אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי זכאי לדרכון רומני? צילום: שאטרסטוק

מי זכאי לדרכון רומני?

התהליך לקבלת אזרחות רומנית, דורש התנהלות שוטפת מול הרשויות ברומניה ובישראל וכרוך בדרישות בירוקרטיות מורכבות. איך ניתן לקבל אזרחות כזו ומה היתרונות שלה. מדריך

16.01.2018, 10:43 | בשיתוף משפטיפ - עו"ד שי הראל

האזרחות הרומנית מבוקשת ביותר בקרב אזרחי ישראל בעלי "שורשים רומניים". העלייה הדרמטית בביקוש של אזרחויות רומניות, החלה בעקבות הצטרפותה של רומניה לאיחוד האירופי בשנת 2007, כחלק מ-28 מדינות החברות בה. אזרחיה של רומניה, בהיותם אזרחים של מדינה החברה באיחוד האירופי, נהנים מאיכות חיים גבוהה, בין היתר, כתוצאה מחופש כלכלי רב.

אזרחות רומנית מקנה זכויות ויתרונות כלכליים במדינות החברות באיחוד האירופי. בין היתר, ניתן למנות: תנועה חופשית של סחורות, עובדים, הון ושירותים בתוך האיחוד האירופי. המשמעות היא, כי ניתן לשהות ואף לגור ללא הגבלת זמן בכל אחת מהמדינות החברות באיחוד, להעביר סחורות בין אותן מדינות באופן חופשי וללא תשלום מכס, ללמוד לימודים אקדמאים בעלות מופחתת במספר מדינות, לרכוש דירה ו/או קרקע למטרת מגורים או למטרת השקעה וסחר, הקלות בקבלת אשרות עבודה במדינות האיחוד ועוד.

אין ספק כי היתרונות הרבים שמקנה האזרחות הרומנית, הופכת אותה למבוקשת ביותר. אולם בירור הזכאות לקבלת אזרחות רומנית, כמו גם תהליך קבלת האזרחות הינו מורכב, בייחוד בפן הבירוקרטי. בדיוק בשל כך, מומלץ לפנות לעורך דין, אשר יוכל לבחון בצורה מעמיקה את שאלת הזכאות לאזרחות רומנית ואף לסייע בתהליך קבלת האזרחות והדרכון הרומנים.

עו"ד שי הראל עו"ד שי הראל עו"ד שי הראל

הזכאות לאזרחות רומנית, עשויה לקום בין היתר במקרים הבאים:

ילידי רומניה, אשר לא איבדו את אזרחותם מעולם, כמו גם צאצאיהם.

ילידי השנים 1918-1940,שהיו אזרחים בשטחים שהיו בעבר בשליטת רומניה (מולדובה וחלקים מאוקראינה) וצאצאיהם.

ילידי רומניה, אשר איבדו לכאורה את האזרחות במרוצת השנים. במקרה זה, הזכאות לאזרחות, תבחן על פי החוק הרומני שהוחל באותה תקופה בה עזב אותו יליד רומניה, את המדינה. כך, למשל, על פי החוק הרומני, ילידי רומניה, אשר עלו לארץ לפני שנת 1950, המחזיקים בידם מסמכים המעידים על אזרחותם הרומנית וצאצאיהם, עשויים להימצא זכאים לאזרחות.

בכל אחד מהמצבים המתוארים, מדובר בזכאות הניתנת ל"הורשה" עד שני דורות קדימה. כלומר, במידה ויליד רומניה נמצא זכאי לאזרחות, זכאים לאזרחות גם ילדיו ונכדיו.

למעשה, הזכאות לאזרחות רומנית, תלויה בדין הרומני הנוכחי והדין שהיה קיים בעת עזיבתו של הזכאי לאזרחות. לכן, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין אשר יוכל לייעץ ולפשט את הסוגיה עבור אלו המעוניינים בהוצאת אזרחות זו.

כאשר מתחילים בתהליך לקבלת אזרחות רומנית, יש להגיש לרשויות הרומניות מסמכים המעידים על אזרחות ו/או זיקה לרומניה. באם אין בידי המבקש מסמכים המעידים על אזרחות, ניתן לנסות ולאתרם ברומניה באמצעות פנייה לעורך דין ישראלי העוסק בהוצאת אזרחות רומנית.

התהליך לקבלת אזרחות רומנית, דורש התנהלות שוטפת מול הרשויות ברומניה ובישראל וכרוך בדרישות בירוקרטיות מורכבות. כך למשל, לשם הגשת מסמכים המוכיחים את האזרחות הרומנית או המעידים על האזרחות הישראלית, נדרש תרגום רשמי וחתימה של נוטריון ואף אפוסטיל. לכן, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין.

לסיכום, אין ספק כי אזרחות רומנית בהיותה אזרחות אירופאית, מקנה יתרונות רבים ומשמעותיים ולכן הינה מבוקשת ביותר.לשם הוצאת אזרחות רומנית מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בהוצאת אזרחויות רומניות.

עורך הדין, יוכל לסייע בבירור שאלת הזכאות לאזרחות הרומנית וכמו כן, יוכל לסייע בהתנהלות מול הרשויות בישראל וברומניה, באיתור והוצאת המסמכים הרלוונטיים לשם הוכחת הזכאות העומדים בדרישות הבירוקרטיות ולמעשה ללוות את המעוניינים באזרחות רומנית לאורך התהליך, עד לקבלת האזרחות והדרכון.

שי הראל הוא עו״ד להסדרת אזרחות רומנית
למידע נוסף מלאו פרטיכם
*
*
* שדה חובה
שלחו
תודה,
הפרטים נשלחו והתקבלו במערכת
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות