אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיראנים חוגגים: ווייז חזרה לפעול במדינה צילום: SMBP

האיראנים חוגגים: ווייז חזרה לפעול במדינה

לאחר מספר חודשים בהם פעלה האפליקציה באופן מוגבל ברפובליקה, שבה אפליקציית הניווט הפופולרית לזמינות מלאה - לשמחת הציבור האיראני; "יעבור זמן מה, והם יכירו במשטר הציוני באופן רשמי", כתב אחד הגולשים

15.01.2018, 20:03 | ניצן סדן

אפליקציית ווייז, שפותחה בישראל ונמצאת כיום בבעלות גוגל, שבה לפעול באיראן; זאת, לאחר שבשנה שעברה נחסם היישום, על אף היותו פופולרי מאוד במדינה. לפי דיווח של סוכנות הידיעות האיראנית Tasmin news, האפליקציה זמינה להורדה ולשימוש.

קראו עוד בכלכליסט

שובה של ווייז שימח את הציבור האיראני, שהרבה להשתמש בה לפני שנחסמה. מגיבים וגולשים הביעו שביעות רצון מזמינות היישום, ואחד אף כתב בטוויטר: "יעבור זמן מה, והממשלה שלנו תכיר גם במשטר הציוני". לאפליקציית הניווט היתה קהילה פעילה במדינה, שהפעילה קבוצות פייסבוק, שיתפה מידע והעלתה עדכונים - קהילה שפעולתה נפסקה לפני מספר חודשים עם חסימת ווייז.

ווייז חוזרת לאיראן ווייז חוזרת לאיראן ווייז חוזרת לאיראן

בתחילת מרץ שעבר הודיעה סוכנות הידיעות האיראנית FARS כי גוף ממשלתי, הוועדה למלחמה בתוכן פוגעני, רואה באפליקציה שלוחה ישראלית ולפיכך, פסולה לשימוש ברפובליקה האיסלאמית. בסוף אותו חודש הודיע נועם ברדין, מנכ"ל ווייז לשעבר ובכיר בגוגל, שהשלטון חסם את האפליקציה; "ווייז הפכה בחודשים האחרונים פופולרית יותר ויותר בקרב נהגים איראניים והשימוש בה הפך נפוץ, מה שגרם לשלטונות להתערב", אמר.

בספטמבר שבה ווייז לפעול במדינה, אך באופן מוגבל. חודש לאחר מכן החליט השלטון לחסום את ווייז סופית, ולפי סוכנות הידיעות Azernews, אף הודיעה רשמית שהסיבה לחסימה היא שורשיה הציוניים של האפליקציה. לא ברור האם תחזור ממשלת איראן ותחסום את האפליקציה, על אף שתפגע בכך ברווחת הציבור; ווייז צברה פופולריות בשל שורת יתרונות, שאין כיום לשירותי מיפוי איראניים. ממשלת איראן מרבה לחסום ולהגביל פעילות של שחקניות טכנולוגיה מערביות בשטחה, ביניהן פייסבוק, בשל אידיאולוגיית המשטר.  

הנהלת ווייז סירבה להתייחס לנושא.

בהכנת הכתבה סייעה שרונה מזליאן לוי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות