אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלונאים דרשו 4,500 עובדים זרים - הממשלה אישרה רק 2,000 צילום: עמית שעל

המלונאים דרשו 4,500 עובדים זרים - הממשלה אישרה רק 2,000

קדם לאישור מכתב מהתאחדות המלונות ובו נכתב: "מדובר בבעיה שהפכה להיות איום אסטרטגי על תפעול המלונות ועל שמירה על מוצר תיירותי ראוי"

13.01.2018, 18:45 | אדריאן פילוט

על אף דרישתם של המלונאים לאשר כניסתם של 4,500 עובדים זרים לביצוע עבודות ניקיון וחדרנות במלונות ישראל - ממשלת ישראל אישרה אך ורק כניסתם של 2,000 עובדים זרים - דבר שמאיים על יכולת של המלונות להתמודד עם הביקושים של התיירים.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת אישור תקציב המדינה שהסתיים ביום שישי בבוקר, סיכמו משרד התיירות ומשרד הפנים על מכסה של 2,000 עובדים בלבד וזאת על מנת להקל על המשבר שפוקד את ענף המלונאות והתיירות. לפי הסיכום, שכבר אושר בממשלה כאמור, עובדים אלו, יועסקו במקצועות הניקיון והחדרנות, אחרי שמלונות אינם מצליחים לגייס עובדים ישראלים למקצועות אלה למרות מאמצים ניכרים.

לפי נתוני התאחדות המלונות, כ-12.5% מהעובדים בענף המלונאות הם זרים. עוד עולה מהנתונים, כי עובדי הניקיון מרוויחים בממוצע 7,700 שקל בחודש - 45% מעל שכר המינימום במשק. יתרה מזו, בהתאחדות מסבירים כי ישנם מלונאים שמוכנים לשלם גם 9,600 שקל לחודש, אך עדיין לא מצליחים לגייס עובדים.

אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל, צילום: עמית שעל אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל | צילום: עמית שעל אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל, צילום: עמית שעל

בניגוד למה שלעתים מקובל לחשוב, עובדים זרים אינם "זולים" יותר מעובדים ישראלים, אלא ההיפך: הם יקרים בלפחות 20% יותר, שכן המעסיקים צריכים להוסיף לשכרם "פיקדון מעסיקים" ולעיתים קרובות גם לממן את עלויות הדיור שלהם. על פי נתוני הלמ"ס, על כל עובד ניקיון 1 ישנם 8 מקומות עבודה שמחזרים אחריו.

בהתאחדות המלונות בירכו על המהלך. לפני האישור שלח נשיא ההתאחדות אמיר חייק מכתב לשר האוצר משה כחלון ובו נכתב: "מדובר בבעיה שהפכה להיות איום אסטרטגי על תפעול המלונות ועל שמירה על מוצר תיירותי ראוי, שחייב לעמוד בתחרות הוגנת אל מול מדינות האזור והעולם", כתב חייק במכתבו.

למכתב צורפה חוות דעת שכתב ד"ר אסף כהן, מומחה, יועץ ומרצה בתחום. לפי הבדיקה, המחסור בעובדים בתחום הניקיון עומד על 1,550 משרות ולכן ישנו צורך בקליטת 500 עובדים נוספים מירדן, ובקבלת אישורים להעסקה מוסדרת של עובדים זרים. בנוסף, בתחום הניקיון מועסקים כיום כ-4,450 עובדים בעלי אזרחות זרה, כ-78% מהם מיועדים לגירוש בהתאם למדיניות החדשה של ממשלת ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אמיר חייק - תותח
מסתבר שיש למלונאים מישהו שאין לאחרים.... מנהיג ! אמיר חייק בתור נשיא התאחדות המלונות , עושה בתחום העובדים הזרים את מה ששרגא ברוש לא נתן לו לעשות בתור מנכ"ל התאחדות התעשיינים - מביא תוצאות . יש מה ללמוד ממנו . מי שחושב שאפשר להוציא מהארץ , מבלי לתת לכך מענה , את אלו שמבצעים בענפי השירותים (והמלונאות) את "העבודות השחורות" , למד שיעור מאלף מאמיר חייק .
מתן המוזג  |  13.01.18
לכל התגובות