אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האו"ם: "טראמפ גזען"; נשיא ארה"ב: "לא השפה בה השתמשתי" צילום: איי אף פי

האו"ם: "טראמפ גזען"; נשיא ארה"ב: "לא השפה בה השתמשתי"

נציבות זכויות האדם באו"ם גינתה בחריפות את נשיא ארה"ב בעקבות הדיווחים לפיהם כינה את האיטי ומדינות אפריקה "מחורבנות", ותהה מדוע ארה"ב קולטת מהגרים מהן: "מקדם שנאת זרים". טראמפ הכחיש: "השתמשתי במילים בוטות, אך צוטטתי לא נכון". שגריר האיטי בארה"ב: "או שטראמפ לא הובן כהלכה, או שהוא חסר חינוך"

12.01.2018, 15:25 | ynet
"השתמשתי בשפה בוטה, אך לא במילים שיוחסו לי". דונלד טראמפ הכחיש היום (ו') את האימרות הקשות שיוחסו לו נגד מהגרים מהאיטי וממדינות אפריקה - ושעוררו סערה בארה"ב וברחבי העולם. הנשיא האמריקני הוסיף ואמר כי הדבר המטריד מהדיון בנושא מדיניות ההגירה שבה השתתף היה "ההצעה התמוהה" שהוצגה בפנין.

טראמפ, כך דיווח "וושינגטון פוסט", אמר במהלך דיון עם מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים בנוגע לצו הגירה חדש שהוצג בפניו: "למה אנחנו מקבלים את כל האנשים האלה שמגיעים ממדינות מחורבנות? למה אנחנו רוצים את כל האנשים האלה מאפריקה פה? "למה שלא נביא לכאן יותר אנשים ממדינות כמו נורבגיה?".

"ההצעה שהוצגה בפני הייתה בגדר צעד גדול לאחור. היא תאלץ את ארה"ב לקלוט מספר גדול של אנשים ממדינות בעלות אחוז פשע גבוה", הבהיר טראמפ בטוויטר. "מה שאני רוצה זו מערכת שתבוסס על הגירה של אנשים שיעזרו לקחת את המדינה שלנו צעד קדימה. אני רוצה ביטחון לעם שלנו ולהפסיק את זרימת הסמים המאסיבית לארצנו", הוסיף.

בתגובה לדברים ספג טראמפ ביקורת קשה מצד נציבות זכויות האדם באו"ם: "אם הדברים אכן נאמרו, הם מזעזעים ומבישים, בטח ממי שמכהן כנשיא האמריקני. גזען - זו המילה היחידה שבה ניתן לתארו".

"לא ניתן לפטור את כל המדינות והיבשות שרוב אזרחיהן אינם לבנים כ'מחורבנות' ולומר שלא יתקבלו בברכה", הבהיר דובר נציבות זכויות האדם, והוסיך כי "הסיפור הפעם לא עוסק רק בשפה וולגרית, אלא בפתיחת צוהר לצד הגרוע ביותר של האנושות, ובעידוד גזענות ושנאת זרים".

הבית הלבן לא הכחיש את ההתבטאות. בהודעה מיוחדת לאחר הפרסום אמר דובר בבית הלבן, ראג' שהא: "יש פוליטיקאים שהחליטו להילחם למען מדינות זרות. הנשיא תמיד נלחם למען העם האמריקני. טראמפ נלחם למען פתרונות קבועים להגירה שיהפכו את ארצנו לחזקה על ידי קבלתם של אלו היכולים לתרום לחברה ולכלכלה ויכולים להיטמע בתוך האומה הנהדרת שלנו". בהודעה לא הייתה כל התייחסות לציטוטים שעוררו סערה בתקשורת האמריקנית.

טראמפ, צילום: איי אף פי טראמפ | צילום: איי אף פי טראמפ, צילום: איי אף פי

דווח כי באותה ישיבה, הנשיא אמר בנוגע למהגרים מהאיטי שכבר נמצאים בארצות הברית ושיש צורך להסדיר את מעמדם החוקי: "למה אנחנו צריכים כאן אנשים מהאיטי? תעיפו אותם מכאן".

רק לפני שבועות אחדים צוטט הנשיא טראמפ אומר על מהגרים מהאיטי ואפריקה כי "הם נושאים איידס". בחוגים פוליטיים ובתקשורת האמריקנית הזעזעו גם הלילה מהאמירה הקשה, אולם פרשנים טענו כי אמירות מהסוג הזה מאוד מקובלות על קהל הבוחרים שלו.

"או שטראמפ לא הובן כהלכה, או שהוא פשוט לא מחונך"

פול אלטידור, שגריר האיטי בארצות הברית, גינה בתוקף את ההערות שיוחסו לנשיא האמריקני ואמר: "אזרחי האיטי נלחמו לצד חיילים אמריקניים ותורמים רבות לחברה האמריקנית". השגריר הוסיף והבהיר כי ממשלת האיטי רואה את הדברים כ"מתקפה על אזרחי המדינה וההיסטוריה שלה", ואף ביקשה הבהרות מגורמי ממשל אמריקנים. השגריר חידד את דבריו ואמר: "או שטראמפ לא הובן כהלכה או שהוא אינו מחונך".

גם במדינות אפריקה לא נותרו אדישים לדבריו הקשים של טראמפ. "כל מדינות היבשת צריכות ללמוד מכך ולהפציר באזרחים שלהן להישאר במדינה - ולא להגר", אמר מאיוואה, תושב לאגוס שבניגריה. "האמריקנים נהנים מרווח גדול כתוצאה ממדינות אפריקה. הם לא עובדים אפילו בארה"ב - מי שעושים זאת הם המהגרים האפריקנים".

עבדול סאלם, גם הוא ניגרי, לא הופתע מהדברים: "ניתן לצפות לדברים כאלה מאדם כזה, שכולם מודעים לטבע שלו. זו הצהרה נורמלית לאנשים מהסוג של טראמפ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות