אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכנת המינוף: בנק ישראל שרוי בערפל צילום: עמית שעל

סכנת המינוף: בנק ישראל שרוי בערפל

במקום שגוף אחד יפקח על הסיכון המערכתי של משקי הבית, הפיקוח מתפצל בין שני רגולטורים שלאף אחד מהם אין מיפוי מקיף של המינוף במשק

11.01.2018, 08:14 | רחלי בינדמן

יש משהו מדאיג בשאננות של בנק ישראל באשר ליכולתם של הזוגות הצעירים לעמוד בתשלומי המשכנתא. נכון לעכשיו, בבנק לא מודאגים: המשכורות עולות, שום עלייה בריבית או התפרצות של אינפלציה אינה נראית באופק, ולכאורה אין סיבה לחשוש לכושר ההחזר של משקי הבית. הבעיה היא שתמונת המצב שרואים שם חלקית מאוד.

אנשי בנק ישראל עוקבים מקרוב אחרי ההתפתחויות בשוק המשכנתאות. הם בוחנים את גובה המשכנתא הממוצעת, את ההחזר החודשי ואת פריסת התשלומים, כדי לבדוק אם קוני הדירות יוכלו לעמוד בהחזרים לאורך זמן. אם לא ‑ התוצאה יכולה להיות משבר כלכלי, האטה ואפילו מיתון. בבנק מנתחים גם איך תשפיע עלייה בריבית על ההחזרים.

הצרה היא שלבנק ישראל אין נתונים על כל ההלוואות האחרות שלוקחים משקי הבית מלבד המשכנתא.

כל רוכש דירה פוטנציאלי שפותח היום את אתר יד 2 נתקל בפרסומת הבאה: "יד 2 ומימון ישיר נותנים לכם עד 80 אלף שקל לכל מטרה". מה עושה מודעה כזו בלוח מודעות של מוכרי דירות? לא מעט זוגות צעירים שרוכשים היום דירה מקריבים את כל ההון העצמי שלהם כדי לקבל את המשכנתא המרבית שהבנק מוכן להעניק: לא יותר מ־75% ממחיר הבית. כך הם נתקעים בלי כסף שנחוץ להם בהמשך כדי לקנות ריהוט לבית, מזגן, לממן שיפוצים ועוד ‑ עלויות שיכולות להצטבר לעשרות ואפילו מאות אלפי שקלים. ועוד לא הבאנו בחשבון את הכמיהה של זוג צעיר להתחדש ברכב מהניילונים.

כך נאלצים חלק מהזוגות לקחת הלוואות נוספות, וחברות אשראי צרכני כמו מימון ישיר אורבות להם כמלכודת דבש. כדי שבנק ישראל יוכל לאמוד את המינוף האמיתי של משקי הבית ולערוך ניתוח מדויק של הסיכונים, עליו לדעת כמה הלוואות "לכל מטרה" לוקחים הזוגות, בממוצע, מעבר למשכנתא. בבנק ישראל מודים שאין ברשותם נתונים כאלה. לדבריהם, מאגר נתוני האשראי שיושק לפי התוכניות בעוד שנה ייתן תמונה טובה יותר על היקף התופעה.

בינתיים מי שקיבלה לידיה את הפיקוח על חברות האשראי החוץ־בנקאי היא בכלל הממונה על שוק ההון דורית סלינגר. במקום שגוף אחד יפקח על הסיכון המערכתי של משקי הבית, הפיקוח מתפצל בין שני רגולטורים שלאף אחד מהם אין מיפוי מקיף של המינוף במשק. ביום שבו תעלה הריבית, לא רק המשכנתאות יתייקרו אלא גם ההלוואות לכל מטרה ‑ ולאף אחד אין מושג אם הישראלים יצליחו לעמוד בכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות