אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה אחרי ההגרלה: מאות זוכים טרם הוזמנו לחתום על חוזה צילום: דנה קופל

שנה אחרי ההגרלה: מאות זוכים טרם הוזמנו לחתום על חוזה

זוכי מחיר למשתכן בראשון לציון ובמבשרת ציון רשמו לפני כחצי שנה ניצחון בהליך התנגדויות, שחייב את היזמים לשפר את איכות הפרויקט. אלא שלהישג הזה יש מחיר: היזמים משיבים מלחמה בוועדות הערר, והפרויקטים מתעכבים

11.01.2018, 07:09 | ענת דניאלי

תלונות על תכנון לקוי במיזמי מחיר למשתכן נשמעו עד כה בעשרות פרויקטים. אלא שזוכי ההגרלות הזועמים לא תמיד מסתפקים בתלונות בעלמא, ומגישים התנגדויות והשגות לוועדת התכנון של הרשות המקומית בדרישה לשינויים תכנוניים - ולעתים הם אף רושמים הישג כשהוועדה מקבלת חלק מטענותיהם ומחייבת את הקבלן לבצע שינויים.

קראו עוד בכלכליסט

סוגרים מרפסת תוגבל הגבייה על גינות ומרפסות במחיר למשתכן ל"כלכליסט" נודע כי יזמים הפועלים במסגרת פרויקט מחיר למשתכן לא יוכלו לגבות תשלום על גינות ומרפסות בשטח החורג מ־120 מ"ר ענת דניאלי, תגובה אחתלכתבה המלאה

עם זאת, בדיקת "כלכליסט" מעלה כי להישג זה עלול להיות מחיר: בשלושה מקרים שבהם הוועדה קיבלה את התנגדות הזוכים מתעכב קידום הפרויקט. התוצאה היא שהזוכים טרם הוזמנו לבחור דירה או לחתום על חוזה מכר רב לאחר שזכו בהגרלה.

על פי רוב כנס זוכים מבוצע בסמוך להוצאת היתר בנייה או היתר בתנאים, וזמן קצר לאחר קיומו, שבועיים או שלושה, נקראים הזוכים לבחור דירות ולאחר מכן לחתום על חוזה מכר. בפרויקט במבשרת ציון, בן 277 דירות, זוכי ההגרלה ממתינים כבר שנה תמימה ליום החתימה, ובשני פרויקטים בראשון לציון בשכונת הרקפות, בני 252 דירות ביחד, הזוכים ממתינים כבר עשרה חודשים.

הפרויקט במבשרת, של היזם י.ד. ברזאני נכסים ובניין, נמצא באזור הקסטל, כש־68 מהדירות מיועדות לתושבי המקום. ההרשמה להגרלה התקיימה בדצמבר 2016, ותוצאותיה התפרסמו ב־3 בינואר 2017.

בראשון לציון אחד הפרויקטים מקודם על ידי היזם חיים זקן, שצפוי לבנות 144 דירות, מהן 120 מוזלות והשאר במחירי השוק. את הפרויקט השני מקדם היזם מרדכי אביב, שצפוי לבנות 108 דירות, מהן 90 מוזלות ו־18 במחירי השוק.

שכונת הרקפות בראשון לציון, צילום: דנה קופל שכונת הרקפות בראשון לציון | צילום: דנה קופל שכונת הרקפות בראשון לציון, צילום: דנה קופל

קבוצת זוכים בפרויקט במבשרת הגישה השגה לוועדה המרחבית לתכנון ובנייה הראל, שמבשרת ציון בתחום שיפוטה, והיא מצאה לנכון לבחון את ההשגה. הזוכים טוענים שהיזם יוסיף חלון במטבח ויקטין את גודל הדירות. התמשכות התהליך גוררת ביטולים של זוכים. "זכיתי בדירה בפרויקט בעקבות מספר רב של ביטולים, ונודע לי על כך יומיים לפני תחילת ההרשמה להגרלה הגדולה השנייה של מחיר למשתכן", מספר תומר, זוכה בפרויקט במבשרת.

"אני ואשתי התלבטנו בין כמה ערים אפשריות, חשבנו על מודיעין ובית דגן שהיו בהגרלה ולבסוף, מאחר שראינו שכבר זכינו במבשרת, החלטנו ללכת על זה. אחרי הזכייה פניתי לקבלן והוא אמר לי שאחרי החגים יהיה היתר בנייה ונוכל לבוא לבחור דירות. אבל מאז אף אחד לא דיבר איתי ולא הסביר מה קורה, ואנחנו כבר בתחילת 2018".

