אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: הליכודיאדה אשתקד - תרומה אסורה; הקנס לליכוד - 350 אלף שקל צילום: אלכס קולומויסקי

מבקר המדינה: הליכודיאדה אשתקד - תרומה אסורה; הקנס לליכוד - 350 אלף שקל

מבקר המדינה קנס גם את אגודת ישראל על קבלת מימון אסור לוועידה באוקראינה ואת ישראל ביתנו על קבלת דמי חבר בשיעורים גדולים ממקור לא ידוע

10.01.2018, 15:59 | שחר אילן

מבקר המדינה יוסף שפירא קנס את סיעת הליכוד ב-350 אלף שקל. זאת, לאחר שקבע שאירוע הליכודיאדה שנערך בשנה שעברה באילת מהווה תרומה אסורה למפלגה. בסוף השבוע הקרוב תערך באילת הליכודיאדה של השנה ומעניין איך תיפתר הבעיה הפעם. כן כנס המבקר ב-150 אלף שקל את אגודת ישראל על קיום ועידה באוקראינה במימון גורמים מסחריים. ישראל ביתנו נקנסה על התפקדות ותשלום דמי חבר המוניים בלי שניתן יהיה לוודא שמדובר בהתפקדות אמתית ולא בתרומות אסורות.

מבקר המדינה פרסם היום (ד') את הדו"ח שלו על חשבונות המפלגות בתקופה שמאפריל 2015 ועד סוף 2016. המבקר קבע כי "סיעת הליכוד נהנתה מקיום אירוע הליכודיאדה. האירוע הוצג - תוך שימוש בשמה ובסמליה המובהקים של הסיעה - כאירוע הקשור באופן ישיר ובלעדי עם הסיעה. כל זאת בלי שנשאה בהוצאות כלשהן בגין האירוע". הסיעה טענה בפני המבקר בתגובה שאין המדובר באירוע מפלגתי, שכן הוא לא אורגן על ידה ולא הייתה לה השפעה על קיומו. המבקר לא קיבל את הטענה. הוא קבע שכיוון שהליכוד לא נשא בהוצאות של אירוע הקשור אליו באופן מובהק כל כך, מדובר בקבלת תרומה אסורה וקנס את הליכוד ב-350,000 שקל.

סיעת פרוש באגודת ישראל, הקרויה שלומי אמונים, קיימה ועידה באוקראינה בה השתתפו מעל מאה פעילים. עלות הוועידה היתה חצי מיליון שקל מתוכן הגיעו מאה אלף מחסויות ופרסומות שרכשו גורמים מסחריים. המבקר קבע שמימון ועידה של תנועה פוליטית בידי גורמים מסחריים הוא תרומה אסורה וקנס את אגודת ישראל ב-150 אלף שקל.

מירי רגב שרת התרבות, צילום: שלומי דעי מירי רגב שרת התרבות | צילום: שלומי דעי מירי רגב שרת התרבות, צילום: שלומי דעי

שפירא גילה שבכמה מקרים הופקדו דמי חבר לישראל ביתנו במזומן ובמרוכז עבור כמה עשרות ואף כמה מאות אנשים שונים באותו יום ולעיתים אף באותה שעה. בישראל ביתנו טענו בתגובה שכיוון שבמפלגה אין פריימריז אין לאיש בישראל ביתנו עניין במפקדים המוניים. המבקר קבע ש"אין בטיעון זה כדי להסיר את החשש מפני קבלת הכנסות מדמי חבר בשיעורים ניכרים אשר מקורן אינו ידוע ואינו מזוהה". לכן קנס את ישראל ביתנו ב-137 אלף שקל.

סיעת יש עתיד נקנסה במאה אלף שקלים משום שלא שמרה פירוט ואסמכתאות בגין כנסים ואירועים שערכה ושירותים שקנתה. סיעת התנועה של ציפי ליבני נקנסה ב-90 אלף שקל משום ששילמה את עלות השתתפותה בעלות העצרת לזכר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין מחשבון בנק של מפלגה אחרת.

סיעות שהמבקר קבע שהדו"ח שלהן חיובי: דגל התורה, האיחוד הלאומי, העבודה, חד"ש, כולנו, מרצ; ש"ס. סיעות הבית היהודי וכן סיעות רע"מ, תע"ל ובלד מהרשימה הערבית המשותפת קיבלו אורכה מהמבקר להגשת הדו"חות שלהן ולכן לא נכללו בדו"ח.

מישראל ביתנו נמסר: "פעילות המבקר היא דבר חיובי ובונה וכפי שעשינו בעבר נלמד את ממצאיו של הדו"ח ונפעל ככל יכולתנו על מנת לשפר את הלקחים העולים ממנו".

מסיעת 'שלומי אמונים' נמסר: "שהדבר נעשה בשל חוסר מודעות ובפעם הראשונה ועל כך אנחנו משלמים קנס".

מיש עתיד נמסר שהמפלגה מודה למבקר על הממצאים. "הדו״ח מתייחס לשנים 2015-2016 ומרבית הליקויים תוקנו כבר בשנת 2017 וללא קשר לדו״ח", נמסר מהמפלגה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות