אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אשדר זכתה במכרז הראשון לבניית פרויקט בינוי-פינוי-בינוי בהובלת המדינה

אשדר זכתה במכרז הראשון לבניית פרויקט בינוי-פינוי-בינוי בהובלת המדינה

מדובר בפרויקט לבניית 173 יח" ד בשכונת נחלת יהודה בראשון לציון; במסגרת מסלול זה הדיירים הוותיקים יחתמו על הסכמים מול המדינה ולא מול יזם פרטי ויעברו מדירותיהם הנוכחיות רק עם סיום בניית החלק הראשון של הפרויקט

14.01.2018, 20:12 | דותן לוי

ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל הכריזה היום על חברת אשדר כזוכה הראשונה במכרז במסלול בינוי – פינוי- בינוי של רשות מקרקעי ישראל, שיצא בתיאום עם הרשות להתחדשות עירונית משרד הבינוי והשיכון ועיריית ראשון לציון. מדובר בחלק מיישומו של הסכם הגג שנחתם עם עיריית ראשון לציון ובו נקבעו העקרונות לבינוי-פינוי-בינוי בשכונת רמת אליהו.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המכרז תבנה אשדר 173 יחידות דיור בנחלת יהודה על קרקע מדינה, כאשר המכרז היה על מחיר הקרקע עבורה תשלם אשדר כ-150 מיליון שקל ובנוסף תשלם כ-27 מיליון שקל עבור עלויות פיתוח. אלא שבניגוד למכרזים אחרים, במקרה זה המדינה תרכוש מאשדר 61 יחידות דיור במחיר ובתמהיל שנקבע במכרז, כאשר שאר יחידות הדיור יימכרו בשוק החופשי ולא במחיר למשתכן.

פינוי בינוי ביהוד מונוסון (ארכיון), צילום: אוראל כהן פינוי בינוי ביהוד מונוסון (ארכיון) | צילום: אוראל כהן פינוי בינוי ביהוד מונוסון (ארכיון), צילום: אוראל כהן

יחידות הדיור שיימכרו למדינה ישמשו דיירים משכונת רמת אליהו. הדיירים יפנו את דירותיהם רק עם סיום החלק הראשון של הפרויקט. לאחר מכן הבניינים שפונו יהרסו, והקרקע תשמש להקמת פרויקט חדש במתכונת דומה. בהליך זה אין כלל מעורבות של יזם אל מול הדיירים, וזאת בכדי לפעול להסרת החששות של הדיירים ולהגברת הוודאות הן של היזם והן של הדיירים. במקרה זה, המדינה הופכת למעשה ליזם והרשות להתחדשות עירונית היא זו שחותמת על הסכמים מול בעלי הדירות בבניינים המיועדים לפינוי-בינוי, זאת על מנת שלא יידרשו לעבור לשכירות לתקופת הבנייה, אלא ייכנסו ישירות לדירות החדשות, עוד לפני הריסת המבנים הישנים.

עבור היזם יש יתרון בהבטחת המכירה של חלק משמעותי מהפרויקט (30%) והיעדר הצורך לבצע מכירות מוקדמות ("פרי-סייל"), לאור התחייבות המדינה לרכוש 30% מהדירות. כמו כן העירייה הביעה נכונות להליך של הקלה שיאפשר תוספת של 20% יח"ד ("שבס"), כך שהיזם יוכל לבנות כ-205 דירות, ולמכור בשוק החפשי כ-140 יח"ד.

כאמור, הדיירים שיאכלסו חלק מהדירות מתגוררים כעת בשכונת רמת אליהו. בהליך זה נבחרו שני בניינים שבהם כל בעלי הדירות מעוניינים בפרויקט (100% הסכמה).

בעלי הדירות ימכרו למדינה את מלוא זכויותיהם בדירות ובמקרקעין. לאחר אישור הוועדה המקומית לתכניות הבנייה, יחתמו הדיירים מול היזם על חוזה לקבלת הדירה החדשה, כאשר מפרט הדירה לא יפחת מהמפרט של יתר הדירות בפרויקט או מהמפרט הקבוע במכרז (הגבוה מביניהם). לאחר פינוי הדירות הישנות, ייהרסו המבנים הישנים, והתהליך האמור יופעל מראשיתו בקרקע שהתפנתה.

כמו כן לאחרונה הושגה הסכמה עם 100% מהדיירים במספר בניינים נוספים בשכונת רמת אליהו, ובמהלך החודשים הקרובים צפויים להתפרסם מכרזים נוספים במתווה זה בשכונת נוריות בראשון לציון, על קרקעות מחנה צריפין שהתפנה, אליהם יעברו דיירים אלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות