אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבחן אליהו עשוי לעלות ליאיר המבורגר בתפקיד יו"ר הראל צילום: מיה כרמי-דרור

בלעדי לכלכליסט

מבחן אליהו עשוי לעלות ליאיר המבורגר בתפקיד יו"ר הראל

עופר אליהו הודיע סופית כי הוא עוזב את תפקיד מנכ"ל מגדל. כעת שוקלת דורית סלינגר לא לאפשר לבעל השליטה אליהו האב להיוותר כיו"ר ולהפריד לחלוטין בין התפקידים בחברות הביטוח. ההחלטה תשפיע גם על היו"ר ובעל השליטה בהראל יאיר המבורגר

15.01.2018, 06:53 | רחלי בינדמן

עופר אליהו יעזוב סופית את תפקידו כמנכ"ל חברת הביטוח מגדל בתחילת יוני. עזיבתו הצפויה של בנו של בעל השליטה דווחה למשקיעים כבר לפני חודשיים, אך דירקטוריון מגדל ביקש לקבל הבהרות בנושא על רקע חרושת שמועות שלפיה אליהו האב, בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, שוקל מחדש אם למנות מנכ"ל אחר במקומו. ל"כלכליסט" נודע כי מקרה אליהו הביא את רשות שוק ההון לשקול לאמץ את הוראות הפיקוח על הבנקים ולאסור על בעל שליטה בחברת ביטוח לכהן כיו"ר. משמעות מהלך כזה היא דרמטית גם למתחרה הראל, שם היו"ר הוא יאיר המבורגר, מבעלי השליטה בחברה.

הספקולציות הוסרו כשאתמול הצהיר אליהו הבן בישיבת הדירקטוריון כי "כל מאמציי מרוכזים כרגע באישור תוכניות העבודה והתקציב, ואלה מביאים לידי ביטוי את התוכנית האסטרטגית לשנת העבודה הקרובה. אני משוכנע שנראה זאת במבחן התוצאה כבר ברבעון הקרוב. לאחר למעלה מארבע שנים מאתגרות כמנכ"ל מגדל, הודעתי לדירקטוריון החברה על כוונתי לממש את בקשתי לפרוש מהתפקיד החל מחודש יוני 2018. אני מסיים את תפקידי בתחושת סיפוק רבה ומתוך ידיעה כי מגדל ערוכה לאתגרי המחר".

מימין: עופר אליהו ודורית סלינגר, צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי מימין: עופר אליהו ודורית סלינגר | צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי מימין: עופר אליהו ודורית סלינגר, צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

לא ברור עדיין מי יחליף את אליהו הבן, אך על רקע סימני השאלה אם יישאר או יעזוב, שעלו גם בקרב העובדים, הוחלט לפרסם את הדיווח. במגדל מסרו בתגובה כי "החברה ומגדל ביטוח נערכות בהתאם להודעה על מינוי מנכ"ל חדש למגדל ביטוח״.

אליהו האב הציע בעבר את התפקיד לחשבת הכללית לשעבר באוצר מיכל עבאדי־ביואנג'ו, אך לבסוף זו העדיפה את תפקיד יו"ר בית ההשקעות פסגות. אליהו הציע את התפקיד גם למוטי רוזן, לשעבר מנכ"ל מנורה וקודם לכן מנכ"ל הראל, אך גם הוא העדיף לוותר.

בשבוע שעבר התברר כי כוונתו של האב שלמה אליהו להתמנות ליו"ר מגדל נתקלה במחסום מצד הממונה על שוק ההון דורית סלינגר. זו לא מעוניינת לאשר את המינוי בטענה כי "הוא לא עומד בתנאי הכשירות" לתפקיד. לא ברור אם שלמה אליהו יאבק בכוונה של הממונה על שוק ההון.

יו"ר הראל, יאיר המבורגר, צילום: מיה כרמי-דרור יו"ר הראל, יאיר המבורגר | צילום: מיה כרמי-דרור יו"ר הראל, יאיר המבורגר, צילום: מיה כרמי-דרור

לפי חקיקה של הממונה על שוק ההון, "החלטה בדבר אישור מינוי או התנגדות למינוי של מועמד לכהונה כדירקטור או כיו"ר דירקטוריון בגוף מוסדי, מתקבלת על בסיס בחינת התאמתו המקצועית והאתית של המועמד, ההרכב של הדירקטוריון ותרומתו לפיקוח יעיל" - זהו למעשה סעיף הסל שעל בסיסו הממונה יכולה לפסול או לאשר מינוי. המועמד צריך גם למלא שאלון שכולל פרטים אישיים, כולל תאריך לידה (אם כי פורמלית הגיל לא אמור להוות שיקול), ניסיון מקצועי, השכלה, קשר לבעל השליטה (במקרה של אליהו הוא בעל השליטה), יושרה מקצועית, כולל התייחסות להרשעות פליליות בעבר, וחוסן פיננסי (היעדר חובות שלא שולמו למשל).

בשורה התחתונה, לסלינגר יש אפשרות רחבה לפסול את מועמדותו של אליהו אם תבחר להשתמש בה, אך אז יהיה עליה לנמק מדוע לדעתה אינו כשיר לתפקיד. סלינגר פסלה בעבר את מינויו של פרופ' עודד שריג, שהביא אליהו בעצמו לכהן כיו"ר מגדל בטענה לזיקה לבעל השליטה. זאת, מכיוון שבעת ששריג היה המפקח על הביטוח הוא אישר את העברת השליטה במגדל לידי אליהו. מבחינת הרשות, בעת מכלול השיקולים ייבחנו אם למועמד יש יכולת לתקף את החלטות ההנהלה, כושר מנהיגות, יכולת לפקח על הניהול, אדם שלא יקבל דברים כפשוטם ובעל חשיבה ביקורתית. ברשות שוק ההון לא סבורים שאליהו הוא האדם המתאים.

בשלב זה, היו"ר המכהן יוחנן דנינו נותר בתפקידו עד להודעה חדשה בנושא. זאת, לאחר שבמגדל כבר דיווחו כי דנינו צפוי לסיים את תפקידו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות