אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע "ניקוי האורוות" שדורש סינגר בבזק נעצר בדירקטוריון? צילום: בלומברג

מדוע "ניקוי האורוות" שדורש סינגר בבזק נעצר בדירקטוריון?

האקטיביזם התאגידי של קרן אליוט בבזק לא יכול להיעצר בדירקטוריון. הוא חייב להמשיך גם למנהלים ששימשו על פי החשד כזרוע הארוכה של בעל השליטה

17.01.2018, 20:31 | תומר גנון

האקטיביזם התאגידי בבזק של קרן הגידור אליוט, בניהולו של פול סינגר, מעורר תהיות: מדוע "ניקוי האורוות" שהיא דורשת נעצר בדירקטוריון ולא ממשיך גם אל נושאי המשרה הבכירים בחברה? האם גם שדרת הניהול היום-יומית, זאת שהיתה אחראית בשנים האחרונות ליישום מדיניות הדירקטוריון, לא זקוקה לרענון לפי תפיסת העולם של הקרן?

קראו עוד בכלכליסט

"כל הדירקטורים שנחשדים בחקירות רשות ני"ע ו/או קשורים ליורוקום", כתבה הקרן במכתב ששלחה אתמול (ג') ליו"ר בזק, דוד גרנות, "חייבים להודיע לאלתר על התפטרותם מבזק ומכל החברות המוחזקות על ידיה".

אלא שבפרשת בזק שנחקרה על ידי רשות ני"ע, נחשדו במרמה ועבירות דיווח גם המנהלים הבכירים ביותר בחברה ובחברות הבנות שלה. ולא סתם נחשדו. על פי ממצאי החקירה הם פעלו בתוך החברה כזרועו הארוכה של בעל השליטה, שאול אלוביץ', כדי להונות ולרמות אותה ואת מוסדותיה.

לא מדובר בש"ג. מדובר במנכ"לית בזק, סטלה הנדלר; בסמנכ"ל הפיתוח עסקי, עמיקם שורר; במזכירת בזק והיועצת המשפטית של מטה החברה, לינור יוכלמן; בסמנכ"לית הרגולציה, שרון פליישר; במנכ"ל yes, רון אילון; ובסמנכ"ל הכספים, מיקי ניימן. על פי ממצאי חקירת הרשות שעברו לבחינת הפרקליטות, חלקם סייעו באופן אקטיבי ומודע לבעל השליטה, שאול אלוביץ', להוציא במרמה מקופת החברה עשרות מיליוני שקלים, הדליפו לו ולמקורביו מידע עסקי רגיש כדי שיוכל לאשר עסקאות בעלי עניין בהיקף של למעלה משני מיליארד שקלים וביצעו מניפולציות חשבונאיות בדו"חות החברה.

פול סינגר, צילום: בלומברג פול סינגר | צילום: בלומברג פול סינגר, צילום: בלומברג

צריך לברך על כך שבעלי מניות מיעוט דורשים ממשל תאגידי תקין ופיקוח ראוי מהדירקטוריון. אבל המקרה של בזק, לפחות על פי ממצאי חקירת הרשות, מראה שלא רק הדירקטוריון הוא הבעיה. יש לו אחריות, אבל יש גם גורמים מבצעים. אם דירקטור שפעל לכאורה בניגוד לאינטרסים של החברה צריך להתפטר, אז ודאי שגם מנכ"ל שסייע לכאורה לבעל השליטה לחלוב את קופת החברה צריך לעשות זאת.

החלפת הדירקטוריון יכולה עקרונית להוביל לכך. לפי תקנון בזק מי שרשאי למשל לפטר את המנכ"לית או להחליפה "בכל עת ומכל סיבה שהיא" הוא דירקטוריון החברה. ובניגוד להדחת הדירקטורים שדורשת כינוס אסיפה מיוחדת שתאשר זאת, כאן הדרך קצרה יותר. אולי הקרן בונה קודם על החלפת הדירקטוריון שידאג לנער את שדרת הניהול ואולי לא. אבל במקרה הייחודי של פרשת בזק הדירקטורים והמנהלים החשודים באים בחבילה אחת.

מקרן אליוט לא נמסרה תגובה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות