אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'ף בזוס - האיש העשיר ביותר בהיסטוריה, בערך‎ צילום: רויטרס

ג'ף בזוס - האיש העשיר ביותר בהיסטוריה, בערך‎

הונו של מייסד אמזון חצה את רף ה-105 מיליארד דולר ועיתוני העולם הכתירו אותו ל"איש העשיר בכל הזמנים", אבל בחישובים מתואמי אינפלציה הדרך לתואר עוד ארוכה

10.01.2018, 13:33 | שירות כלכליסט

"האיש העשיר בכל הזמנים" - כך מכתירים עיתונים ברחבי העולם את מייסד אמזון, ג'ף בזוס, לאחר שהונו חצה את קו ה-105 מיליארד דולר. אבל האם מדובר בהגדרה מדויקת?

קראו עוד בכלכליסט

מבחינות מסוימות הדבר נכון. גם ביל גייטס הוכתר לאיש העשיר בכל הזמנים כשהונו עבר את רף ה-100 מיליארד דולר ב-1999 ובמונחים דולריים פשוטים, בזוס כעת עשיר מגייטס. במקביל, ישנם כאלו הטוענים כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עשיר עוד יותר, אך אין דרך לאשר זאת משום שפוטין שומר בחשאי את המידע על הונו.

אולם, עושר הוא דבר יחסי. במספרים מתואמי-אינפלציה וכשיעור מהכלכלה האמריקאית,לבזוס יש עוד דרך ארוכה לפניו עד שיהפוך לאיש העשיר בהיסטוריה.

ב-1999 היה גייטס לראשון בהיסטוריה ששוויו כלל 11 אפסים. אולם 100 מיליארד דולר כיום זה לא מה שהיה פעם. בהתאמה לאינפלציה, 100 מיליארד הדולר של גייטס ב-1999 שווים כ-147 מיליארד דולר היום, מה שאומר שבנתונים המתואמים לאינפלציה הנוכחית, בזוס עדיין זקוק לעוד כ-42 מיליארד דולר כדי לעבור את גייטס.

ג ג'ף בזוס. הכי עשיר, אם לא מחשבים את האינפלציה ג

לא זו בלבד, אלא שיש גם לקחת בחשבון שגייטס, השווה כיום 93 מיליארד דולר, היה נחשב לעשיר בהרבה מבזוס אלמלא תרם במשך השנים 36 מיליארד דולר ממניות מיקרוסופט שברשותו למטרות צדקה, בעיקר לקרן ביל ומלינדה גייטס, הנחשבת לקרן הפילנתרופית הגדולה בעולם. לעומתו, תרומותיו של בזוס מסתכמות בעשרות מיליוני דולר, דרך קרן הצדקה שמנהלים הוריו מייק וג'קי בזוס.

פעמים רבות מתייחסים אל ג'ון די. רוקפלר כאל האמריקאי העשיר בכל הזמנים, משום שהוא למעשה היה המיליארדר הראשון. ב-1918 הונו הוערך ב-1.5 מיליארד דולר, שבתיאום אינפלציוני, שווים כיום כ-24 מיליארד דולר.

על אף שסכום זה רחוק מלהיות מרשים במונחים של היום, חשוב לזכור כי יחסית לכלכלה של 1918, 1.5 מיליארד דולר נחשב להרבה מאד כסף.

וזאת משום שמלבד התאמה לאינפלציה, ניתן למדוד הון גם מול משקלו בתוצר המקומי הגולמי. בראייה זו, הונו של רוקפלר היה שווה בזמנו ל-2% מהתוצר של ארה"ב. על מנת לאחוז בנתח דומה מהתוצר האמריקאי כיום – העומד על יותר מ-18 טריליון דולר – בזוס היה צריך לשבת על הון של למעלה מ-350 מיליארד דולר.

היסטוריונים נוהגים לטעון כי יוליוס קיסר הוא העשיר בכל הזמנים במונחים יחסיים לכלכלה, משום שהוא ניהל אימפריה שהייתה אחראית ליותר מרבע מהכלכלה הגלובלית. יש האומרים שהונו השתווה אף לכ-20% מכלכלת האימפריה שלו, מה שבמונחים של היום שווה לכמעט 5 טריליון דולר.

.

בזוס, אם כן, הוא האיש העשיר בהיסטוריה במונחים דולריים נומריים, אולם עד שאמזון אולי תשלוט בעולם יום אחד, הרי שלבזוס עוד טריליונים רבים לצבור לפני שיוכל לטעון לכתר האיש העשיר בהיסטוריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות