אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה: שכר השרים יעלה ב-5,000 שקל צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת הכספים אישרה: שכר השרים יעלה ב-5,000 שקל

שכר השרים יוצמד לשכר הממוצע במשק ויעודכן מעלה ל-44,200 שקל בחודש; שכר רה"מ יועלה ב-5,500 שקל ל-49,600 שקל בחודש. העלות למדינה - 2 מיליון שקל בשנה. גפני לפני ההצבעה: "מרגיש נקיפות מצפון על המציאות המעוותת של חברי כנסת שמרוויחים יותר משרים"

15.01.2018, 14:05 | שחר אילן

שכר היסוד של השרים (ללא תוספות) יועלה ב-5,000 שקל ושכר היסוד של ראש הממשלה יועלה ב-5,500 שקל. כן יוצמד שכרם לשכר הממוצע במשק ולא למדד. כך החליטה היום (ב') בצהריים ועדת הכספים של הכנסת ברוב של 5 נגד 4. עלות ההחלטה בתקציב השנה - 2 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בעצם בחישוב רטרואקטיבי של שכר השרים, כאילו שכרם היה תמיד צמוד לשכר הממוצע במשק. הדבר נעשה באמצעות ההחלטה שמעתה יהיה שכר ראש הממשלה צמוד לשכר יו"ר הכנסת ושכר השרים יהיה צמוד לשכר יו"ר האופוזיציה. עם זאת, ההגדלה תהיה רק מהחודש ולא לאחור.

שכר היסוד של השרים עמד עד כה על 39,200 שקלים והוא יעודכן ל-44,200, כלומר יעלה ב-5,000 שקל. שכר היסוד של ראש הממשלה יעודכן מ-44,100 שקלים ל-49,600, כלומר ב-5,500 שקל ברוטו.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   יו"ר ועדת הכספים משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת הכספים של הכנסת דנה הבוקר ביוזמת יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני להעלאת שכר השרים. זאת, בעקבות השחיקה בשכרם מול חברי הכנסת. הסיבה לכך היא ששכר הח"כים והשופטים צמוד לשכר הממוצע במשק. שכר השרים הוצמד החל מ-2001 למדד המחירים לצרכן משום שאז המדד עלה במהירות רבה יותר. אלא שבשנים האחרונות השכר הממוצע עולה במהירות רבה מהמדד והפער בין הח"כים לשרים הצטמצם.

גפני אמר ש"אני מרגיש נקיפות מצפון על המציאות המעוותת של חברי כנסת שמרוויחים יותר משרים". הוא טען ש"אני היחיד פה שלא פופוליסט. לאף אחד לא היה אומץ חוץ ממני". עוד ציין ש"כולם (כלומר השרים. ש"א) אומרים לי שבגלל שאתה קמצן אנחנו לא מקבלים משכורת". עוד טען ששום גורם רשמי דוגמת מזכירות הממשלה לא פנה אליו, אך ציין שפנו כמה שרים. ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני דרש שתוגש לוועדת הצעה מסודרת ולכן ההצבעה נדחתה ל-14:00.

"אות קין בעיני הציבור"

"זה חוזר ונשנה שחברי כנסת מקבלים החלטות בעניינם בניגוד עניינים מוחלט", אמר רוזנטל. "זה לא סביר. צריך להוציא החוצה לוועדה חיצונית. לא יכול להיות שאנשים יצביעו בעניינם. לא היינו מקבלים את זה בשום גוף ציבורי. למה זה מתקבל פה"? ח"כ מיקי לוי מיש עתיד אמר ש"אסור לנו לעסוק בענייני שכר של עצמנו. זה נותן לנו אות קין בעיני הציבור. אני מתחנן להוציא לגורם חיצוני.

