אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על סמים ועבירות לא קלות צילום: איי פי

על סמים ועבירות לא קלות

בתי המשפט רואים בחומרה עבירות הקשורות בנגע הסמים ומדיניות הענישה הקיימת היא החמרה בכל הקשור לביצוע עבירות סחר

15.01.2018, 12:56 | עו"ד רוית מוחבר

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מאסר של עד 3 שנים בשל עבירות סמים כמו החזקה ושימוש בסם מסוכן. הכמויות של הסם שנחשבות ע"פ הפקודה לשימוש עצמי הן: קנאביס - 15 גרם. חשיש 15 גרם. קוקאין 0.3 גרם. עונש חמור בהרבה נקבע בפקודה במקרה של ביצוע עבירות סמים של ייצור, הכנה, הפקה, יבוא, יצוא ומסחר. במקרה כזה, עונשו של מבצע העבירה יכול להגיע לעד 20 שנות מאסר.

מטרת העל של המשטרה היא לתפוס את סוחרי הסמים ואחת משיטותיה היא הפעלת לחץ על משתמשי הסמים שנתפסים, "הקונים", על מנת שאלה יספרו ממי רכשו את הסמים. רק לאחרונה, זומנו מספר רוכשים באמצעות הטלגראס לחקירה וזאת לאחר תפיסת אחד הסוחרים וחדירה לטלפון הנייד שלו. שיטה נוספת שכבר בוצעה על ידי המשטרה היא הפעלת סוכן סמוי - סוחר קיים ומוכר באפליקציה וגיוסו להפללת סוחרים אחרים.

עו"ד רווית מוחבר , צילום: עדי שץ עו"ד רווית מוחבר | צילום: עדי שץ עו"ד רווית מוחבר , צילום: עדי שץ

החוק לא מבדיל בין סוגי הסמים

חשוב לדעת כי החוק אינו מבחין בין סמים קלים לסמים קשים ולכן, מכירת הרואין או מכירת קנאביס נכנסות לאותה הקטגוריה של סחר בסמים מסוכנים ללא כל הבחנה בין השניים.

לסחר בסמים בישראל פנים רבות, אם בעבר עיקר עבירות הסחר נעשו באמצעות "כספומטים" בשכונות מפוקפקות, הרי שהיום הסמים זמינים לכולנו בטלפון הנייד. שירות טלגראס מאפשר ללקוחותיו לרכוש סמים באמצעות אפליקציית הטלגרם ופעילים בו כ-1,500 סוחרים ולמעלה ממאה אלף לקוחות. שירות ההודעות המוצפן כולו, מאפשר לסוחרים להציע מרכולתם באופן אנונימי ומוצפן ומכיל תהליכי אבטחה במטרה למנוע הסתננות שוטרים לאפליקציה.

שיטות בדיקת הרוכשים מגוונות וכוללות בקשה לתעודת זהות, פרופיל פייסבוק פתוח, ובמקרה אחר הגדיל לעשות סוחר מתוחכם והטיס רחפן עם מתקן להכנסת כסף ולהוצאת הסמים. אך לא לעולם חוסן, שכן גם יחידת הסייבר של משטרת ישראל ממשיכה כל העת במאבק נגד התופעה, הן במישור הגלוי והן במישור הסמוי ובמרחב הסייבר ובתקופה האחרונה החל גל מעצרים של משתמשי האפליקציה והגשת כתבי אישום נגד חלקם.

ביותר ויותר מקרים מצליחה המשטרה לעלות על סוחרי הרשת, ומבקשת מבית המשפט החמרת ענישה למען יראו וייראו. בתי המשפט מצידם רואים בחומרה עבירות הקשורות בנגע הסמים ומדיניות הענישה הקיימת היא החמרה בכל הקשור לביצוע עבירות סחר.

בית המשפט העליון התייחס לכך לא אחת בפסיקתו - "לא ניתן, כאשר עסקינן בעבירות סמים, להתעלם מהחובה אשר מוטלת על מערכת המשפט להירתם למאבק בנגע הסמים. אחד מהגורמים החשובים במאבק זה קשור בהטלת עונשים מחמירים על נאשמים אשר בחרו לעסוק בסחר בסמים. סחר בסמים בישראל, כמו במקומות רבים בעולם, הנו עסק משתלם אשר ניתן לגרוף באמצעותו רווחים קלים ונאים. אי לכך, הימנעות מגזירת ענישה מחמירה על עבירה זו עלולה לתת כוח לפיתוי בפני עבריינים עתידים. במילים אחרות, על מי אשר שוקל לשלוח ידו בסחר בסמים להעמיד לנגד עיניו לא רק את הפיתוי לשלשל לכיסו סכומי כסף נכבדים אלא גם את הסיכון של שהיה ממושכת מאחורי סורג ובריח".

זומנתם לחקירה או נעצרתם בחשד לסחר בסמים או אספקתם? אל תנסו לנהל את השבר זה לבדכם, שכן אתם עלולים לגרום לעצמכם ליותר נזק מאשר תועלת. עליכם ליצור קשר באופן מיידי עם עו"ד פלילי מנוסה ומקצועי ולהיוועץ בו.

עו"ד רוית מוחבר עוסקת בפלילים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות