אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פחות כסף להפקות מקור: קרא הכריז על הקלות של 50% לערוצים המסחריים צילום: אוהד צויגנברג

פחות כסף להפקות מקור: קרא הכריז על הקלות של 50% לערוצים המסחריים

שר התקשורת פרס היום את ההחלטות אותן הוא מכנה חלק מ"מהפכת קרא" הכוללות גם קיצוץ אפשרי של 50% בתקציב הרשות השנייה ופתיחת השוק למשקיעים זרים כך שיוכלו להחזיק בבעלות של עד 74% מערוצי הטלוויזיה: "אם פיצלנו ערוצים מסחריים אי אפשר להישאר במודל הישן"

17.01.2018, 15:02 | שחר אילן

הערוצים המסחריים יקבלו הקלה של 50% מדי השריון הממנים את הרשות השנייה ו-50% מהמחויבות שלהם להפקת קולנוע. מדובר בהקלה של 12 מיליון שקל לערוץ ו-36 מיליון בסך הכול. על כך הודיע שר התקשורת איוב קרא בתדרוך עיתונאים שערך היום בכנסת. קרא אמר שהוא מצפה מהאוצר לממן את פעילות הרשות השנייה וכי יכול להיות שמשמעות ההחלטה היא קיצוץ של 15 מיליון שקל בתקציב הרשות. כן יתאפשר למשקיעים זרים להחזיק בבעלות של עד 74% מערוצי הטלוויזיה.

קראו עוד בכלכליסט

קרא הגדיר את ההחלטות כ"חלק ממהפכת קרא". לדבריו, "אני מתכוון להוריד 50% מהרגולוצייה של מימון הרשות השנייה על ידי הערוצים המסחריים". היום כל אחד מהערוצים משלם 10 מיליון שקל והתשלום יירד ל-5 מיליון שקל. קרא אמר שהוא שואף שבעתיד האוצר יממן את כל תקציב הרשות השנייה. כיוון שאין סיכום עם האוצר על מימון חליפי לרשות, אמר קרא שיכול להיות שהרשות "תקבל 15 מיליון שקל פחות". זאת, דווקא בשעה שבה מעבירים לה עוד כחמישה ערוצים ייעודיים לפיקוח. יצוין שהערוצים הייעודיים שיצורפו לרשות השנייה לא ישלמו כלל דמי רישיון.

כן סיכם קרא עם שרת התרבות, מירי רגב, על הקלה של 50% בדרישות מהערוצים המסחריים בתחום הפקות הקולנוע, כלומר שהדרישות יהיו שני מיליון שקל במקום ארבעה מיליון שקל. לדבריו, לקולנוע יימצא פתרון תקציבי אחר.

שר התקשורת, איוב קרא. "זה מהלך משמעותי להקלה על הערוצים", צילום: אוהד צויגנברג שר התקשורת, איוב קרא. "זה מהלך משמעותי להקלה על הערוצים" | צילום: אוהד צויגנברג שר התקשורת, איוב קרא. "זה מהלך משמעותי להקלה על הערוצים", צילום: אוהד צויגנברג

יו"ר הוועדה המשותפת להכנת חוק ערוץ 20, ח"כ יואב קיש, הסביר ש"אם פיצלנו ערוצים מסחריים אי אפשר להישאר במודל הישן של המחויבויות עליהם, כי המודל לא מחזיק כלכלית. זה מהלך משמעותי להקלה על הערוצים".

החלטה נוספת אותה הציג קרא היא בתחום המגבלות על משקיעים זרים בהחזקת ערוצים. קרא אמר שיתאפשר למשקיע זר להחזיק עד 74% מהבעלות על ערוןץ. זאת, לעומת דרישה של 51% בעלות כלכלית היום. בערוצים זעירים יתאפשר לו להחזיק עד 100%. לדברי קרא, "בעולם החופשי לא שואלים מי ישלוט במה".

קיש מנה את עקרונות החוק הצפויים: "פתחתנו מסלול של ערוצים זעירים עד 80 מיליון שקל מחזור, שלהם תהיה, לדבריו, אפס רגולציה כספית וגם תוכנית. כן יהיו הקלות בתחום הסוגה העילית. כן התחייב שהחוק לא יבטל את חובות ערוץ 20 למועצה לכבלים ולוויין אלא יעביר אותם לרשות השנייה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות