אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסופרבול של טראמפ: גמר פוטבול המכללות הפך לזירת קרב בין מחנות הרפובליקנים צילום: אי פי איי

הסופרבול של טראמפ: גמר פוטבול המכללות הפך לזירת קרב בין מחנות הרפובליקנים

גמר פוטבול המכללות הוא אחד מאירועי הספורט הנצפים ביותר באמריקה. השנה הוא היה בין אלאבמה לג'ורג'יה היה יותר מסתם משחק פוטבול. הוא היה משחק עמוס מטענים פוליטיים וכלכליים

10.01.2018, 15:18 | יואב דובינסקי, אטלנטה

בדרום ארצות הברית הסגידה לפוטבול מכללות שנייה רק לנצרות. למעשה, באוניברסיטת טנסי, שם אני מלמד ועושה את הדוקטורט, כל משחק נפתח בתפילה המונית על ידי איש דת נוצרי.

קראו עוד בכלכליסט

דונלד טראמפ במשחק אליפות פוטבול המכללות, צילום: אי פי איי דונלד טראמפ במשחק אליפות פוטבול המכללות | צילום: אי פי איי דונלד טראמפ במשחק אליפות פוטבול המכללות, צילום: אי פי איי

אמנם השם של ישו לא נאמר ולתפילה יש אופי גנרי, קרי איחולי בריאות לשחקנים וחזרה הביתה בשלום לקהל (ולפעמים גם תפילה לשלום החיילים), אבל עצם תפילה במוסד אקדמי ציבורי נוגד, על פי לא מעט פרשנויות משפטיות, את התיקון הראשון לחוקה האמריקנית הקבוע חופש מדת.

למעשה, אוניברסיטת טנסי ומספר בתי ספר בטנסי שגם כן מקיימים נוהל דומה, קיבלו אזהרות להפסיק את הנוהל ואיומים בקנסות, אבל הקהילה המקומית שדואגת להגיע באדיקות לאצטדיון לא הסכימה לוותר על המנהג. כך שאוניברסיטת טנסי העדיפה להסתכן בקנס על ידי ה-NCAA או ה-SEC, המחוז הדרום-מזרחי (קונפרנס) של ליגת הפוטבול, ולא להרגיז למעלה מ-100 אלף אוהדים שמגיעים מידי שבת לאצטדיון נילנד.

טוב, עד השנה היו מגיעים למעלה מ-100 אלף צופים. העונה טנסי חוותה את אחת העונות המשפילות בתולדותיה, כשהפסידה את כל משחקיה בקונפרנס.

פילים נגד בולדוגים

ה-SEC התבסס השנה כקונפרנס החזק ביותר בפוטבול המכללות, כשגמר אליפות המדינה הפגישה בין שתי קבוצות מהקונפרנס הדרום-מזרחי, ג'ורג'יה בולדוגז המפתיעה ואלאבמה קרימזון טייד, לה זה היה משחק גמר שלישי ברציפות ושישי בעשר השנים האחרונות.

אלאבמה דומיננטית ביותר בפוטבול המכללות בשנים האחרונות, אבל התפרקות בלתי סבירה ברבע האחרון של הגמר אשתקד ומהלך מנצח של הקווטרבק של קלמזון, השאירו את "הפילים" עם טעם חמוץ ורצון לנקמה. ג'ורג'יה לעומת זאת קבוצה בינונית פלוס בעשורים האחרונים. רק שהשנה, כשהגמר במרצדס בנץ סטדיום החדש באטלנטה, היה לבולדוגז תמריץ מיוחד.

אלאבמה שמרה על יציבות העונה וכרגיל דרסה כל מה שזז. ג'ורג'יה השתפרה ממשחק למשחק. על הנייר, ככל שהעונה התקדמה היתה התחושה ששתיהן הקבוצות הטובות בליגה ושהמנצחת בגמר הSEC, היא זו שתהיה בין רביעיית הפלייאוף שתתחרה על האליפות כשגורלה של המפסידה יהיה בידי הוועדה המארגנת.

אלבמה נגד ג אלבמה נגד ג'ורג'יה. רק 3% מהשחקנים יגיעו ל-NFL | צילום: אי פי איי אלבמה נגד ג

הטופ 4

זו השנה הרביעית שבה אליפות המכללות מוכרעת בפלייאוף של ארבע קבוצות. מיקום הקבוצות בפוטבול המכללות באמריקה תלוי לא רק במאזן ניצחונות הפסדים, אלא בדירוג של ועדה המסתמכת לא רק על הרקורד ועל חישוב של חוזק היריבות, אלא על הערכה מקצועית של הקבוצות. היות ויש 30 קונפרנסים ולמעלה מ-120 קבוצות פוטבול בדיויז'ן 1 (יש 3 דיויז'נס), לא כל הקבוצות נפגשות.

למעשה, כשמדובר בדירוג הלאומי, הרביעייה שתגיע בדרך כלל תהיה מאחת מחמש הפאואר קונפרנסים: ה-SEC, הביג 10, הביג 12, הפאק 12 וה-ACC. כל עוד ג'ורג'יה ואלאבמה שמרו על מאזן נקי מהפסדים והובילו את הדירוגים השבועיים ל-SEC היה טיעון חזק מדוע מגיעות לו שתי קבוצות ברביעייה האחרונה. רק ששבועיים לסיום העונה הקלפים נטרפו כשאובורן הביסה גם את ג'ורג'יה 40-17 וניצחה גם את אוניברסיטת אלאבמה באיירון בול – הדרבי של מדינת אלאבמה.

בגמר ה-SEC ג'ורג'יה נקמה באובורן והשיגה את הכרטיס לפלייאוף, אבל אלאבמה היתה תלויה בוועדה המסדרת, שבהחלטה שנויה במחלוקת העניקה לה את הכרטיס הרביעי על חשבון אוהיו סטייט שהנחילה לוויסקונסין הפסד בכורה בגמר הביג 10.

מצד אחד, מרבית הפרשנים הסכימו שאלאבמה היא קבוצת פוטבול טובה יותר מאשר אוהיו סטייט שהפסידה מספר פעמים העונה. אולם מנגד זה גם הוביל לביקורות ולקריאות לשינוי השיטה המתעצבת.

שיטת הדירוג היא רק אחת מבין שונויות רבות של ליגות המכללות האמריקנית, שלפעמים נראים בעיניים אירוצנטריות כמוזרות ולא הוגנות. פוטבול מכללות זה עסק שמגלגל מיליארדים. וול סטריט ג'ורנל דירג את קבוצות הפוטבול של המכללות על פי השווי שלהן. בראש עומדת אוהיו סטייט המוערכת בכמעט 947 מיליון דולר. אלבמה מדורגת חמישית עם שווי מוערך של כמעט 695 מיליון דולר ואילו ג'ורג'יה רק קצת אחר כך, במקום השביעי, עם שווי מוערך של קצת יותר מ-636 מיליון.

ניק סייבן, המאמן המעוטר של אלבמה, מרוויח למעלה מ-11 מיליון דולר בעונה וג'ימבו פישר חתם על חוזה של 75 מיליון דולר ל-10 שנים בטקסס A&M (גם כן מה-SEC). קירבי סמארט, שלפני שמונה למאמן הראשי של ג'ורג'יה,היה עוזרו של סייבן , נאלץ להסתפק בקצת יותר מ-3.75 מיליון דולר. 

אז כשהמאמנים הם לא פעם עובדי הציבור עם השכר הגבוהה במדינה ותכניות הפוטבול מייצרות ביצי זהב, זה יוצר לא מעט אנומליות, כמו רמאויות או פרשיות הטרדות מיניות ואונס שמוסמסו לאורך השנים. השחקנים עצמם כמובן מנועים מלקבל משכורת וכשפחות מ-3% מהשחקנים במכללות מגיעים לNFL (וגם שם מחזיקים שנים בודדות), אבל נשארים עם פגיעות גוף וראש אחרי הקריירה "החובבנית".

יחד עם זאת, הכסף של הפוטבול מממן תכניות ספורט לא רווחיות ומאפשר את קיום טייטל 9, התקנה הפדרלית המחייבת שוויון במערכת החינוך בתחום הספורט (וממש לא רק).

הדרבי האדום

בין אם הפירמידה הפוכה או שיטת הדירוג שנויה במחלוקת או לא, בשחזור הגמר של השנתיים האחרונות, אלבמה הביסה את קלמזון המדורגת ראשונה ללא תנאי במשחק השוגר-בול, שהיה גם חצי גמר אליפות המדינה 6-24. בחצי הגמר השני היה מטווח של התקפות, כשלבסוף התקפת ג'ורג'יה ניצחה את אוקלהומה הנהדרת 48-54 בהארכה ברוז-בול. מי שלא רצה את ג'ורג'יה ואלבמה בגמר הקונפרנס הדרום מזרחי, קיבל אותן בגמר אליפות המדינה.

אטלנטה שאירחה את הגמר כמובן קרובה יותר לאוניברסיטת ג'ורג'יה היושבת באת'נס, כשעה נסיעה מהאצטדיון. רק שגם טסקלוסה באלבמה, שם נמצאת האוניברסיטה, רחוקה רק כשלוש שעות נסיעה. קרי, לא משהו שימנע מאוהדי פוטבול מסורים להגיע.

אלבמה וג'ורג'יה דומות אבל שונות. אלבמה נוטה לשחק פוטבול דרומי מסורתי ושמרני המתבסס על כתישה צבאית של ריצה ל-4 יארד כל דאון. גם ג'ורג'יה מתבססת על משחק קרקע, אבל היא נועזת יותר בכל הקשור במסירות ל-40 יארד. שתיהן בגוונים שונים של אדום, הן במדים והן פוליטית.

שמרנים נאורים מול שמרנים שמרנים

אלבמה מזוהה עם הצד הלא נכון של מלחמת האזרחים, שמרנות רפובליקנית על כל המשתמע מכך, עם היסטוריה של אפליה וסגרגציה בספורט, בג'סי אואנס שמהסיבות הללו הלך לאוהיו סטייט, במחאה של רוזה פארקס במונטגומרי ובצעדה בסלמה. יחד עם זאת, סדקים בזהות האדומה של אלבמה נראו בחודש שעבר, כשתושבי המדינה בחרו את דאג ג'ונס הדמוקרטי כסנטור ולא את השופט הרפובליקני רוי מור. יש המסיקים מזה סדקים בתמיכה העיוורת ברפובליקנים. יש הטוענים שבסך הכל פדופיליה זה קו אדום.

אטלנטה הגלובלית לעומת זאת, עם CNN וקוקה קולה, מעלה על נס את הריבוד החברתי ואת הבן האהוב מרטין לות'ר קינג ג'וניור. ג'ורג'יה מנסה לשדר מסר רך יותר, עם הגלוריפיקציה של הדרום הקלאסי בחלף עם הרוח.

אטלנטה עם שדה התעופה העצום שלה גם הפכה לשער אלטרנטיבי לאמריקה עבור נוסעים שנאלצו למצוא יעד אחר לנחות בו בעקבות גל ביטולי הטיסות לניו יורק עקב מזג האוויר (כמו למשל כותב שורות אלו).

בעוד באלבמה קבוצת הפוטבול של האוניברסיטה היא קבוצת הספורט הכי גדולה במדינה, בג'ורג'יה יש הרבה יותר אפשרויות, כולל במקצוענים. אטלנטה עיר גלובלית לכל דבר, ארחה משחקים אולימפיים ב-1996 עם קבוצות ספורט ב-NFL, NBA, MLB, ו-MLS. בנוסף יש מספר אוניברסיטאות תחרותיות, כשהגדולות הן אוניברסיטת ג'ורג'יה וג'ורג'יה טק.

20 מיליון צופים

גמר פוטבול המכללות הוא אחד מאירועי הספורט הנצפים ביותר באמריקה. הוא אמנם לא מגיע למימדים של הסופרבול, בו צופים למעלה מ-100 מיליון אנשים, אבל למעלה מ-20 מיליון צופים משחקי הבול הגדולים של המכללות וכמובן משחק האליפות, הופכים את האירוע למכונן עבור העיר המארחת.

מרכז אטלנטה לבש חג, הלוגו של המשחק מתנוסס על בניני ענק, על פי מרכז התיירות כ-100 אלף אנשים אמורים להגיע לעיר בגלל המשחק, פארק הסנטנריו הסמוך שהוקם לכבוד משחקי אטלנטה 1996 ולציון 100 שנה לתנועה האולימפית הפך לקרנבל המוני וכלל הופעות אומנים ומשעות הבוקר בכל מקום מזהירים מפקקי תנועה.

לא רק שמדובר באירוע גדול שנערך במרכז העיר ביום שבו מסוכן לנסוע על הכבישים בגלל גשם קפוא, אלא שגם נשיא ארצות הברית הודיע שיגיע למשחק מה שסרבל עוד יותר את האבטחה.

עבור דונלד טראמפ זה היה סוג של משחק ביתי. כלומר, כשהגיע למשחק לקראת ההמנון הוא התקבל בשריקות בוז, אבל התרועות ושירת ה-USA אדירה הדהדו חזק יותר. בכלל, המשחק לווה ברפרנסים לצבא, לחיילים משוחררים ולכוחות המזוינים.

במחצית הראשונה לא רק שג'ורג'יה לא קרסה מול משחק הריצה של אלבמה, אלא שהצליחה להכיל את הקווטרבק המצוין ג'ילן הרץ ולרדת להפסקה ביתרון 0-13. לפני שנה אטלנטה פלקונס איבדה יתרון של 25 נקודות בסופרבול טראומתי במיוחד מול ניו אינגלנד. יש לא מעט דמיון בין אלבמה לניו אינלנד פטריוטס, לא רק בתמיכה בטראמפ, אלא בדומיננטיות לאורך זמן ובתחושה שלא משנה מה יקרה, ביי הוק או ביי קרוק, בסוף הם ימצאו את הדרך לנצח.

ואכן, כך קרה. מאמן אלבמה סייבן השאיר את כולם פעורי פה כשבמחצית השנייה שיחק עם הקווטרבק הרוקי טאו טאגובאילוה (Tagovailoa Tua) ודווקא דרך מסירות אלבמה חזרה למשחק וניצחה בהארכה 23:26. אלבמה שוב אלופת המכללות (פעם חמישית בתשע שנים) ובאטלנטה שוב אוכלים את הלב.

ג ג'ורג'יה חוגגת תואר. לא זכתה בתואר הגדול | צילום: רויטרס ג

עניין של הדרום

בלא מעט חלקים בדרום ארצות הברית, פוטבול מכללות זה הדבר האמיתי. בחלק ממדינות הדרום בכלל אין קבוצת פוטבול מקצוענית ובחלקים אחרים, הן משניות לקבוצות האוניברסיטה. ההזדהות עם פוטבול מכללות שורשית יותר עם חיבור לסטודנטים, לבוגרים ולקהילה. גם אין מצב שקבוצת האוניברסיטה שקיימת עשרות שנים ויותר פתאום תעבור מסיאטל לאוקלהומה. מה עוד שקבוצות מהדרום כמעט ולא זוכות בסופרבול במילניום הנוכחי. יחד עם זאת, המקצוענים זו השאיפה והסופרבול הוא לא רק פסגה מקצועית אלא על שלל הופעותיו ופרסומותיו, הוא אירוע לאומי ותרבותי גדול יותר החורג מפוטבול.

בעוד כרטיסים לגמר המכללות עלו אלפי דולרים (סכום ממוצע ב-Stub Hub וVivid עמד על למעלה מ2,300 דולר) והמשחק מושך בארצות הברית רייטינג של כ-25 מיליון צופים, הסופרבול מושך למעלה מ-100 מיליון ויש לו השפעה כלכלית על העיר המארחת המוערכת בכחצי מיליארד דולר וצפונה. למעשה, גם עבור המרצדס בנץ סטדיום החדשני, הירוק והמתקדם, משחק גמר המכללות היה סוג של חזרה גנרלית לפני אירוח משחק הסופרבול בשנה הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות