אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם עסקים קטנים צריכים לגשת למכרזים? צילום: depositphotos

האם עסקים קטנים צריכים לגשת למכרזים?

אנשים רבים מגשימים את חלומם ומקימים עסק קטן • רובם יגלו כי החלק הקשה ביותר בניהול עסק הוא הבטחת זרימה קבועה של עבודה • אפיק מרכזי שיכול לסייע בכך הוא גישה למכרזים, אך האם הוא מתאים לכולם?

17.01.2018, 12:42 | בשיתוף יפעת מכרזים
עסקים קטנים ובינוניים מהווים את עמוד השדרה של הכלכלה הישראלית. הם מעסיקים כמות עצומה של עובדים, מייצרים ערך רב למשק ומסייעים להגברת התחרות. אולם, ברור לכל בעל עסק, כי ללא חתירה מתמדת למציאת לקוחות חדשים והזדמנויות עסקיות, החברה שלו לא תאריך ימים. בנוסף, בעל עסק שרוצה להתפתח ולצמוח זקוק למידע, כזה שיכול לשמש עבורו הזדמנות לספק את שירותו או מוצריו.גישה למכרזים היא אחת הדרכים המובילות במסלול לחיפוש אחר הזדמנויות עסקיות.

אך גישה למכרזים מתאימה לכל עסק? התשובה הקצרה היא כן. מובן כי כמו בכל תחום, גם כאן ישנם יוצאים מן הכלל, אך באופן עקרוני מדובר באפיק שאסור לוותר עליו, במידה ומעוניינים בשמירה על עסק בר-קיימא ואף משגשג ומתפתח. זאת, הואיל ומכרזים מציעים שורה שלל יתרונות שלא ניתן להתעלם מהם. בין השאר, מכרזים פותחים לכל עסק את האפשרות להרחיב את מעגל העבודה ולהיכנס לשוק המוסדי והציבורי; מכרזים מאפשרים לכל בעל עסק להישאר בפעילות עסקית קבועה; מכרזים מגדילים את השוק ומאפשרים לעסק לבחור מתי כדאי לו להיכנס למשחק; מכרזים נותנים לעסק ערוץ מרכזי ובחירה באילו עבודות ירצה להשתלב ועוד.

הירשמו עכשיו וקבלו ייעוץ וליווי מלא להגשת מכרז ראשון ללא עלות 

 , צילום: depositphotos צילום: depositphotos  , צילום: depositphotos

היתרונות של מכרזים מטעם המגזר הציבורי

המקום בו ניתן למצוא את מירב המכרזים, הוא המגזר הציבורי. אין זה סוד, כי המגזר הציבורי מוציא סכומי כסף גדולים בכל שנה ותמיד מחפש אחר ספקים חדשים. לא משנה כמה העסק שלכם קטן, תמיד תימצאנה עבורכם הזדמנויות לספק שירותים עבור מגזר זה. וגם אם אתם כבר עובדים כספקים עבור חלק אחד של המגזר הציבורי, תמיד שווה לחפש אחר הזדמנויות בחלקים אחרים. מדוע כדאי ללכת בעקבות אפיק זה? יש לכך מספר סיבות.

ארגוני המגזר הציבורי הם בראש ובראשונה לקוחות טובים. הם חייבים להיות הוגנים, ישרים ומקצועיים בדרך בה הם בוחרים את הספקים שלהם ובאופן בו הם מתנהלים מולם. על פי רוב, הם לקוחות יציבים הקיימים שנים רבות ומחויבים למוסר תשלומים גבוה ולעמידה קפדנית בתנאי החוזה. משרדי ממשלה, למשל, מחויבים לשלם לספקים עד שוטף פלוס 30 וגופים ציבוריים אחרים מחויבים בתשלום של שוטף פלוס 45. בנוסף, התנהלות עסקית מוצלחת מול גופים ציבוריים יוסיפו לעסק שלכם אמינות רבה בעיני המגזר הפרטי.

למרות היתרונות הברורים הנובעים מעשיית עסקים עם המגזר הציבורי, חשוב להבין כי הליכי ההתמודדות במכרז אינם קלים או פשוטים. עניין זה נובע מחובתו של המגזר הציבורי להעניק חוזים על בסיס של עלות תועלת עבור משלם המיסים. עם זאת, לעסקים קטנים בהחלט יש סיכוי לזכות במכרזים ממשלתיים, כל עוד הם מבינים שעצם הקצאת הכספים מצד הממשלה לצורך כך, אינו מהווה ערובה לזכייה. על מנת שניתן יהיה למקסם את סיכויי הזכייה, מומלץ לעסקים להיעזר בשירותיהם של מקצוענים מומחים, אשר יודעים להנגיש מידע הנוגע לעצם קיומם של המכרזים, ללוות את הליכי המכרז ולמנוע תקלות.

מתחילים בקטן ולאט לאט מגבירים את הקצב

אם אתם בעלי עסק קטן, כדאי לכם להתחיל בקטן ולטפס מעלה באופן מתון ועקבי. הממשלה לא תעניק חוזה סתם כך לעסק חסר כל ניסיון. גם במצב העניינים הנוכחי, הזכייה במכרז ממשלתי היא תהליך ארוך ועשוי אף להיות מאיים, במיוחד בעבור עסקים שטרם התנסו בכך. לעיתים עלול לקחת זמן רב עד שעסק קטן זוכה במכרז הראשון שלו, אך אסור שדבר זה ירפה את ידכם. כולם מדברים על עבודה קשה, מסירות ועקשנות ולא בכדי, הואיל ותכונות אלו יהוו את המפתח לפתיחת דלתות עבור מכרזים ציבוריים גדולים. שוב, היוועצות במומחים תשפר עד מאוד את הסיכוי לזכייה.

הליווי והסיוע של חברות המתמחות בהנגשת מכרזים, לא משפרות רק את סיכויי הזכייה במכרז, אלא מספקות מידע נוסף שעשוי להיות יקר מפז בעבור עסקים קטנים בכל הקשור לשווקים הרלוונטיים בעבורם. המחירים המתפרסמים יחד עם תוצאות המכרזים, למשל, נותנים אינדיקציה אמינה בנוגע לסדרי הגודל ורמות המחירים המקובלות בשוק. מעבר לכך,עסק קטן יכול לקבל מידע על זהות הזוכים הגדולים ולהציע להם, ודאי בראשית הדרך, שירותים כספק משנה. באופן זה יכול עסק קטן להשתחל לתוך עולם המכרזים, בטרם זכה במכרז בעצמו.

משרדי ממשלה מבססים את החלטתם לגבי זהות הזוכים במכרזים, בעיקר בהתאם לניסיון עבר ולזכיות קודמות במכרזים ממשלתיים. לכן, מכרזים ממשלתיים אמורים לייצר מוטיבציה עבור עסקים קטנים לטיפוס במעלה הסולם עד לזכייה הנכספת. עבור עסקי קטנים, מטרת ההשתתפות במכרזים אלו היא "הכנסת הרגל בדלת" של המגזר הציבורי, כך שיוכלו להתמודד בעתיד עם מכרזים גדולים יותר, בהיקפים כספיים גדולים יותר. אם כך, אין בושה בהתמודדות על מכרז של אלפי שקלים בודדים. דבר זה יסייע לעסק שלכם לצבור ניסיון וידע לגבי השתתפות במכרזים וכן לבנות את המוניטין העסקי שלכם, במידה והפרויקטים הושלמו במועדם ובאופן מוצלח.

לקבלת טיפים, מדריכים וכתבות מומחים בנושא מכרזים לחצו כאן>>   

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות