אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק המחשבים, תמונת מצב: הזינוק המפתיע של אפל צילום: עומר כביר

שוק המחשבים, תמונת מצב: הזינוק המפתיע של אפל

מכירות המחשבים למיניהם המשיכו לדעוך במהלך 2017, אך שלוש השחקניות האמריקאיות בשוק - HP, אפל ו-Dell - רשמו צמיחה ביחס ל-2016. לעומתן, נראה שלנובו עומדת במקום, אסוס צוללת והדעות עדיין חלוקות בנוגע לאייסר

15.01.2018, 15:08 | רפאל קאהאן

שוק המחשוב האישי סיים את 2017 באקורד צורם; לפי נתוני חברות המחקר גרטנר ו-IDC, חלה ירידה של 2.8% בשיעור המכירות העולמי - מגמה שנמשכת מזה שנים. ואולם, ליצרניות האמריקאיות יש סיבה לשמוח; בעוד רוב השוק צנח, HP, אפל ו-Dell דווקא רשמו צמיחה.

קראו עוד בכלכליסט

HP, שעומדת בראש טבלת המכירות העולמית, עברה שנתיים קשות מאוד במהלכן ביצעה שינויים ארגוניים מקיפים - אך עתה חיזקה את מעמדה כמובילת השוק: לפי גרטנר, צמחו מכירותיה ביחס ל-2016 ב-8.2% ולפי גרטנר - ב-4.6%.

מחשב ה-Wave של HP מחשב ה-Wave של HP מחשב ה-Wave של HP

לנובו הסינית, שהחזיקה את המקום הראשון בשנה שעברה, ירדה למקום השני, ככל הנראה בשל ארגון מחדש שמתבצע במערך ההפצה שלה בשוק האמריקאי. Dell הפתיעה והציגה צמיחה של 2.7% ביחס ל-2016, על אף שלא חשפה מוצרים חדשניים במיוחד במהלך השנה - זולת גרסת גיימינג לאחד ממחשביה הבסיסיים, שהציג אלטרנטיבה זולה ומשתלמת מאוד עבור חובבי המשחקים. את ההפתעה הכי גדולה סיפקה אפל, שהצליחה לצמוח ב-6.9% ולטפס אל המקום הרביעי במכירות; ככל הנראה שמכירות המקבוק פרו הן שדחפו אותה קדימה.  

Dell XPS 13 Dell XPS 13 Dell XPS 13

אסוס הטייוואנית איכזבה, ומכירותיה צללו ב-10.6% לפי IDC וב-12.3% לפי גרטנר. גם אייסר חוותה ירידה מורגשת במכירות, אם כי אין תמימות דעים בין חברות המחקר לגביה; בעוד IDC מעריכה את הירידה במכירות ב-0.5%, גרטנר סבורה שהירידה משמעותית יותר ועומדת על 6.5%. הפער בנתונים נובע משיטת הדגימה של החברות: גרטנר לא משקללת את מכירות מחשבי הכרומבוק של אייסר - מוקד פעילות עסקי מרכזי עבורה, בעיקר בשוק החינוך בארצות הברית. 

נתוני המכירות השנתיים מלמדים שיצרניות המחשבים לא מצליחות למצוא מוקדי משיכה חדשים עבור המשתמשים; המעבר לווינדוס 10 לא מושך מספיק כדי להצדיק רכישת מחשב חדש, ולא ראינו השנה אף מחשב שהציג שינוי פורץ דרכים. התצורה המסורתית של המחשב לא השתנתה באופן מהותי כבר יותר מ-30 שנה; HP הציגה חשיבה יצירתית בשבוע שעבר בתערוכת CES, בדמות ה-Pavillion Wave, מחשב שולחני בדמות רמקול חכם - מה שאולי עשוי לדרבן את המתחרות לחשוב אף הן מחוץ לקופסה. בשורה התחתונה, גם פיתוחים חדשים כממשקים קוליים ומציאות מדומה לא משפיעים מהותית על תצורת המחשב - ויתכן שזה מה שיצטרכו יצרניות החומרה לשנות כדי לחזור לפסי צמיחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות