אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תה"ל חזרה למדף - והחוב של קרדן אן.וי בדרך לבית המשפט צילום: ולדימיר אסקין

תה"ל חזרה למדף - והחוב של קרדן אן.וי בדרך לבית המשפט

קרן פורטיסימו נסוגה מרכישת חברת ההנדסה מידי קרדן, בין היתר נוכח מאבקים בין מחזיקי סדרות האג"ח, שמאיימים בתביעות הדדיות

14.01.2018, 07:42 | גולן חזני

תשלום החוב של קרדן אן.וי צפוי להגיע בימים הקרובים לבית המשפט, בצל המכה שהנחיתה עליה קרן פורטיסימו. ביום חמישי נסוגה הקרן במפתיע מכוונתה לרכוש מקרדן אן.וי את תה"ל. הקרן הודיעה על כך שעה בלבד לאחר שדירקטוריון קרדן פרסם את אישורו למכירת חברת התכנון וההנדסה ב־125 מיליון דולר. 

קראו עוד בכלכליסט

פורטיסימו נימקה את ההחלטה בממצאים שעלו מבדיקות נאותות שערכה, וכן בסכסוכים שהתעוררו סביב העסקה. כוונת הקרן היא כנראה לקשיים שהערימו מחזיקי אג"ח ב' על קרדן אן.וי, שכפו הליך משפטי להשלמת העסקה. המחזיקים הצביעו על שאלת העמדת האג"ח לפירעון מיידי. קרדן אן.וי אמורה לפרוע בתחילת פברואר 52 מיליון יורו למחזיקי סדרה ב', ועוד 68 מיליון יורו ב־25 בפברואר לסדרה א'. לאור ההודעה על הפסקת המשא ומתן מול פורטיסימו, נודע כי נאמן האג"ח החליט שלא לבצע ספירה של הקולות בהצבעה.

מכירת תה"ל לפורטיסימו, כפי שסוכם, אמורה היתה להביא לפירעון של מלוא החוב למחזיקי אג"ח א' ולהותיר את סדרה ב' הגדולה עם חוב של 878 מיליון שקל. מחזיקי סדרה ב' טענו כי ההידרדרות במצב קרדן אן.וי בשנה האחרונה לא מאפשרת לה להבטיח את פירעון מלוא חובותיה כלפיהם. לטענתם, שווי נכסי החברה בסין, בראשם קניון דליאן, הוא מנופח; ההכנסות ממנו נמוכות בהרבה מהצפי, משליכות על שוויו ויוצרות אי־ודאות לגבי התשלומים בשנתיים הקרובות.

אם החברה שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר לא תפרע את התשלום בפברואר - יופעל סעיף של התאמה לאחור על פי הסדר החוב הקודם שלה, שנחתם ביולי 2015. לפי הסעיף, יש להתאים את הסכומים ששולמו למחזיקי שתי הסדרות בשנתיים האחרונות, כך שמחזיקי אג"ח ב' יקבלו 350 מיליון שקל לפני התשלום האחרון למחזיקי סדרה א'.

קרדן עצמה ומחזיק אג"ח א' התנגדו נמרצות להתאמה לאחור. הם האשימו את מחזיקי אג"ח א' בהפחדת הדירקטורים ובניסיון לסכל את המכירה לפורטיסימו. כבר עתה ברור שקרדן לא תוכל לפרוע את התשלומים במועד, שכן קופתה מכילה כ־7 מיליון יורו בלבד. הפרה צפויה של הסדר האג"ח בעקבות אי־התשלום תביא בהכרח את החברה לבית המשפט, להסדר חוב חדש.

במסגרת ההסדר הקודם הסכימו המחזיקים לדחייה בפירעון החוב בתמורה להקצאת כ־11% ממניות החברה ולתשלום מזומן של 750 אלף יורו. מאז מומשו נכסים נוספים ונפרעו חובות ביותר מחצי מיליארד שקל. אולם, ההסדר התברר כבעייתי כי כלל דחייה מוגבלת בלבד של פירעונות.

אג"ח ב' של קרדן אן.וי נסחרות במחיר של 76 אגורות ולפי תשואה שנתית לפדיון גבוהה במיוחד, של 78%. המחזיקים הגדולים בסדרה זו הם חברת הביטוח הפניקס (96 מיליון שקל ע"נ), מיטב דש (94 מיליון שקל), אילים (79 מיליון שקל), כלל ביטוח (78 מיליון שקל), מגדל (65 מיליון שקל) ופסגות (61 מיליון שקל).

במקביל להליכים המשפטיים קרדן צפויה להמשיך במגעים עם שני גופים סיניים לרכישת תה"ל. אלה מוכנים לשלם 145 מיליון דולר תמורת החברה שמנהל סער ברכה - אך לא מסוגלים להעמיד את הסכום הדרוש לפני אפריל. בקרדן ינסו להשלים את העסקה במהירות, אף שיש סיכוי לחזרה של פורטיסימו לתמונה.

סער ברכה מנכ"ל תה"ל, צילום: ולדימיר אסקין סער ברכה מנכ"ל תה"ל | צילום: ולדימיר אסקין סער ברכה מנכ"ל תה"ל, צילום: ולדימיר אסקין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות