אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אישור התקציב: חגיגה? רחוק מכך צילום:קובי גדעון, לע״מ

פרשנות

אישור התקציב: חגיגה? רחוק מכך

הודעות שרי הממשלה הביעו אושר, אבל אין לכך סיבה אמיתית; הקיצוץ הרוחבי יעמוד במצטבר על 7%, והוא יהיה קשה; עם זאת, האוצר רשם הישגים, כמו הורדת תקרת הפטור על הימורים

12.01.2018, 18:07 | עמרי מילמן
אם לשפוט לפי ההודעות של שרי הממשלה מהיום (ו') לגבי התקציב - מדובר בחגיגה. כולם קיבלו מה שביקשו, ועוד קצת. זה כמובן רחוק מהמציאות.

קראו עוד בכלכליסט

אחרי כמעט 20 שעות של דיונים אושר הבוקר (ו')  תקציב 2019 בממשלה, באותן 20 שעות הפכו השרים את הטון מתוקפני ותובעני למנצח ומאושר.

משה כחלון, צילום: יואב דודקביץ משה כחלון | צילום: יואב דודקביץ משה כחלון, צילום: יואב דודקביץ

אמנם חולקו עוד כ-20 מיליארד שקל (חריגה של פי 2 מכלל ההוצאה המקורי שמגביל את הוצאות הממשלה), אבל הסכום אמור לממן גם את הגידול הטבעי בהוצאות הממשלה וגם את התוכניות החדשות ששמענו עליהן לאורך השנה, וכמו תמיד, השמיכה קצרה מדי.

הקיצוצים צפויים להיות קשים

איך בכל זאת זה קורה? מילת המפתח אתמול בלילה הייתה הקיצוץ הרוחבי - הסכום שיקוצץ מכלל תקציבי הממשלה באופן יחסי ויצמצם את התוכניות הקיימות של המשרדים (שבדרך כלל את הקרדיט עליהם קיבל השר הקודם).

היקף הקיצוץ הרוחבי יעמוד במצטבר על כ-7% - חלק כבר השנה וחלק בשנה הבאה. לאור העובדה שרוב משרדי הממשלה השתמשו בתקציב שלהם עד תום השנה שעברה הקיצוצים הללו צפויים להיות קשים.

לצד התוספות השונות והקיצוצים - שהם אינם הישגים בפני עצמם, שכן כסף תמיד קל לחלק - האוצר כן רשם מספר הישגים הלילה. קודם כל הוא הצליח להפריד את ההכנסות מההימורים מהספורט הישראלי והורדת תקרת הפטור ממס על הימורים מ-50 אלף שקל ל-10,000 שקל, כך שמהמרים לא יהנו מפטור גבוה כל כך, בטח ביחס למס הכנסה שכולנו משלמים. עוד הצליחו באוצר לאשר מהלכים חשובים כמו ניוד מהיר בין בנקים והקמת מוסד בוררות שיקל על המבוטחים מול חברות הביטוח. אלה הצעדים החשובים שאמנם עברו מכשול אחד, אבל האתגר האמיתי יחכה להם בכנסת.

הממשלה הודיעה על אישור התקציב אחרי 08:00, אולם קשה להגיד באמת שהממשלה אישרה אותו. הבודדים שנותרו לאשר את התקציב המלא היו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר וסגנו משה כחלון ואיציק כהן ושר החקלאות אורי אריאל. היתר הסתפקו בסגירת התקציב שלהם והלכו לפני סגירת הקיצוץ הרוחבי. התמונה הכוללת - המשק הישראלי - היתה פחות חשובה להם מכדי להישאר עוד כמה שעות בעבודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות