אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה את חוק מיצוי זכויות: העובדים הסוציאליים חוייבו לסייע לפונים בנושא צילום: אביגיל עוזי

הכנסת אישרה את חוק מיצוי זכויות: העובדים הסוציאליים חוייבו לסייע לפונים בנושא

החוק גם כולל שינוי השם מ"לשכות הסעד" ל"מחלקות לשירותים חברתיים" שבהם יוקמו מרכזי מיצוי הזכויות כולל ייעוץ משפטי לזכאים לסיוע שבמקרים רבים אינם מודעים לזכויותיהם

15.01.2018, 17:56 | שחר אילן

שמן של לשכות הסעד ישונו למחלקות לשירותים חברתיים. כך קובעת הצעות חוק שאישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית פה אחד ברוב של 61 תומכים.

השינוי מוסבר בכך ש"הלשכות נועדו לתת שירותים חברתיים ולא סעד".

חוק מיצוי זכויות של יו"ר סיעת המחנה הציוני ח״כ יואל חסון, יו"ר ועדת העבודה של הכנסת ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) וח"כ מאיר כהן (יש עתיד), קובע גם שהעובדים הסוציאליים יחויבו לסייע ללקוחות שבטיפולם במיצוי הזכויות שלהם.

אלאלוף ציין שמדי שנה מיליארדי שקלים נותרים בקופת המוסד לביטוח לאומי ולא מגיעים לאזרחים הזכאים לכסף. זאת, משום שאין בציבור מודעות למה שמגיע לו. הגיע הזמן לדאוג למיצוי הזכויות של אנשים החיים בעוני". הוא ציין כי "זו עוד המלצה שממומשת מתוך דו"ח הוועדה למלחמה בעוני, בראשה עמדתי". הצעת החוק היא גם תגובה להופעת החברות למיצוי זכויות המסייעות ללקוחותיהן תמורת אחוז מהסכום שהם מקבלים. היא מציעה להקים להן תחליפים בחינם במסגרת המחלקות לשירותים חברתיים.

הפגנה של עובדים סוציאליים , צילום: עטא עוויסאת הפגנה של עובדים סוציאליים | צילום: עטא עוויסאת הפגנה של עובדים סוציאליים , צילום: עטא עוויסאת

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "אנשים נזקקים זכאים להטבות שונות. ואולם, נזקקים רבים אינם זוכים ליהנות מהטבות אלה בשל חוסר ידע ובשל חוסר הבנה כיצד להתנהל מול הרשויות השונות. על כן, מוצע להקים בצמוד לכל מחלקה לשירותים חברתיים, בהתאם לגודלה, מרכז למיצוי זכויות. מרכזי מיצוי הזכויות יטפלו בכל התחומים הנוגעים לבירוקרטיה והתנהלות מול הרשויות כמו המוסד לביטוח לאומי, משרד השיכון, הוצאה לפועל, ארנונה, מערכת הבריאות, טיפול בחובות וליווי חייבים (כולל חובות חשמל ומים, ארנונה, חובות לבנקים, הוצאה לפועל)".

בין השאר, "מרכזי מיצוי הזכויות ירכזו את המידע הנוגע לזכויותיהם של אנשים החיים בעוני, יתנו מידע וילוו את הפונה למימוש זכויותיו מול הרשויות, ירכזו מידע עבור העובדים הסוציאליים במחלקות לשירותים חברתיים ויתנו שירותי וייעוץ משפטי".

עם זאת, הצעת החוק אינה כוללת תוספת תקנים של עובדים סוציאליים, שגם כך כורעים תחת העומס. אלאלוף דיווח בעת אישור ההצעה בוועדת העבודה שבראשותו כי הושג סיכום עם האוצר שיקצה עשרה מיליון שקל לפיילוט של הפעלת מרכזי מיצוי הזכויות. כך שנראה ההשפעה המעשית של החוק תהיה איטית ותלויה בנכונות האוצר להוסיף כספים.

חסון אמר כי "נושא מיצוי הזכויות זה אחד הדברים המרכזיים ביכולת להתמודד עם עוני, קושי ומחסור. כשאנשים לא יודעים מה מגיע להם, התוצאה היא בסופו של דבר התדרדרות של אותו אדם ועלויות גדולות יותר למדינה בהמשך".

כהן אמר ש"החוק הזה הוא התחלה של דרך, אנחנו נצטרך להשקיע באותן עובדות סוציאליות שאמורות להנגיש את השירות, לספק להן ארגז כלים משמעותי ולבנות להן מרחבי עבודה טובים יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
הפקרה והזנחה קשישים בסיכון
העובדות הסוציאליות טוענות לעומס עשרות שנים אימי הקשישה והחולה לא זכתה לביקור בית אפילו כדאי לא לברך אותה בחגים זורקים לה ארגז ליד הדלת יופי של עומס מי מפקח על תיפקוד העוסים כל מי שבא אליהם אין תקציב לכו מפה איפה העומס פה הם מנסים לשפר תנאים ביגלל הקרונה
מחויטי טל  |  06.07.20
9.
עובד סוציאלי הוא לא עבד !
ראשית אציין כי אני ממש מסכימה שיש לדאוג למיצוי זכויות ללקוחות הרווחה.יחד עם זאת רק אתמול בכנסת נערך דיון לגבי המעמסה על העובדים הסוציאליים כל עובד/ת מטפל במאות לקוחות (100-250) כיצד ניתן לסייע בטיפול איכותי לכמות כה גדולה של לקוחות?? ועכשיו לחייב אותם בעבודה נוספת אך ללא שיפור בעומס? רוצים טיפול ואיכותי כמו שמגיע לאנשים? הקטינו את העומס על העובדים והכשירו אותם, הגדילו את התקציבים למענים בקהילה שיסייעו לעזור ללקוחות והם ישמחו לסייע גם במיצוי זכויות וגם בטיפול מעמיק וטוב שיסייע לאנשים , נק׳ למחשבה
עובדת סוציאלית גאה  |  21.02.18
8.
מעניין מאד
עכשיו רק צריך לדאוג שיהיה להן זמן לזה וגם אז, אם העוני בארץ ימשיך, אפשר יהיה באופן סופי להטיל את האשמה על העובדות הסוציאליות כי ברור שזה קשור למיצוי הזכויות בלבד, הרי כל השאר במדינה מושלם ומתנהל ביעילות מדהימה. אל אלוף, חייבת לציין שההיגיון שלך לא ממש ברור כאן, מצד שני, זה בטח לא ממש מעניין אותך.
עדי  |  20.02.18
לכל התגובות