אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקשחת תנאי המשכנתאות תצנן את שוק הנדל"ן הקנדי ב־2018 צילום: בלומברג

הקשחת תנאי המשכנתאות תצנן את שוק הנדל"ן הקנדי ב־2018

היקף מכירות הבתים בקנדה עלה לשיא בדצמבר 2017, הביקושים צפויים להיחלש השנה; מהעבר השני של האוקיינוס: מחירי הדיור בלונדון צנחו בתחילת השנה לרמתם הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2015.

16.01.2018, 22:48 | בלומברג

היקף מכירות הבתים בקנדה עלה לשיא בדצמבר 2017, זאת לקראת כניסתן לתוקף של תקנות מחמירות יותר על משכנתאות ב־1 בינואר 2018. מספר העסקאות טיפס ב־4.5% לעומת נובמבר ל־45,976, כך על פי ארגון הנדל"ן הקנדי. בחודשיים האחרונים של השנה נרשמה עלייה של 9%, החדה ביותר בחודשיים, מאז 2009.

קראו עוד בכלכליסט

על פי תחזיות איגוד הנדל"ן הקנדי, הביקושים צפויים להיחלש השנה בשל העלייה בריבית על המשכנתאות וחוק פדרלי חדש המחייב לווים להוכיח שהם מסוגלים לעמוד בתשלומים, שהם עתה גבוהים הרבה יותר.

רוכשי בתים בקנדה ביקשו לסגור עסקאות לפני הקשחת תנאי קבלת המשכנתאות. בעקבות זאת, שנת 2017 הייתה השנייה החזקה ביותר מבחינת היקף מכירות, ונרשמו בה עליות חדות במחירים, למרות מאמצי הממשלה לצנן את השוק.

עבור סוכני נדל"ן בקנדה, הייתה זו שנה סוערת. בתחילתה נרשמו עליות מחירים חדות בטורונטו, שגרמו לרגולטורים לנקוט מהלכים לצינון השוק, זאת כולל השתת מסים על רוכשים זרים. המהלכים סייעו אמנם להוריד מחירים בטורונטו, אבל השפעתם לא הורגשה ברחבי המדינה. אף שהמחירים ירדו מאז השיא שנרשם במאי, 2017 היתה עדיין שנה חזקה. עלייה של 9.1% בדצמבר בחישוב שנתי, הייתה השנייה בגובהה עבור חודש זה בעשור האחרון.

ומהעבר השני של האוקיינוס: מחירי הדיור בלונדון צנחו בתחילת השנה לרמתם הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2015. מוכרים חדשים בשוק הנדל"ן הורידו מחירים ב־1.4% בינואר לממוצע של 600,926 ליש"ט לבית, כך לפי דו"ח של רייטמוב שפורסם שלשום. סימן מדאיג נוסף בשוק הנדל"ן הלונדוני הוא העלייה במספר הימים שנדרשו למכירת בית. נתון זה זינק לפרק הזמן הממושך ביותר מאז ינואר 2012, 78 ימים לביצוע מכירה לעומת 71 ימים חודש קודם לכן.

הדו"ח צופה כי 2018 לא תהיה טובה יותר עבור שוק הנדל"ן הלונדוני, שרשם את הביצועים הגרועים ביותר בממלכה ב־2017. המחירים המבוקשים ירדו ב־3.5% לעומת 2016, זאת בשל לחצים אינפלציוניים, אי־הוודאות סביב הברקזיט ושינויים במיסוי שהשפיעו על בעלי בתים ורוכשי בית שני. הנתונים הללו ממחישים "משב של מציאותיות במקום האופטימיות הרגילה שמאפיינת שנה חדשה", כך לפי רייטמוב. ברחבי בריטניה התמונה קודרת פחות, עם עלייה של 0.7% במחירים החודש וסימנים ל"ביקושים חזקים".

ונקובר, צילום: בלומברג ונקובר | צילום: בלומברג ונקובר, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות