אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ההיסטריה והפאניקה של הבנקים גורמת לוועדת החקירה לבטוח בהם פחות" צילום: עמית שעל

"ההיסטריה והפאניקה של הבנקים גורמת לוועדת החקירה לבטוח בהם פחות"

את הדברים אמרה ל"כלכליסט" ח"כ איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני, יוזמת וחברת וועדת החקירה הפרלמנטרית לאשראי הטייקונים שאמורה להתחיל לפעול בעוד מספר שבועות. "הבירוקרטיה הייתה מכשול בלתי נסבל". לדבריה, עדיין יש ויכוח עם הפיקוח על הבנקים על היקף ועומק החומר שתקבל הוועדה

14.01.2018, 22:38 | שחר אילן

ההיסטריה והפאניקה של הבנקים רק גורמת לוועדת החקירה הפרלמנטרית לאשראי הטייקונים לבטוח בהם פחות - כך אומרת ל"כלכליסט" חברת הוועדה והיוזמת שלה ח"כ אילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני. ורבין גם אמרה שעדין יש חילוקי דעות בין הוועדה למפקחת על הבנקים חדוה בר על היקף החומר שתקבל הוועדה. יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל אמר שדיוני הוועדה יתחילו בתוך שבועות ספורים, למרות חוק ההסדרים שידון במקביל בוועדות הכלכליות של הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת מתן האשראי לטייקונים מונתה ע"י הכנסת ביולי 2017 אבל תחילת פעילותה מתעכבת וצפויה בפברואר לכל המוקדם. הסיבה העיקרית לעיכוב, שנחשפה ב"כלכליסט", הייתה הקושי למצוא מומחים בעלי שיעור קומה מול המומחים הבכירים שבהם הצטיידו הבנקים. הוועדה מחפשת 4 מומחים לתחומים שונים של פעילותה. כאחד המועמדי הוזכר הכלכלן פרופ' ניתאי ברגמן מ-MIT.

איתן כבל ואיילת נחמיאס ורבין, צילום: עמית שאבי איתן כבל ואיילת נחמיאס ורבין | צילום: עמית שאבי איתן כבל ואיילת נחמיאס ורבין, צילום: עמית שאבי

סיבה נוספת היו הליכי המכרז המסורבלים שבהם נדרשים לעמוד המועמדים. "הבירוקרטיה הייתה מכשול בלתי נסבל", אומרת נחמיאס ורבין. ביום חמישי שעבר היה המועד האחרון להגשת הצעות למכרז וכבל מבטיח שהוועדה תתחיל לפעול תוך שבועות ספורים. הדבר נראה מסובך מאוד משום שוועדת הכלכלה של הכנסת שכבל עומד בראשה אמורה להכין במקביל כמה פרקים מחוק ההסדרים של 2019, שהכנסת אמורה לאשר בחודשיים הקרובים. אלא שכבל מכריז שלמרות זאת בכל יום ראשון תשב ועדת החקירה מהבוקר ועד אחר הצהריים.

נחמיאס ורבין מספרת שאמרה לבכיר באחד הבנקים ש"ההיסטריה והריצה שלהם ליועצים רק גורמת לבטוח בכם פחות. ברגע שאני יודעת שלקחתם אדם כמו פרופ' צבי וינר, אני אומרת לעצמי למה הם כל כך היסטריים ובפניקה".

ויכוח על היקף החומר שיגיע לוועדה

לדברי ורבין, למרות הזמן הרב שעבר עדין יש מחלוקת בין הוועדה למפקחת על הבנקים חדוה בר לגבי "היקף ועומק החומרים שנקבל מהפיקוח" וכן בשאלה האם הוועדה תקבל את דו"חות הפיקוח עצמם או רק דיווחים מצונזרים עליהם". נחמיאס ורבין מציינת "שלאורך כל הזמן בפיקוח היו מאוד מוטרדים מההלוואות שקיבל פישמן ולא עצרו את זה בזמן. בסוף תחת עיני הפיקוח הועברו למעלה ממיליארד שקל לחו"ל למרות כל הבטוחות והשעבודים והערבויות".

מבנק ישראל נמסר בתגובה ש"הבנק עומד בקשר רציף עם יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, ויעשה מאמץ לענות לכל בקשת מידע שתעביר הוועדה, במגבלות החוק. עד כה לא התקבלה כל בקשה קונקרטית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות