אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את תקציב 2019 - עם קיצוץ רוחבי של 5 מיליארד שקל איי אף פי

הממשלה אישרה את תקציב 2019 - עם קיצוץ רוחבי של 5 מיליארד שקל

בין השאר, בסיס התקציב של משרד העבודה והרווחה יגדל ב-1.2 מיליארד שקל; מספר הנציגויות הישראליות בחו"ל שייסגרו הוקטן מ-22 ל-7; 100 מיליון שקל יחולקו לרשויות סביב נתב"ג הנפגעות מרעש המטוסים; בוטל המהלך לקביעת סל קליטה דיפרנציאלי; שר האוצר, משה כחלון: "מדובר בתקציב חברתי שממוקד בהצמחת המשק הישראלי וחיזוק הכלכלה"; ח"כ שלי יחימוביץ': "אישור קיצוץ רוחבי של כחמישה מליארד שקלים, בצמוד לאישור תקציב שמתפארים בו, הוא תרמית"

12.01.2018, 08:23 | עמרי מילמן

לאחר דיונים מרתוניים שהחלו אתמול (חמישי) ונמשכו כל הלילה, אישרה הבוקר הממשלה את תקציב 2019, כמעט שנה לפני כניסתו לתוקף.  

תקציב המדינה בשנת 2019 יעמוד על 397.3 מיליארד שקל, כאשר תקציב החינוך יעמוד על כ-60 מיליארד שקל תקציב הבריאות - כ-38 מיליארד שקל, תקציב הרווחה וניצולי השואה יהיה כ-13 מיליארד שקל, קצבאות הנכות יעמדו על כ- 2 מיליארד שקל, ותקציב משרד הביטחון יעמוד על כ-63 מיליארד שקל. בשנת 2019 יעמוד הגירעון על 2.9% מהתוצר כאשר שוב נדחתה הפחתתו ל-2.5% בשנה. כדי לממן את כל דרישות השרים הוחלט על קיצוץ רוחבי של 2.9% מהתקציב כבר השנה ושל 3.9% ב-2019. בין הרפורמות הנכללות במסגרת התקציב נמצאות תכנית נטו משפחה, תכנית הסיעוד הלאומית, הגברת התחרות בשוק הטלוויזיה, מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור, הוזלת מחירי הניתוחים הפרטיים, קיצור שבוע העבודה, הרפורמה לקיצור החופשות, צמצום השימוש במזומן, הגדלת היצע הדיור ועידוד השתלבות בשוק העבודה באמצעות מתן מענקי עבודה,ובחינת צמצום מספר משרדי הממשלה בשנים הבאות.

 

בשעות הלילה המוקדמות הושגו סיכומים לגבי התקציב של מרבית המשרדים, בהם משרד התרבות (לאחר שהשרה מירי רגב נדרשה להשלים עם הפרדת תקציב הספורט וההכנסות מהטוטו); והמשרד להגנת הסביבה שקיבל 150 מיליון שקל למספר פרויקטים ובמקביל הקל את דרישת האוצר למשוך כספים מהקרן לניקיון, כך שאלו יהיו הלוואה בלבד שתחזור לקרן. המשרד שעיכב את אישור התקציב כולו היה המשרד לביטחון פנים.

מחלוקת משמעותית נוספת שנפתרה בשלוש בלילה היתה מול משרד הפנים. השר אריה דרעי התנגד לסעיף בתקציב הפוטר את רשות שדות התעופה מארנונה ובמקביל לוקח מרווחיה 1.2 מיליארד שקל לתקציב המדינה. בסופו של דבר סוכם כי 100 מיליון שקל יגיעו למשרד הפנים ויחלוקו בעיקר לרשויות הסובבות את נתב"ג שנפגעות מהפעילות שלו. המשרד גם קיבל 150 מיליון שקל ליישום הרפורמה לרישוי עסקים ובמקביל שמר על היקף מענקי האיזון (שלא יגדלו ב-2019 אך גם לא יצמצמו); כמו כן נוספו 15 מיליון שקל למוכנות הרשויות לחירום ו-14 מיליון לפיתוח מספר חופי רחצה חדשים.

כמו כן סוכם כי בסיס התקציב של משרד העבודה והרווחה ל-2019 יגדל ב-1.236 מיליארד שקל - תוספת של 736 מיליון שקל לתחום העבודה ו-504 מיליון שקל לרווחה. לפיכך סך התקציב של משרד העבודה והרווחה בשנה הבאה יעמוד על כ-12 מליארד שקל. תוספת התקציב תנותב בעיקר לרפורמה במכללות הטכנולוגיות, להכשרות מקצועיות, לבינוי מעונות יום ועוד.

משרד שלא הצליח להגדיל את התקציב שלו היה משרד הפריפריה הנגב והגליל, גם כן של דרעי, ששמר על תקציב של קרוב ל-500 מיליון שקל. זאת, למרות ניסיונות לקצץ כ-100 מיליון שקל

נתניהו וכחלון, צילום:קובי גדעון, לע״מ נתניהו וכחלון | צילום:קובי גדעון, לע״מ נתניהו וכחלון, צילום:קובי גדעון, לע״מ

עוד סוכם במהלך הלילה כי הקיצוצים במשרד החוץ יקטנו משמעותית, ובמקום סגירת 22 נציגויות וביטול 140 תקנים של דיפלומטים, ייסגרו רק 7 נציגויות ולא יבוטלו תקנים כלל.

מהלך נוסף שבוטל בעקבות לחץ של משרד העלייה והקליטה הוא סל הקליטה הדיפרנציאלי שנועד לבטל עיוות שקיים מאז 2002. כוונת האוצר הייתה לקבוע כי רק עולים ללא הון של מעל חצי מיליון שקל יזכו לסל קליטה שיגדל ב10% מזה הניתן היום כך שמי שלא זקוק לסיוע המשמעותי הזה לא יקבל אותו סתם. אולם שר העלייה והקליטה, סופה לנדבר התנגדה למהלך שהיה אמור להגדיל את סל הקליטה לעולים הנזקקים והוא יצא בסופו של דבר מהתקציב.

מוקדם יותר אתמול סוכם כי תקציב החינוך יגדל ב-2.5 מיליארד שקל. משרד הביטחון אישר את תקציבו גם כן מוקדם יחסית, לאחר שאתמול בבוקר סיכמו שר הביטחון ליברמן וכחלון על הקמת צוות בראשות המל"ל שייבחן את הגדלת התקציב ויגיש המלצות עד פסח, בתמורה קיבל ליברמן 600 מיליון שקל להגדלת קצבת הזקנה כבר ב-2018, בהתאם להסכם הקואלציוני שנחתם עם ישראל ביתנו.

שר האוצר, משה כחלון: "תקציב 2019 הוא תקציב חברתי שממוקד בהצמחת המשק הישראלי וחיזוק הכלכלה. הצמיחה היא שמאפשרת לנו להביא את הבשורות החברתיות בתקציב. שר אוצר הוא לא גזבר, התפקיד שלו הוא להצמיח את המשק ולנתב את פירות הצמיחה למקומות הנכונים ולאוכלוסיות שנשכחו במשך יותר מדי שנים. התקציב הזה ממשיך את המהפכה החברתית וקובע סדר חלוקתי חדש".

השר דרעי מסר כי "עמדתי על כך שהממשלה תאשר היום תקציבים משמעותיים למשרד הפנים, שמהם יהנו הרשויות המקומיות ותושבי ישראל. בין היתר, ביססנו את תקציבי המוכנות לחירום, הגדלנו את המענקים השנתיים לרשויות ויצאנו לדרך עם הרפורמה ברישוי עסקים בעזרת משאבים משמעותיים שיאפשרו את יישומה. שיפור השירות והרחבת השירותים לתושב עומדים לנגד עינינו, תוך שאיפה לצמצום פערים וצדק חלוקתי".בנוגע לתקציב משרד הפריפריה אמר ״ היה חשוב לי באופן מיוחד שלא יפגעו בתקציבם של ילדי הפריפריה הנגב והגליל , תקציב זה ימשיך את מגמת צמצום הפערים ושיוויון הזדמנויות בהם פועל המשרד. מרכזי המצוינות , ההאבים, המיזמים הכלכליים ותנופת הפיתוח העסקי וחוגי העשרה בה החל המשרד ימשיך ביתר שאת גם בשנת 2019".

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר: "נעשה את המירב והמיטב לניצול תקציבים יעיל תוך הגברת הפיקוח על קניית השירותים של המשרד במיקור החוץ ונייעל את איכות השירות לאוכלוסיות שהמשרד אמון על רווחתם".

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין מסר: "אני גאה שגם בתקציב הזה, כמו בתקציב הקודם, הצלחנו לא רק למנוע קיצוצים בתקציב שתכנן משרד האוצר, אלא אף להביא לתוספת דרמטית של התקציבים למשרד להגנת הסביבה - מעל לשליש מגובה התקציב השוטף שלנו. הישג תקציבי זה יאפשר לנו לפתח פרויקטים סביבתיים חשובים לטובת אזרחי ישראל. אני מודה לשר האוצר ולאנשי משרדו על ההבנה, שהשקעה מאסיבית בנושאים הסביבתיים היא צו השעה".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר בתגובה: "מדובר בתקציב צולע וחסר שלא רואה ממטר את הצרכים של האזרחים אלא נקבע כמו בבזאר טורקי בהתאם לסחטנות של השרים. אין כמעט שום התייחסות רצינית לעוני ולפערים החברתיים שעוברים הרעבה שיטתית בתקצוב וקיצוץ בתקציבי הפריפריה. לאן נעלמה ההעלאה הדרמטית שהובטחה לכלל קצבאות הקשישים או מהלכים חשובים כמו הרחבת פרויקט ההזנה ויום לימודים ארוך שיוכלו סופסוף להפחית את המספר הדמיוני של 800 אלף ילדים עניים. גם הרפורמה בסיעוד היא קשקוש מוחלט שאין מאחוריו כלום פרט לאימוץ הצעת החוק שלי לטיפולי שיניים למבוגרים".  

יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה: "אישור קיצוץ רוחבי של כחמישה מליארד שקלים, בצמוד לאישור תקציב שמתפארים בו, הוא תרמית. הדבר משול לאוכל שאתה גוזל מפי ילד אחד שלך כדי לתת אותו לילד השני. זהו מהלך חמור במיוחד, שכן, התקציב לנכים, למשל, אינו קבוע ורק פעימה אחת שלו תוקצבה, שעה שהקיצוץ הרוחבי הוא פוגעני לנצח, כיוון שהוא בבסיס התקציב. הקיצוץ הרוחבי הוא הרוצח השקט שלא עושים לו יחסי ציבור ומסיבות עיתונאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות