אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות דרישת היועמ"ש: סיגריות האייקוס של פיליפ מוריס ימוסו כמו סיגריות רגילות צילום: רויטרס

בעקבות דרישת היועמ"ש: סיגריות האייקוס של פיליפ מוריס ימוסו כמו סיגריות רגילות

למרות התנגדותו של שר האוצר למיסוי הסיגריה האלקטרונית וסיגריות אייקוס המשמשות לאידוי טבק, כעת נראה שלחצי משרד הבריאות ומשרד המשפטים יובילו להשוואת המס למס על סיגריות רגילות

14.01.2018, 20:31 | עמרי מילמן וספי קרופסקי

אחרי שהודיע כי לא ייגע במיסוי הסיגריות האלקטרוניות וסיגריית האייקוס של פיליפ מוריס (המאדה את הטבק במקום לשרוף אותו) שר האוצר משה כחלון יעלה כעת את המיסוי וישווה אותו לסיגריות הרגילות. וזאת בעקבות לחץ של משרד הבריאות ומשרד המשפטים. מדובר בצעד נוסף שהמדינה מקיימת במטרה לצמצם את השימוש במוצרי טבק למיניהם, ובהם גם סיגריות אלקטרוניות.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כחצי שנה הודיעה רשות המסים לבג"ץ במסגרת עתירה שהוגשה על ידי דובק, חברת הסיגריות המתחרה - במסגרתה דרשה דובק להשוות את המיסוי - כי עמדתה המקצועית היא שיש למסות את הסיגריה באותו אופן כמו סיגריות רגילות. אולם עד כה כחלון סירב לקבל את עמדת הרשות.

עד היום, לפי הסיווג של רשות המסים, סיגריות האייקוס הוגדרו כ"מוצר טבק אחר" ולכן לא נדרש לשלם עליהן מס קנייה בכלל, אלא רק מכס של 6%, בעוד שעל סיגריות משלמים מס בגובה של 394 שקל ל-1,000 סיגריות ועוד 270% ממחירן (כאשר שיעור המס המינימלי הוא 755 שקל).

דובק, שמיוצגת על ידי עו"ד דן פרידמן, טענה כי הדבר מפלה אותה לרעה ופוגע בתחרות שלה, וכי יש לראות את סיגריית האייקוס כסיגריה לכל דבר. המס הגבוה נועד לבטא את ההשלכות הבריאותיות השליליות של עישון סיגריות ואת ההשפעות החיצוניות של העישון שלהן - על הסביבה ועל המעשן, שמשית עלויות על כלל הציבור.

סיגריית אייקוס לאידוי הטבק, צילום: Philip morris סיגריית אייקוס לאידוי הטבק | צילום: Philip morris סיגריית אייקוס לאידוי הטבק, צילום: Philip morris

למרות ההחלטה לשנות את אופן המיסוי, באותה תשובה ציינה רשות המסים כי בחינה שנעשתה על ידי ד"ר בוריס גינזבורג, מעריך ראשי ארצי, קבעה כי לא מדובר בסיגריות אלא במוצר אחר, שבאופן אוטומטי נופל לקטגוריה שעליה אין מס קנייה. כאשר במקביל ארגון המכס העולמי דן בחודשים האחרונים בסוגיית מוצרים כמו אייקוס, ונבחנת האפשרות להוסיף תעריף חדש למוצרים כאלה.

בפיליפ מוריס טענו כי מאחר ומדובר במוצר שהנזק שלו נמוך משל סיגרייה רגילה, לפי מחקרים שנעשו על ידי החברה, אין לראות אותו כסיגריה, ולכן המיסוי צריך להיות שונה מסיגריה רגילה (גם אם לא אפסי).

המגבלות על סיגריות אלקטרוניות הורחבו

בשנה שעברה, ולאחר לא מעט ביקורת שנמתחה על המדינה בנושא, החליט משרד הבריאות להרחיב את המגבלות על הסיגריות האלקטרוניות כפי שמוחלות על מוצרי טבק אחרים. ההגבלות הללו כוללות מגבלות שיווק, פרסום וכן שימוש במקומות ציבוריים. כמו כן יתבקשו החברות המייצרות לדווח על הרכב המוצר וזאת בהתאם לנהוג באירופה.

לקראת סוף השנה שעברה, הוחלט במשרד הבריאות להרחיב את רשימת המקומות שבהם יחול איסור לעשן. התקנות החדשות כוללות, בין היתר, איסור על עישון במקומות הבאים: מסעדות, בתי חולים, בתי אבות, מבני ספורט, גני שעשועים, גני ילדים, חניונים, גני חיות ועוד. כמו כן מתעתד המשרד להגביל עוד יותר פרסום של מוצרי טבק וכן להסמיך פקחים ארציים לאכיפת איסור העישון.

לפני מספר שבועות עתרה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת יחד עם המיזם למיגור העישון נגד שר האוצר בנושא מיסוי אייקוס, לאחר שהמהלך לא התקדם למרות הצהרת רשות המסים לפני כחצי שנה.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת מסר בתגובה כי השמחה לדעתי מוקדמת. אנחנו בוחנים את ההתפתחות שדווחה. דיון בעתירה שלנו בעליון נקבע ל-26 בפברואר ולא נמסר לנו אחרת. יש לחכות ולראות מה תגובת המדינה לעתירה, האם השר חותם על הצו והאם הצו מאושר בוועדת הכספים. מניסיוני מדובר ביותר מדי תחנות בהם לוביסטים מטעם 'פיליפ מוריס' יכולים לנסות להתערב על מנת לטרפד את מיסוי האייקוס. מניסיוני בתחום, יש לברך רק על המוגמר".

באיגוד רופאי הציבור של ההסתדרות הרפואית בירכו על החלטת משרד האוצר, אך הביעו במקביל ביקורת על כך שההחלטה התקבלה באיחור. "לא ברור מדוע שר האוצר לא חתם על הצווים היום ולא ברור מדוע לא חתם עליהם בשנה האחרונה, החלטה שפוגעת בציבור בישראל ורק גורם אחד נהנה ממנה - תאגיד הטבק פיליפ מוריס", נמסר מטעם האיגוד.

עוד נמסר בהודעת האיגוד הערב, כי "אנו חוששים כי העברת החקיקה באופן עקיף באמצעות חוק ההסדרים ולא בדרך המלך על ידי חתימת הצו על ידי שר האוצר תגרום לדחייה ממושכת ומסוכנת של יישום ההחלטה. שר האוצר צריך לחתום על הצו עוד היום ולא להמשיך ולתת מתנה לחברת פיליפ מוריס על חשבון הציבור בישראל ועל חשבון בריאותו. יש ללמוד את הלקח להבא ולדאוג כי כל מוצרי הטבק, כברירת מחדל, יקבלו מיסוי זהה ויחולו עליהם כל ההגבלות הנדרשות. כמו כן, כבר באופן מידי יש לתקן את עיוות המס המסבסד בפועל את הטבק לגלגול ולמסותו בצורה זהה למוצרי טבק אחרים, על מנת להגן על בריאות הציבור בישראל".

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון: "אנו מברכים על ההחלטה להשלים את המהלך הרגולטורי על סיגריית ה-IQOS שהינה מוצר טבק לכל דבר ועניין, ולהטיל מס שווה בגובהו למיסוי הקיים על הסיגריות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות