אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה מטוסים כמעט תמיד צבועים לבן?

למה מטוסים כמעט תמיד צבועים לבן?

רוב חברות התעופה מסתפקות בצבע הלבן ומוסיפות לו פסים, אך לא בוחרות בצבעים מעניינים יותר. הסיבות לכך הן כלכליות, בטיחותיות ועסקיות - ונועדו לאפשר לכם לטוס יותר בזול

20.01.2018, 07:56 | שירות כלכליסט

כמעט כל מטוס אזרחי שראיתם אי פעם היה לבן; כן, ישנן חברות תעופה שצובעות את המטוסים בצבעים אחרים, אך הרוב המכריע לבן (עם פסים ועיטורים). יש לכך ארבע סיבות טובות - שנועדו לאפשר לכם לטוס יותר בזול, ובצורה הרבה יותר בטוחה.

קראו עוד בכלכליסט

1. כדי שהמטוס ייראה ממרחקים

צבע לבן בולט יותר ממרחקים, וסביר יותר שייראה טוב יותר בחשכה. המטרה היא גם למנוע מטייסים מלהתנגש זה בזה - אך גם להרחיק ציפורים:  מחקר שפורסם בHuman-Wildlife Journal ב-2011 בדק את המתאם בין פגיעות ציפורים במטוסי חברות שונות הצבועים בצורה שונה; המסקנה היתה שצבעים כהים מפחיתים את הניגוד בין המטוס והרקע, מה שגרר לעיתים קרובות יותר התנגשויות עם ציפורים.

איירבוס A380 איירבוס A380 איירבוס A380

ציפור שמתנגשת במטוס יכולה להוות אסון: בסופו של דבר, המטוס והציפור פוגעים זה בזה באותה העוצמה - מה שיכול לפעור חור בגוף המטוס, להזיק למנוע ולגרום להתרסקות. זה לא שמטוסים צבעוניים הם סכנת חיים וכיום ישנן טכנולוגיות לזיהוי של ציפורים מרחוק, אך סטטיסטית, מטוסים צבעוניים היו מעורבים ביותר התנגשויות בציפורים.

2. זה שומר על טמפרטורה נמוכה

טיסה היא פעולה שמייצרת חום רב בגוף המטוס, בשל חיכוך עם האוויר. לפיכך, שואפים מתכנני המטוסים לקרר את הכלי ככל שאפשר. צבע לבן מחזיר חלק מאור השמש, מה שמצמצם במידה מסוימת את ההתחממות המבנית. קחו לדוגמה את הקונקורד העל-קולי: בעת טיסה, הגיעה טמפרטורת חרטומו ל-127 מעלות. המטוס נצבע בצבע מיוחד בעל שיעור החזרת אור של כ-80%, בעוד צבע לבן סטנדרטי מחזיר בין 40% ל-45%.

מטוס הקונקורד, צילום: בריטיש ארווייז מטוס הקונקורד | צילום: בריטיש ארווייז מטוס הקונקורד, צילום: בריטיש ארווייז

3. בקרת נזקים

כל מטוס עובר סבבי תחזוקה לפני ואחרי הטיסה, כדי לאתר היחלשות מבנית שעלולה להיגרם בשל בלאי. סדקים וקרעים בולטים הרבה יותר על רקע לבן, מה שמקל על הטכנאים באיתור מהיר שלהם. המהירות משחקת פה תפקיד חשוב: בכל רגע שמטוס נוסעים נמצא על הקרקע ולא באוויר, החברה שמפעילה אותו מפסידה כסף. לצבע הלבן תפקיד נוסף: במקרה של נחיתת אונס או חלילה התרסקות, קל יותר למצוא את המטוס ממרחקים. הדבר בולט במיוחד במקרי התרסקות בים או בשטחים מיוערים צפופים.

הלבן פשוט בולט יותר הלבן פשוט בולט יותר הלבן פשוט בולט יותר

4. זה זול יותר

המטוסים מועברים לחברות התעופה כשהם צבועים לבן, מהסיבות שפורטו לעיל. וחברות שרוצות את המטוסים שלהן בצבע אחר פשוט יצטרכו להוציא עוד כסף, דבר שהן לא אוהבות לעשות (ולכן מסתפקות בפסים ולוגו).

בנוסף, מטוס שנצבע בשכבת צבע יהיה מטוס שיטוס פחות ויכניס פחות כסף: לפי חברת בואינג, שכבת צבע מוסיפה לא מעט למשקל המטוס. למשל, כדי לצבוע בואינג 777 יש צורך ב-416 ליטר של צבע; צביעת בואינג 787 תצריך בין 362 ל-453 ליטר. מדובר במשקל נוסף שעולה על גוף המטוס ולא מכניס גרוש; במקום שכבת צבע, אפשר להכניס עוד חמישה-שישה נוסעים ואת המזוודות שלהם.   

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
צבע לבן הוא קל משקל יותר מצבעים אחרים
מפני שאפשר להניח אותו על המטוס בשכבה דקה יותר מאשר צבע עם פיגמנט. זו גם הסיבה שבמשך זמן מסויים אפשר היה לצבוע את מנועי מטוס בואינג 787 אך ורק בלבן. כיום המציאו צבעים אחרים שאפשר להניח אותם בעובי דק מספיק כדי שיתאים למידות המנוע.
טייח במיל  |  04.02.18
לכל התגובות