רשמיים שנשארו בעילום שם מסרו כי על פי ההערכות הוא התפרק או התרסק בים. "הלוויין נחשב לגרוטאה", אמר אחד הגורמים. הדיווח הראשון על אובדן הלוויין היה ב"וול סטריט ג'ורנל".

דובר מטעם space X סירב להתייחס לתקלה: "אנחנו לא מגיבים על המשימות שלנו".

בשנה שעברה אמר בכיר בחברה לאתר space.com: "מטען זומה הוא מטען סודי. הוא ישוגר למסלול לווייני נמוך". המסלול סובב את כדור הארץ בגובה של עד 2,000 ק"מ. לווייני ריגול ותקשורת צבאית חגים בגובה כזה, לכן אחת ההערכות היא ש"זומה" הוא פרויקט ביטחוני. השיגור עצמו נדחה בחודש שעבר בפעם השלישית, בעקבות תוצאות של ניסוי שהתקבלו. "החלטנו לבחון מקרוב את הנתונים מניסוי שיגור לצרכן אחר", אמר אז אחראי התקשורת ב-spaceX, ג'ון טיילור.

בינתיים, בקייפ קנוורל הוצב ה"מגה-טיל" שמאסק מקווה כי יסלול את הדרך לחקירת מערכת השמש. ה-Falcon Heavy הורם בכן השיגור בקייפ קנוורל, לקראת בדיקות מנוע שיערכו לו בימים הקרובים. בקרוב הוא אמור להיות משוגר עם מטען יוצא דופן - מכונית טסלה צ'רי אדומה של מאסק, שתשוגר לכיוון מאדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות