אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר תנועת התעוררות  לכחלון: "אל תבנו מחוץ לעיר ירושלים בלי לאפשר התחדשות עירונית" צילום: נטע לאופר

יו"ר תנועת התעוררות לכחלון: "אל תבנו מחוץ לעיר ירושלים בלי לאפשר התחדשות עירונית"

עופר ברקוביץ, לשעבר סגן ראש עיריית ירושלים, דורש שמחצית משטח התוכנית לבניית 4,700 יח"ד במורדות רכס לבן, ישמש קרקע משלימה לפרויקטים של התחדשות עירונית במרכז העיר

16.01.2018, 12:31 | אמיתי גזית

"אני מתנגד לבנייה ברכס לבן, במערב ירושלים, ולפגיעה בריאה הירוקה. עם זאת, אם 50% מהקרקע, הייתה משמשת כקרקע משלימה להתחדשות עירונית, ככל הנראה הייתי תומך בתוכנית". כך כתב עופר ברקוביץ, יו"ר תנועת התעוררות ומועמדה לראשות עיריית ירושלים, במכתב ששלח הבוקר לשר האוצר משה כחלון, ויו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי.

קראו עוד בכלכליסט

המכתב נשלח בעקבות מחלוקת בין העירייה למשרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) על רקע התוכנית לבניית 4,700 דירות במורדות רכס לבן, מדרום מערב לבירה. המחלוקת נולדה לאחר שנודע כי כ-11%-15% משטח התוכנית יוקצו לטובת פרויקטים של התחדשות עירונית, והיתר ישמשו לתוכנית מחיר למשתכן. לאורך השנים, תנועת התעוררות התנגדה לבניית שכונות חדשות מחוץ לעיר כמו זו המתוכננת ברכס לבן, וקראה לקידום תוכניות התחדשות עירונית שיחזקו את מרכז העיר.

עדר צבאים ברכס לבן בהרי ירושלים עדר צבאים ברכס לבן בהרי ירושלים עדר צבאים ברכס לבן בהרי ירושלים

ברקוביץ, לשעבר סגן ראש עיריית ירושלים, דורש כי מחצית משטח התוכנית ישמש קרקע משלימה לפרויקטים של התחדשות עירונית בעיר הוותיקה. מודל כזה יאפשר לחברות בניה ליזום תוכניות של פינוי בינוי, המתאימות מבחינת כמות יחידות הדיור לצפיפות בלב העיר. חברת הבניה תוכל לבנות דירות נוספות על הקרקע המשלימה שהיא תקבל ברכס לבן, וכך תשיג את הרווחיות הדרושה לה, ומנגד לא יבנו מגדלים בלב העיר.

בספטמבר התקבלה במועצת מקרקעי ישראל החלטה שמאשרת הקצאה של קרקעות משלימות ברחבי הארץ לצורך לפינוי בינוי. ההחלטה קובעת כי לכל היותר 15% משטח בבעלות המדינה ישמש לקרקע משלימה.

ברקוביץ כותב על כך " אינני מבין מדוע ההחלטה מגבילה את מכסות הקרקע. אם ברמ"י מבינים את החשיבות של התחדשות עירונית, אם מבינים כי ישנה בעיה עם כדאיות כלכלית, מדוע אפוא להגביל את מכסת הקרקע? בעיר כמו ירושלים עם צורך אדיר בהתחדשות עירונית לצד כמות מעטה מאוד של קרקעות, אני סבור כי לפחות 50% מן השטחים הפנויים צריכים לשמש כקרקעות משלימות. אני פונה אליכם בבקשה לשקול מחדש את עניין הגבלת מכסת הקרקע ולאפשר לרשויות להחליט בעצמן איזה אחוז מהקרקע הפנויה ישמש לטובת התחדשות עירונית".

עופר ברקוביץ, יו"ר תנועת התעוררות, צילום: נטע לאופר עופר ברקוביץ, יו"ר תנועת התעוררות | צילום: נטע לאופר עופר ברקוביץ, יו"ר תנועת התעוררות, צילום: נטע לאופר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות