אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה יגיש לראשונה תלונה למשטרה על התנכלות למבקר פנים של רשות מקומית צילום: שלומי יוסף

מבקר המדינה יגיש לראשונה תלונה למשטרה על התנכלות למבקר פנים של רשות מקומית

כך נחשף בוועדה לביקורת המדינה שדנה היום בחשיפתם של מבקרי הפנים ברשויות המקומיות להתנכלויות חוזרות ובלתי נשנות מצד מושאי הביקורת שלהם

10.01.2018, 15:36 | שחר אילן

מבקר המדינה יגיש תלונה למשטרה על התנכלות למבקר פנים של רשות מקומית שבוצעה למרות שהוא נמצא תחת צו הגנה של המבקר. יועץ המבקר לענייני מאבק בשחיתות, עמיחי שי, לא נקב בשמו של מבקר הפנים הסובל מהתעמרות שבעניינו תוגש התלונה. עם זאת, כרגע נמצאים רק שני מבקרי רשויות תחת צו הגנה, המבקרת במבשרת ציון אילנית גוהר והמבקר במועצה האזורית מרחבים יהודה רגב. כן שוקל המבקר לקבוע שחיוב הפיצויים למקבלי צווי ההגנה יעשו בדרך של חיוב אישי של הגורם המתעמר.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה לביקורת המדינה קיימה היום (ד') דיון על החשש להתנכלות ופגיעה במעמדם של מבקרי הפנים ברשויות המקומיות. המבקרים חשופים מאוד להתנכלויות של ראשי הרשויות משום שהם עובדים של המועצה. הדיון התקיים לאחר שלאחרונה הגיש ראש המועצה המקומית מבשרת ציון תביעת דיבה נגד מבקרת הפנים גוהר.

יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ', מהמחנה הציוני אמרה ש"מבקרי הפנים ברשויות המקומיות חשופים דרך קבע לפרקטיקות מסמרות שיער. הנה רשימה חלקית של אותן התנכלויות – כולן התרחשו במציאות: חרם, בידוד פסיכולוגי ומקצועי, איום בפיטורים, מעקב צמוד, מניעת השתתפות בהכשרות מקצועיות, הכפשות, פריצה למחשב, העמדה לדין משמעתי, הפחתות שכר, קיצוץ תקנים ותקציבים, עד כדי הגשת תביעות דיבה נגדם בשל דו"חות שהגישו מתוקף תפקידם".

מבקר המדינה, יוסף שפירא, צילום: שלומי יוסף מבקר המדינה, יוסף שפירא | צילום: שלומי יוסף מבקר המדינה, יוסף שפירא, צילום: שלומי יוסף

לדבריה, "מדובר בהתקפה על טוהר המידות, שלטון החוק, ועל שומרי הסף, שבמקרים רבים פשוט נרדפים על ידי מי שהם מבקרים". היא ציינה ש"קיבלתי הרבה מאוד פניות לבטל את הדיון הזה – משפטיות ופוליטיות, לרבות מח"כים ממפלגתו של ראש המועצה המקומית מבשרת ציון" (יורם שמעון מהליכוד. ש"א).

יועץ המבקר, עמיחי שי, אמר ש"אנו רואים כי גם כאשר אנו נותנים צווי הגנה זמניים או קבועים הם לא אחת מופרים. הפרה זו היא עבירה פלילית. בהקשר זה החלטנו כי משרד מבקר המדינה יגיש בעצמו תלונה בנושא זה לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה – צעד תקדימי שלא נעשה מעולם". שי ציין גם ש"אנו שוקלים כי במקרים המתאימים משרד המבקר יקבע פיצויים לחושף שחיתויות באופן של חיוב אישי מטעם הגורם המתעמר". לגבי תביעת הדיבה נגד אילנית גוהר אמר שי כי "אין לנו סמכות להפסיק תביעת דיבה, אך ההליכים למתן צו הגנה קבוע מתקדמים. התעמרות דרך תביעות דיבה היא למעשה תביעת השתקה".

מבקרת העיר שדרות, מירי גלס, סיפרה ש"עבדתי שנתיים וחצי תחת צו הגנה לאחר שראש העיר ניסה לפטר אותי ולמנות לתפקיד מישהו שיהיה לו יותר נח איתו. ראש העיר סגר לי את המחשב, עקב ובלש אחרי, איים והתנכל לי. בינתים ראש העיר התחלף אך אנשי שלומו של ראש העיר הקודם עדיין נותרות בעירייה והם ממשיכים להתנכל לי".

יו"ר איגוד המבקרים ברשויות מקומיות, עינב פרץ, אמרה: "מבקרי הפנים עובדים בקונפליקט מובנה. אנו מקבלים תקציב מהרשות ומבקרים אותה. בשביל לשמור על הביקורת כגוף עצמאי אנו צריכים תקינה ותקציב שלא תלויים בהחלטה של הרשות".ח"כ יעל כהן פארן מהמחנה הציוני אמרה שמבקרי הרשויות צריכים להיות עובדים של משרד מבקר המדינה.

ראש המועצה המקומית מבשרת ציון יורם שמעון זכה בדיון לתמיכה מחברי כנסת ממפלגתו הליכוד. ח"כ נאוה בוקר מהליכוד דווקא אמרה ש"זכותו של כל ראש עירייה להגן על שמו הטוב. חופש הביטוי הוא לא חופש השיסוי. לא ייתכן שאנשי ציבור יוכפשו, יעשה להם שיימינג חייהם יהרסו". ח"כ מיקי זוהר מהליכוד טען ש"מבקרי הפנים אינן יכולים להיות מעל החוק הם אינן רשאים להוציא דיבה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות