אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלחץ של החקלאים עבד: בוטלה הרפורמה בענף הלול צילום: אפי שריר, עומר מסינגר

הלחץ של החקלאים עבד: בוטלה הרפורמה בענף הלול

האוצר ניסה להכניס לתקציב רפורמה שכוללת בין היתר: הוצאת לולים ממרכזי ישובים, מתן תמריץ לחקלאים בענף שיתאחדו ויקימו לולים משותפים והפחתה הדרגתית של המחיר המפוקח של הביצים. לטענת האוצר, הרפורמה הייתה חוסכת 250 מיליון שקל בשנה

13.01.2018, 18:44 | עמרי מילמן

רפורמה שניסה משרד האוצר להכניס לתקציב ימים ספורים לפני אישורו בממשלה יצאה בסופו של דבר מהתקציב במהלך ליל אישור התקציב בממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

כוונת הרפורמה הייתה כי משרד החקלאות יקים משטחים מחוץ לישובים שמטרתם לעודד הוצאת לולים ממרכזי ישובים שהיום פוגעים בהתפתחות הישובים. עוד הוצע כי מנהלת ההשקעות של משרד החקלאות תעניק מענקים למגדלים שיקימו לולים חדשים גדולים, בשותפות עם מגדלים נוספים.

מטרת הרפורמה הייתה לתמרץ באמצעות מענקים בעלי לולים להתאחד ולהקים לולים גדולים כדי לנצל את היתרון לגודל, וכן לקבוע הפחתה של המחיר המפוקח של הביצים. זאת לאור העובדה כי גודלו של לול ממוצע בישראל הוא של 2,500 תרנגולות מטילות, בעוד שלפי בדיקת האוצר הממוצע באיחוד האירופי גדול פי ארבעה ובאוסטרליה פי עשרה - מה שגורר עלויות ייצור גבוהות יותר בישראל ולכך שמחיר ביצה בישראל גבוה ב-30%-40% בהשוואה לעולם.

אותם מענקים מותנים שרצו באוצר להציע הותנו בהפחתת המחיר שמשלם המשווק למגדל עבור ביצת מאכל בסך של 6.5 אגורות באופן הדרגתי (כך שגם הציבור יראה בסופו של דבר תועלת מהמהלך).

שר האוצר משה כחלון. הרפורמה בענף הלול לא נכנסה לתקציב, צילום: אפי שריר, עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון. הרפורמה בענף הלול לא נכנסה לתקציב | צילום: אפי שריר, עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון. הרפורמה בענף הלול לא נכנסה לתקציב, צילום: אפי שריר, עומר מסינגר

עוד הוצע להעניק מענקים מוגדלים למגדלים שיקימו לולים נטולי כלובים שם רווחת התרנגולות המטילות גבוהה יותר. כאשר במקביל יידרש שר החקלאות לקדם סימון של ביצים שיוצרו בלול נטול כלובים.

באוצר גם ביקשו לקבוע כי הרכב ועדת המכסות במועצת הלול - הקובעת את מכסות המטילות - יכלול רוב של נציגי ממשלה ולא של נציגי המגדלים, מהלך אליו התנגדו המגדלים.

כאמור, המהלך, שהיה אמור לטפל בבעיות שיוצרות עלות עודפת למשק של כ-250 מיליון שקל בשנה לפי האוצר, בוטל בסופו של דבר ולא יאושר בתקציב 2019.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
כחלון נטו ברברת
זה הבלוף הכי גדול שהיה שר אוצר מעולם ברברת ועוד ברברת תכלס גורנישט מיט גורנישט עבודה בעיניים כמו הריפורמה בחברת החשמל שעולה לציבור 2.5 מיליארד שקל את זה הוא מסתיר עובדים על הציבור על הבריאות שלו העיקר הלא להיסתבך עם המגדלים שר האוצר הזה סכנה לציבור ולבריאות!!!
פז  |  14.01.18
1.
כחלון החלטות
כחלון אנו 200,000 בני משפחות של פנסיונרים לא נשתוק על הנזק שעשית לפנסיה של הורינו בחוק דירה שלישית. ספר לנו על החברה המשפחתית כחלון יועצים המנוהלת על ידי אחיך,איך היא זוכה במכרזים של נמל חיפה, עיריית חיפה וחברת החשמל.... ספר לנו איך בנית לעצמך פנטהאוז מפואר של 2 קומות בעלויות כה זולות יחד עם שכנים שהם גם תורמתך ... ספר לנו איך הבן שלך קיבל מחב' של קובי מימון את הבית קפה במקום הטוב ביותר במרכז חורב...
פנסיונר  |  13.01.18