על פי הוועדה המרחבית הראל, היזם מצוי בישורת האחרונה לקבלת היתר בנייה. הזוכים מצדם סבורים כי כבר בימים הקרובים יינתן ההיתר, ולאחר ייערך כנס עדכון לזוכים. בימים אלה מתלבט תומר אם להמשיך לחכות. "אני לגמרי חושב על ביטול. מצד שני כשאני חושב מה המחיר הממוצע למ"ר בנוי בדירה במחיר שוק במבשרת אל מול מחירי הפרויקט, אני רואה שאכן זוהי הנחה משמעותית. אבל מאז שזכיתי ביטלו כבר כמה עשרות זוכים, וזה גורם לחשוב שאולי אני מפספס משהו בעייתי פה. אנחנו חוששים גם מפני שאנחנו בין האחרונים להגיע לבחור דירה, ואם יישארו רק פנטהאוזים ב־2.6 מיליון שקל זה לא יהיה לנו רלוונטי. מקווה מאוד שזה לא יהיה המצב כי בזמן הזה גם פספסנו הגרלות במקומות אחרים, ובמקביל המחירים רק עולים בשוק הדיור". מנגד, זוכה אחר בשם גיא מוצא יתרונות בעיכוב: "לי זה לא כל כך מפריע. בראייתי, זמן העיכוב מאפשר להמשיך לחסוך כסף לטובת הרכישה".

דרישה למעלית נוספת

רוכשי דירות בשניים ממיזמי מחיר למשתכן בשכונת הרקפות בראשון לציון חגגו בספטמבר הישג, כשבאופן תקדימי קיבלה ועדת התכנון המקומית את התנגדויותיהם. בפרויקט של חיים זקן קיבלה ועדת התכנון המקומית ראשון לציון את עמדת הרוכשים במספר סוגיות, ובהן דרישה להוספת מעלית וכן

הקמת חניות תת־קרקעיות ולא עיליות. בפרויקט של מרדכי אביב קיבלה הוועדה את הדרישה לתקן את תוכנית הבנייה באופן שלא יהיו יותר מארבע דירות בקומה. אלא שבשני המקרים היזמים פנו להליך של ערר בוועדת הערר מחוז מרכז, ושם התהליך עדיין מתנהל, דבר שמעכב את קידום הפרויקט כבר עשרה חודשים, מאז ההגרלה שנערכה במרץ 2017.

אחד היזמים אף טען בפני ועדת הערר כי אין לאפשר לזוכים התנגדויות במיזמי מחיר למשתכן. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ראשון לציון השיבה לוועדת הערר בעניין זה: “לא יהיה זה נכון לשלול את זכותם של זוכי ההגרלות להסתייג מתכנון שחורג מהתוכנית המאושרת. הוועדה סבורה כי בסיטואציה המיוחדת שבה רובו המכריע של הפרויקט מיועד לזכאים, מתהדקת הזיקה של הזוכים לנכס, והכף תיטה יותר לכיוון השתתפותם בהליך של פרסום ההקלות”.

שי (שם בדוי), שזכה בזכות לרכישת דירה מוזלת בפרויקט של חיים זקן, מספר: "מאז שזכינו לא קרה כלום. הקבלן מוכן שניפגש רק בכנס הסברה לזוכים, וזאת רק לאחר שיקבל היתר בנייה מלא. זה כי הוא עושה כל שביכולתו לא ליידע אותנו ולא לדבר איתנו. הוא רוצה לסיים הכל לבד בכוחות עצמו שלא יהיו לו התנגדויות או מי שיחלוק עליו. הוא יודע שאם יתפרסמו הקלות או שינויים אנשים יתנגדו. הוא מנסה להפוך אותנו למטומטמים, שנשב בשקט והוא רק יקרא לנו לחתום על הדירה ושנצא מהמשוואה".

עוד הוא הוסיף: "הבנו שהתכנון בעייתי והתחלנו לדון בקבוצת הוואטסאפ. אחד כתב מסמך התנגדות ורבים מאיתנו פשוט חתמו. הגשנו את ההתנגדות, ושם בוועדה הוא צעק על אחת הזוכות שהיא לא תגור אצלו ולא תקבל אצלו דירה. אחרי זה הוא הגיש ערר משלו על ההחלטה של הוועדה המקומית, ועכשיו כולנו ממשיכים לחכות".