התנועה לטוהר המידות שלחה מכתב לגפני שבו האשימה את ועדת הכספים ב"עושק הקופה הציבורית" ובמחטף "כגנבים בלילה", ככל הנראה כדי לחמוק מביקורת ציבורית. אנשי התנועה עו"ד יובל יועז ותומר אביטל טוענים ש"ההחלטה מהווה אות קלון על מצחה שלועדת הכספים ושל הכנסת כולה".

חברי סיעת 'יש עתיד', החליטו לוותר גם השנה כבעבר, על תוספת שכר הח"כים שצפויה לעלות החודש בכ-1,300 שקל ולהגיע ל-42,600 שקל (שכר עם תוספות). גם שר התחבורה ישראל כץ הודיע שיבקש לא להגדיל את שכרו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות49 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

49.
עדיין לא מאוחר לא לעבור על זה להם בשתיקה
הרי כשאחד מאתנו ירצה העלאה במשכורת נצטרך לעבור בירוקרטיה שלמה ולבסוף במקרה הטוב יעלו לנו את המשכורת ב -300 ש"ח. ראו את ציבור הנכים כמה הוא הפגין, חסם כבישים, שבת רעב, ולבסוף העלו את הקצבה בכמה מאות שקלים בודדים, שיתקבלו בשלבים. בזמן שסוגרים מעונות לנשים מוכות מחוסר תקציב, בזמן שהאוכלוסייה של האנשים מתחת לקו העוני הולכת ומתרבה. חבורה של שרים, השולטת במדינה, שמה את ידה בכספי הציבור של כולנו, ונוטלת לעצמה תוספת שכר של 5000 שקל לחודש!! עדיין לא מאוחר להשבית את המשק לצורך מחאה. על מנת שהשרים וחברי הכנסת ידעו שהם לא יכולים לעשות בכספינו כבשלהם. די לשחיתות !!! אני כאישה מאמינה חושבת שדווקא בתקופת השפע שאנו נמצאים בה עלינו לגלות מסוריות גבוהה יותר, מפני שהשפע הזה הגיע עלינו בחסד, בזכות עמל הורינו וסבינו שבנו את המדינה הזו, ובזכות הקב"ה.
ליאורה  |  04.02.18
48.
הדג מסריח מהראש
יש לי מסר אחד להעביר לציבור הישראלי, שנתניהו לא מייצג אותנו. עלינו להכיר בעובדות שהוא אדם מושחת, ואין פלא שחברי הממשלה מרשים לעצמם לקבל תוספת למשכורת כל כך גבוהה. אני כאישה מאמינה אומרת לכל הציבור היהודי להתעורר, כי אלוקים שומר עלינו, ולא בנימין נתניהו, ואלוקים כמונו היה מעדיף פוליטיקה נקייה מלכדת במקום מפרידה ועוד דברים שקצרה היריעה לומר על ממשלת הבובות של ביבי. "וזכרת את הגר היתום והאלמנה". במקום זאת בממשלה הזו החלש נשכח כמו הנכים. אנחנו כבני העם היהודי לא צריכים שלטון של אדם המתנהג כמו מלך וחושב שהכל מותר לו, כי עבורנו מלך יש רק אחד והוא הקב"ה. [ראו השיח של שמואל עם אלוקים כשהעם רצה למשוך עליו מלך, אמר לו הקב"ה שאותו הם לא רוצים ולא אותך – עלינו ללמוד מהתנ"ך].
ליאורה  |  22.01.18
46.
שכר שעולה וליכוד יורד
חוצפה שאין דוגמתא,שכר מינימום עלה בשנתיים במעט שקלים ביטוח לאומי ,נהיה בדיחה האוצר יושב ומחכה שכל שארית הזקנים נרדפי הנאצים ילכו לעולמם,נכים עושים הפגנות ,לא מסוגלים לחיות.אני ממליץ שכל שר וחבר כנסת יתחילו לאמץ נכים ומשפחות של נכים וזקנים
גונן אלי  |  15.01.18
לכל התגובות