אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כץ עוקף את האוצר: יגיש לוועדת העבודה הצעת חוק משלו בעניין קצבאות הנכים צילום: אלכס קולומויסקי

כץ עוקף את האוצר: יגיש לוועדת העבודה הצעת חוק משלו בעניין קצבאות הנכים

שר העבודה מקווה כי הוועדה תצרף את ההצעה שלו להצעת החוק הקיימת של יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, ותאשר אותה לקריאה ראשונה; מנכ"ל האוצר: "כץ מחויב להצעה שאושרה בממשלה"

16.01.2018, 20:09 | שחר אילן

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, מנסה להעביר את חוק קצבאות הנכים במסלול עוקף אוצר. כץ יביא את הצעת החוק שלו מחר לוועדת העבודה והרווחה, בתקווה שהוועדה תצרף אותה להצעת החוק הקיימת של יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון ותאשר אותה לקריאה ראשונה.

קראו עוד בכלכליסט

בניגוד להצהרות הממשלה, הצעת החוק הממשלתית לאישור מתווה קצבאות הנכים מתעכבת. זאת בשל חילוקי דעות בין משרדי הרווחה והאוצר.

בוועדת הרווחה נדונה בימים אלה, בשלב של הכנה לקריאה ראשונה, הצעת החוק של גילאון. השאיפה היא להחליף את תוכן הצעת החוק של גילאון בהצעת החוק של משרד הרווחה, וכך להביא אותה לאישור המליאה בקריאה ראשונה. זאת, בהתבסס על הרוב העצום שיש לנושא בכנסת.

בנוסף לשתי ההצעות שיעמדו לדיון, צפוי גילאון להציג עמדה שלישית. לדבריו, "אתמוך בכל הצעת חוק ולא אכפת לי מהקרדיט כל עוד היא תקיים לפחות את ההסכם שנחתם בספטמבר עם ההסתדרות, כלומר תעמוד בעקרונות הבאים: העלאת הקצבה לפחות ל-4,500 שקל; הצמדה לשכר הממוצע; הכללת כל ארבע הפעימות; העלאת הדיסריגארד (הסכום שעד אליו יכולים הנכים להשתכר בלי שיקזזו מהקצבה שלהם) ל-5,300 שקל; הקשישים הנכים יזכו במלא כל הקצבה. "אם גם כץ יציע פחות אחזור להצעת החוק המקורית שלי, השוואת קצבת הנכים לשכר המינימום".

לפני כשבועיים גיבשו ראש הממשלה בנימין נתניהו, משרד האוצר ושר הרווחה כץ מתווה שלפיו יהיו השנה שתי פעימות של העלאת קצבת הנכים, ב-500 שקל בסך הכל, בעלות של שני מיליארד שקל. כץ עצמו אמר כי נכשל במאבק למען הנכים והציע להם להמשיך להיאבק.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הנכים טוענים שהמתווה הממשלתי מהווה הפרת הסכם איתם. בין היתר, לדבריהם, המתווה כולל רק שתי פעימות מתוך ארבע שהוסכמו, הסכום הכולל שהובטח להם 4.2 מיליארד אינו מעוגן בהצעה, ולא עוגנה בה ההצמדה לשכר הממוצע במשק. ההצעה של כץ מעגנת את הסכום, מועד ארבע הפעימות וההצמדה.

שתי טענות נוספות של הנכים הן שהנכים הקשישים יקבלו רק חצי מהתוספת לקצבאות, ושהוקטנה העלאת הדיסריגארד. הבעיות האלו לא נפתרו גם בהצעה החדשה של כץ. סביר להניח שהדבר נובע מכך שפתרון שלהן יחייב הגדלה דרמטית של התקציב.

בלשכת כץ אמרו בתשובה לשאלה מדוע לא מוגשת הצעת חוק ממשלתית מוסכמת כי "לנו יש הצעה ממשלתית מוכנה לאישור. תשאל את האוצר מה קורה עם זה". לדבריהם, "השר יסביר מחר הכול בוועדה".

חיים כץ, צילום: אלכס קולומויסקי חיים כץ | צילום: אלכס קולומויסקי חיים כץ, צילום: אלכס קולומויסקי

מנכ"ל משרד האוצר שי באבד אמר בתגובה: "כץ מחויב להצעה שאושרה בממשלה והוא בעצמו סיכם עם ראש הממשלה והצביע עבורה. רק היא תעבור. אני לא מכיר הצעה אחרת".

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו נמצא בעמדה רגישה בין נאמנותו למפלגתו השולטת באוצר לתמיכתו במאבק הנכים. אלאלוף אמר כי "חס ושלום הליך עוקף אוצר. אני מקווה שהשמועות לא נכונות. העיקר שנאשר שני מיליארד שקל לנכים זה הישג אדיר וכולם יכולים לקחת קרדיט". בכל מקרה, לדבריו, לא ניתן יהיה לאשר את הצעת החוק מחר ויידרשו ישיבות נוספות.

יו"ר ארגון נכה לא חצי בן אדם, אלכס פרידמן, אמר: "לא הסכמנו לחצי הסכם ואנו שמחים ומברכים על היענותו של כץ להגיש מחר את הצעת החוק המלאה. אנו תומכים בתזכיר החוק של כץ ומתכוונים להילחם אל מול ניסיונות משרד האוצר ואגף התקציבים לסכל סעיפים מהותיים בהסכם. אנו מצפים מכל חברי הכנסת והממשלה להביע חזית אחידה ולהעביר את החוק בחקיקה מהירה כבר מחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
תעודת עניות למדינת ישראל!
בושה וחרפה לקרוא כל יום על השינויים בקיצבאות לנכים! משחקים עם ההרגשה והכבוד של אנשים יקרים שכל חפצם הוא לחיות בכבוד! כשעברתי לפני שנים לחיות בארץ תמיד שיבחתי את דאגת המערכת לרווחת האזרחים. חשבתי לתומי שהתנאים הסוציאליים במדינה והשאיפה להגיע למצב בו לא יהיו אנשים שנזרקים בחרפה ונשכחים הם התנאים הטובים ביותר לעומת הרבה מדינות בעולם. ,, אז חשבתי !!! (ליבי ליבי עם הנכים הנאבקים! �������� -מתפלל ומחזיק להם אצבעות �������� )
Rene  |  17.01.18
9.
כחלון ובאבד
ייחראב ביתכום,לב מאבן יש לכם,גמרתם את הקריירה,אין לכם תקומה אחרי הסירחון והשקרים שאתם מובילים באף את המסכנים שבקושי יכולים לקנות לעצמם תרופות ואוכל...5000 שקלים לקחתם לעצמכם בכל חודש תוך דקה ואת הנכים,הזקנים וניצולי השואה אתם רומסים ללא טיפה רגש או רחמנות,תתביישו לכם.
טונטו  |  17.01.18
8.
קונצנזוס רבתי
אף נושא במדינה לא התקרב או מתקרב לרמת הקונצנזוס שיש בנושא החקיקה למען הנכים,אני משוכנע שנושא זה יכריע באם הממשלה הזו תמשיך להתקיים או שלא.יהיו אשר יהיו הישגיו של ביבי עצומים והיסטוריים,לא היה ולא יהיה כנראה נושא כל כך צודק במאבק למען קבוצת אוכלוסיית הנכים ודווקא על רקע זה,העיתוי בהעלאת שכר חברי הכנסת,השרים וראש הממשלה הגרוע ביותר המשדר התנתקות טוטאלית מרחשי הציבור,אותי,הליכוד איבד!!!
דוד  |  17.01.18
לכל התגובות