למרות ההתנגדויות ואי ההסכמות מול היזם, שי לא מתכוון לוותר: "אנחנו כמעט שנה בתהליך הזה, אבל לא נבטל כי אין אופציה למשהו אחר. למה זה חייב להיות בסגנון הזה? זה שהמדינה הורידה את מחיר הקרקע, זה לא אומר שהקבלן יכול להוריד את איכות הבנייה כדי שההנחה תתגלגל אליו. ראשון לציון זו עיר המגורים שלי, וזו ההזדמנות היחידה שלי לרכוש דירה בעיר. אני לא יודע כמה מזל יהיה לי בסיבוב הגרלות נוסף, עד היום אפילו בבינגו לא זכיתי, אז אמשיך לחכות".

“אין יריבות עם הזוכים”

ממשרד השיכון נמסר: “התנגדויות וערעורים בהליכי תכנון קיימים בכל פרויקט בנייה, וכך גם במחיר למשתכן. הליך הוצאת היתר בנייה במחיר למשתכן מהיר יחסית, והזוכים מקבלים עדכון חודשי על סטטוס התקדמות ההיתרים. סטנדרט הבנייה בפרויקטים הללו גבוה, ואנו עדים לאמון ציבורי גבוה עם למעלה מ־116 אלף משקי בית שכבר הנפיקו תעודות זכאות ויותר מ־42 אלף זוכים בהגרלות ברחבי הארץ”.

מהוועדה המרחבית הראל נמסר: “הוועדה שמה בראש סדר העדיפויות את תהליך הרישוי של פרויקטים למחיר למשתכן במבשרת ציון”.

מעיריית ראשון לציון נמסר: “עמדנו על כך שלא יהיו דירות עם כיוון אויר אחד בלבד ודרשנו לתכנן שתי מעליות בבניינים בני שמונה קומות ומעלה. על החלטות אלה הגישו הקבלנים עררים לוועדת הערר לתכנון ובנייה. אנו ממתינים להחלטה, ומקווים שוועדת הערר תקבל את עמדתנו.

מחברת מ. אביב נמסר: “הצענו בוועדת הערר פשרה לחמש דירות בקומה, במקום התוכנית המקורית שלא אושרה על ידי הוועדה המקומית. שלחו אותנו לוועדה המחוזית, הצגנו הפשרה, החזירו אותנו למקומית בדיון שהתקיים ב־31 בדצמבר, בו הצגנו את החלופה והיא התקבלה, להוציא אי אילו שיפורים שהתבקשנו לעשות באחת הדירות. היתה הסכמה וכעת ועדת הערר ממתינה לתשובה של הוועדה המקומית”.

מחיים זקן השקעות נמסר: “לחברת חיים זקן אין יריבות עם הזוכים בפרויקט. לחברה טענות משפטיות המתייחסות לדיון בהתנגדות לאחר אישור התוכנית. טענות החברה הועלו במפורט בפני ועדת הערר, ואנו ממתינים להחלטה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
מחיר לבדיחה!
מחיר למשתכן תוכנית כושלת! חצי שנה אחרי ה“זכייה” במגדל העמק 267 אנחנו מחכים שמשהו ידבר ויעדכן אותנו ואולי נתחיל תהליך של חוזה. אבל החברה הקבלנית עוד לא הגישה בקשה להיתר בנייה! לא מספיק בנייה באיכות ירודה ,שילמנו על ההגרלה , כמעט ללא זכות בחירה, בחירה מתוך.לחץ, מחיר שלא ממש שונה מהשוק היום ואולי אפילו.יותר. כחלון את התוכנית המסריחה הזאת תסדר למשפחה שלך! אנחנו הצעירים נדאג שלא תעבור את אחוז החסימה. פשוט בז לך
עפולאי  |  21.01.18
18.
כחלון האמת
כחלון אנו 200,000 בני משפחות של פנסיונרים לא נשתוק על הנזק שעשית לפנסיה של הורינו בחוק דירה שלישית. ספר לנו על החברה המשפחתית כחלון יועצים המנוהלת על ידי אחיך,איך היא זוכה במכרזים של נמל חיפה, עיריית חיפה וחברת החשמל.... ספר לנו איך בנית לעצמך פנטהאוז מפואר של 2 קומות בעלויות כה זולות יחד עם שכנים שהם גם תורמתך ... ספר לנו איך הבן שלך קיבל מחב' של קובי מימון את הבית קפה במקום הטוב ביותר במרכז חורב...
רונן  |  13.01.18
לכל התגובות