אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאבק עד הטיפה האחרונה: למי שייכת וודקה סטולי צילום: ויקיפדיה

מאבק עד הטיפה האחרונה: למי שייכת וודקה סטולי

לאחר 15 שנה רוסיה רושמת ניצחון במאבק המשפטי נגד המיליארדר יורי שפלר שלקח חזקה על המותגים "סטולי" ו"סטוליצ'ניה" לאחר התמוטטות בריה"מת. לפי פסיקת ביהמ"ש בהולנד, הוא יידרש להעביר לממשלת רוסיה חלק מרווחי החברה החל מ-1999

11.01.2018, 23:39 | שירות כלכליסט

בית משפט בהולנד פסק ביום ג' כי החברה הממשלתית הרוסית "אף קיי פי סויוזפלודואימפורט" (FKP Sojuzplodoimport) היא המחזיקה הבלעדית של מותגי הוודקה סטולי וסטוליצ'ניה בבלגיה, בהולנד ובלוקסמבורג. לבית המשפט ההולנדי יש סמכות שיפוט בעניין מותג הוודקה באזור הידוע כבנלוקס, וזאת בשל איחוד חוקי זכויות היוצרים.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת SPI - המוכרת את וודקה סטולי וסטוליצ'ניה ברחבי העולם, נצטוותה לחדול ממכירת הוודקה בשלוש המדינות ולשלם לרוסיה סכום גבוה של כסף. כך על פי מסמכי בית המשפט. עוד פסק בית המשפט כי על SPI לשלם לרוסיה בגין הרווחים שרשמה החברה החל מ-1999 ממכירת מותגי הסטולי והסטוליצ'ניה וכן מותג שלישי -מוסקובסקיה - במדינות בנלוקס.  

הקרב על הוודקה. SPI תשלם לממשלת רוסיה על רווחיה מהמותגים סטול, סטוליצ הקרב על הוודקה. SPI תשלם לממשלת רוסיה על רווחיה מהמותגים סטול, סטוליצ'ינה ומוסקובסקיה | צילום: שאטרסטוק הקרב על הוודקה. SPI תשלם לממשלת רוסיה על רווחיה מהמותגים סטול, סטוליצ

ב-2015 הפסיקה SPI למכור את המותגים הללו בבנלוקס כתוצאה מצו בית משפט בערכאה נמוכה יותר בהולנד.

"SPI תמשיך לחפש את כל הסעד המשפטי בהולנד, ובכלל זה הגשת ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון של הולנד", נאמר בהודעה רשמית מטעם החברה.

SPI, שנוסדה ב-1997 בידי המיליארדר הרוסי יורי שפלר, מתמודדת כעת עם תביעות דומות מצד רוסיה בנוגע למותגי הוודקה במדינות אחרות באירופה, בארה"ב ובאוסטרליה. SPI קובעת כי היא המחזיקה החוקית בשמות המותג של סטולי, סטוליצ'ניה ומוסקובסקיה בלמעלה מ-180 מדינות. אולם רוסיה דוחה קביעה זו.

"יורי שפלר לקח חזקה על מותגי הוודקה לאחר התמוטטותה של ברית המועצות ומאז הוא מנצל אותם". כך על פי "הוינג רוק מונג'ייה" (HoyngRokhMonegier) פירמת הקניין הרוחני המייצגת את סויוזפלודואימפורט.

עם התמוטטותה של ברית המועצות, אנשי עסקים רבים ניצלו את תהליך ההפרטה הכאוטי שעברה המדינה ואגרו נכסים בתעשיות האנרגיה, הבנייה והבנקאות, בין השאר. על פי SPI רכש שפלר את החברה שהחזיקה במותגי הוודקה ב-1997, למעלה מ-5 שנים לאחר הפרטת החברה, ושילם יותר מ-15 מיליון דולר בעד השליטה בחברה.

על פי עורכי הדין בהוינג רוק מונג'ייה, פסיקת בית המשפט תאלץ את SPI להעביר למרשה "מיליונים רבים" ברווחים ממכירות המותגים.

על פי SPI, תביעה דומה שהוגשה נגדה בארה"ב הושהתה ב-2017 לאחר שבית המשפט הורה ל-FKP Sojuzplodoimport המציא מסמכים נוספים מממשלת רוסיה על מנת שניתן יהיה להתקדם עם התביעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות