אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: פרקליטי מדינה ומחוקקים נאבקים להצלת ניטרליות הרשת צילום: מרויטרס

ארה"ב: פרקליטי מדינה ומחוקקים נאבקים להצלת ניטרליות הרשת

לפני כחודש חיסל ממשל טראמפ את חוקי הניטרליות, מה שיאפשר בקרוב לספקיות אינטרנט להתערב בתכנים שאנשים צורכים - דבר שפוגע בחופש הרשת ובזכויות הגולשים; עתה מנהלים סנאטורים רפובליקנים קרב מאסף לביטול הגזירה

17.01.2018, 11:43 | עומר כביר
הקרב על ניטרליות הרשת בארה"ב מתחמם: הדמוקרטים בסנאט הכריזו אתמול שיש להם 50 קולות לדחיית החלטת רשות התקשורת הפדרלית (FCC) לבטל את תקנות ניטרליות הרשת – מרחק של קול אחד מביטול ההחלטה בסנאט. במקביל, פרקליטי מדינה מ-21 מדינות בארה"ב הגישו תביעה נגד החלטת הרשות, בטענה שהיא מנוגדת לחוק הפדרלי.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כחודש ביטלה ה-FCC תקנות שנקבעו בתקופת כהונתו של ברק אובמה כנשיא ארה"ב, ומנעו מספקיות אינטרנט בארה"ב להתערב בתעבורה שעוברת דרכן ולבצע פעולות כהצעת מסלולים מהירים בתשלום או חסימת שירותים מסוימים.

הפגנה למען ניטרליות הרשת בארה"ב, צילום: Quartz הפגנה למען ניטרליות הרשת בארה"ב | צילום: Quartz הפגנה למען ניטרליות הרשת בארה"ב, צילום: Quartz

לפי החוק בארה"ב, כאשר סוכנות עצמאית מקבלת החלטה, נפתח חלון בן 60 יום במהלכו יכולים המחוקקים להצביע על ביטולה. בשבוע שעבר, קבוצה של 40 סנאטורים חתמה על הצעה לביטול ההחלטה. עתה, לפי דיווח של הוושינגטון פוסט, 10 סנאטורים נוספים, בהם רפובליקני אחד, הודיעו על תמיכתם בה. כעת היא נמצאת במרחק קול אחד, שיכול לבוא רק מסנאטור רפובליקני שכן כל הדמוקרטים כבר תומכים בה, מאישורה בסנאט.

"עם תמיכה מלאה, אז ברור שהדמוקרטים מחויבים למאבק שנועד למנוע מהאינטרנט להפוך למערב פרוע שבו ספקיות אינטרנט יכולות להציע שירותי פרימיום רק ללקוחות העשירים ביותר, בעת שלקוחות ממוצעים נותרים עם אופציות נחותות", אמר לוושינגטון פוסט מנהיג המיעוט בסנאט, סנטור צ'ארלס שומר.

גם אם ההצעה תעבור בסנאט, היא עדיין צריכה לזכות לאישור גם בבית הנבחרים שם יש לרפובליקנים רוב מוצק, וכן לקבל את אישורו של דונלד טראמפ. תנאים אלו הופכים את אישור ההצעה לבלתי סביר, במיוחד לאור תמיכתו של טראמפ במהלכים שמוביל יו"ר ה-FCC אג'יט פאי, שמונה על ידו.

עם זאת, לפי הוושינגטון פוסט, הדמוקרטים מקווים למנף את המהלך לקראת בחירות אמצע הקדנציה שייערכו בנובמבר הקרוב ולהפוך את ניטרליות הרשת לאחד הנושאים המרכזיים בקמפיין. באופן זה, הם מקווים לאלץ מועמדים רפובליקנים פגיעים לתמוך בעמדת המפלגה שלהם ובניגוד לעמדת מרבית הציבור בנושא (לפי סקרים, 3 מכל 4 מצביעים רפובליקנים מתנגדים לביטול ניטרליות הרשת).

אג אג'יט פאי, יו"ר ה-FCC שהוביל את ביטול ניטרליות הרשת | צילום: בלומברג אג

חופש האינטרנט - חיוני כמו מים וחשמל

לצד המאמצים לבטל את ביטול ניטרליות הרשת במסלול הפוליטי, נכנסו להילוך גבוה גם מהלכים במסלול המשפטי. לפי הניו יורק טיימס, אתמול הוגשו מספר תביעות נגד החלטת הרשות. מאחורי המשמעותית שבהן עומדים תובעים כלליים ב-21 מדינות בארה"ב, שטוענים שההחלטה מנוגדת לחוק, שרירותית וקפריזית.

"ביטול ניטרליות הרשת יהפוך ספקיות אינטרנט לשומרות סף", אמר בהודעה לעיתונות התובע הכללי של ניו יורק, אריק שניידרמן. "הדבר יאפשר להן לשים את הרווחים מעל טובת הלקוחות, תוך שהן שולטות במה שאנחנו רואים, עושים ואומרים ברשת".

התובע הכללי של קליפורניה, חווייאר בסרה, הוסיף: "גישה לאינטרנט היא שירותי חיוני, בדיוק כמו מים וחשמל. לכל לקוח יש את הזכות לגשת לתוכן מקוון ללא התערבות או מניפולציה מצד ספקית האינטרנט שלו".

בתביעה נוספת שהגישה מפתחת דפדפן פיירפוקס, קרן מוזילה, נטען שההחלטה תפגע ביזמי אינטרנט שעלולים לשלם עמלות כדי לאפשר אספקה מהירה של התוכן והשירותים שלהם. שלוש תביעות דומות הוגשה בנפרד על ידי גופי הלובינג Open Technology Institue, Free Press ו-Public Knowledge.

"חיסול ניטרליות הרשת יכול להביא לקץ האינטרנט כפי שאנו מכירים אותו", כתב היועץ המשפטי של מוזילה, דנל דיקסון, בפוסט שפורסם בבלוג הרשמי של הקרן. "לכן אנחנו מחויבים להאבק בהחלטה, שלתפיסתנו מפרה את החוק הפדרלי ופוגעת במשתמשי ויזמי אינטרנט".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות