אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש הזהיר את רה"מ: מינוי עפרה ברכה לנציבה לא יצלח  צילום: אוהד צויגנברג, לשכת רואי חשבון בישראל

בלעדי לכלכליסט

היועמ"ש הזהיר את רה"מ: מינוי עפרה ברכה לנציבה לא יצלח

מנדלביט התריע בפני נתניהו כי המינוי "עלול להסתבך". לפי שעה אין ליועמ"ש חלק בהליך המינוי, אבל בעתיד ייתכן שיצטרך להגן עליו בבג"ץ. לפי הערכות, זו הסיבה שעומדת מאחורי הוספת שמו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לרשימת המועמדים

16.01.2018, 06:54 | אדריאן פילוט

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התריע בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מינויה של עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה עלול להסתבך ו"לא לעבור בשקט", כך נודע ל"כלכליסט". ההתייעצות בין נתניהו לבין מנדלבליט לא היתה רשמית, והתקיימה טרם תחילת עבודת הוועדה שדנה בימים אלה במינוי ברכה לתפקיד.

את הרקע להתייעצות מסביר גורם בכיר בממשלה, שביצע לא מעט מינויים כאלה: "ברגע שיש מינוי רגיש, אתה עושה 'פרה־רולינג ובודק אותו כדי למנוע כאב ראש אחר כך. זו שיחה שמטרתה לאתר את המוקשים והסכנות". במשרד המשפטים ביקשו להבהיר כי הגורם המוסמך לבחון את מינויה של ברכה הוא הוועדה המיוחדת בראשות השופט חנן אפרתי, כאשר לא היתה קביעה של היועץ המשפטי שקיימת מניעה משפטית למינוי. בשלב זה מנדלבליט אכן נטול סמכות רשמית בנושא. עם זאת, חשוב להדגיש שאם ברכה תמונה לתפקיד, מבול של בג"צים יוגשו נגד המינוי - אז יידרש היועץ המשפטי לממשלה להגן על בחירתו של ראש הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

 מינויה של ברכה עורר ביקורת ציבורית לא רק על רקע הטלת ספק בכישוריה (היא מכהנת בתפקיד לא בכיר דיו) אלא גם בשל קשריה המשפחתיים: ברכה היא אמה של אחת המזכירות הקרובות לנתניהו, שני ברכה, שנחשבת ל"רל"שית" של ראש הממשלה ומקורבת גם לרעייתו. גם אחותה של ברכה, רונית לוגסי, היא עובדת בכירה בלשכת נתניהו, בתפקיד שנחשב רגיש. עם פרסום ההודעה על דבר מועמדותה נחשפו גם ביקורות לא מחמיאות של מבקר המדינה על פועלה בתפקידה הנוכחי — מנהלת האגף לביקורת השלטון המקומי במשרד הפנים.

רה"מ בנימין נתניהו והמועמדת לנציבת השירות עפרה ברכה, צילום: אלכס קולומויסקי, לשכת רואי חשבון בישראל רה"מ בנימין נתניהו והמועמדת לנציבת השירות עפרה ברכה | צילום: אלכס קולומויסקי, לשכת רואי חשבון בישראל רה"מ בנימין נתניהו והמועמדת לנציבת השירות עפרה ברכה, צילום: אלכס קולומויסקי, לשכת רואי חשבון בישראל

"אני תומכת במינוי של אשה. אבל המינוי חייב להיות ראוי וזה מינוי לא ראוי ולא מתאים בעליל", הסבירה עו''ד אביה אלף, לשעבר מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ומרצה בכירה בתחום עבירות צווארון לבן באוניברסיטאות העברית ותל־אביב, בדיון שנערך בכנסת בנושא. "זה למנות רב סרן לרמטכ''ל", הוסיפה.

לדבריה, "ברכה בניגוד עניינים כפול: ראש הממשלה מעסיק גם את בתה וגם את אחותה התלויות בפרנסתן". עו''ד שלומית ברנע־פרגו, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, כבר גיבשה הסכם ניגוד עניינים לתרחיש שבו ברכה תמונה, כאשר על הוועדה להחליט אם הסכם כזה קביל והגיוני.

אזהרתו של מנדלבליט עשויה לשפוך אור על חשיפת כלכליסט שלפיה באחרונה התווסף שמו של מועמד נוסף לתפקיד הנציב. מדובר בפרופ' דניאל הרשקוביץ, שכיהן כשר המדע, כיו''ר הבית היהודי וכנשיא אוניברסיטת בר־אילן, ועסק כל חייו במגזר הציבורי. הרשקוביץ צפוי לצלוח את ועדת הבחינה ללא בעיה.

ל"כלכליסט" נודע שעל אף כל האמור לעיל, ועדת הבחינה בראשות חנן אפרתי לא נדרשת כעת לבחון את הרשקוביץ כמועמד ועדיין מתרכזת אך ורק בברכה. ההערכות הן כי אם תוגש לוועדה מועמדותו של הרשקוביץ לצד זו של ברכה, הוא יגבר עליה במהרה, ויתכן כי נתניהו ממתין כעת להחלטת חברי הועדה שיכולה להיות גם פסילת המועמדות של ברכה, או להסרת מועמדות שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ברכה פשוט חסרת יכולת
יש הרבה בעיות עם ברכה חוץ ממה שפילוט כתב.היא פשוט חסרת יכולת .כל בן אדם רציני שעבד אתה יודע זאת.אפילו עבודות פשוטות לא הצליחה לעשות בלי שיצמידו לה עוזרים מחוץ לתקן שיעשו לה את העבודה.בושה וחרפה שבכלל העלו את שמה בושה שמינו אותה קודם למנהלת האגף לביקורת כדי שתשב בשקט ולא תחפור בשחיתות האיומה בשלטון המקומי.. מושחת ומעורר בחילה
ישראל מדינה  |  17.01.18
4.
מכל אזרחי ישראל- אלה הנבחרים?
שני המועמדים לא שווים כלום לתפקיד נציב השרות. ברכה- בדיחה, מי שיאשר אותה יעשה צחוק מעצמו ויפול בבג"ץ. הרשקוביץ- מה לו ולניהול מנגנון המדינה? אפילו מנשיאות בר אילן סילקו אותו, כראש מפלגה היה כשלון, מה לו ולניהול המנגנון הכי חשוב ? אולי רב באחוזה חיפה הוא יכול להיות, לפטפט כל שבוע הבלי פרשת השבוע. מי שיאשר אותו יעשה צחוק מעצמו. למה לא מתקיים הליך מסודר בה יגישו מועמדים ישרים ועתירי ניסיון בניהול? כי הכל רקוב,מושחת מיסודו.
אלי  |  17.01.18
לכל התגובות