אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יקרה לשוק המניות ברגע שהממשל האמריקאי יושבת? צילום: עוזי בלומר, TNS

מה יקרה לשוק המניות ברגע שהממשל האמריקאי יושבת?

לפחות על פי ההיסטוריה, המשקיעים אינם מתרגשים בדרך כלל מהשבתה של הממשל. ב-18 ההשבתות שהתרחשו בארה"ב מאז 1976 איבד מדד S&P 500 מערכו רק 0.6% בממוצע. מסקנה: התנודתיות תהיה רבה, הפגיעה לא כל כך

19.01.2018, 17:21 | שירות כלכליסט
מי ימצמץ ראשון? מאמצים למנוע את השבתת הממשל האמריקאי הערב בחצות בית הנבחרים בארה"ב אישר הלילה תקציב זמני, עד ל-16 בפברואר - ואולם הרפובליקנים מתקשים להבטיח רוב להצעה בסנאט; ללא הזרמה תקציבית חדשה, עשרות סוכנויות ממשלתיות ייסגרו הלילה; הדמוקרטים דורשים להגן על "החולמים" שירות כלכליסט, 11 תגובותלכתבה המלאה

במקרה של השבתת הממשל האמריקאי בסוף השבוע, האם גם הראלי בשוק המניות האמריקאי יגיע לקצו? שאלה זו מעסיקה משקיעים רבים, על רקע הדרמה הפוליטית המתחוללת בארה"ב, שם עושים הרפובליקאים מאמצים אחרונים כדי למנוע את השבתת הממשל. אם לא יועבר בסנאט עד חצות התקציב הזמני, עלולות מספר סוכנויות של הממשל הפדראלי להפסיק לפעול בהיעדר מימון.

תוצאה כזאת עלולה להוסיף עוד חוסר ודאות למשקיעים, שלהם גם כך טרדות רבות, ובכלל זה המתח הגואה בין ארה"ב וצפון קוריאה, והחקירה של רוברט מולר על ההתערבות הרוסית במערכת הבחירות לנשיאות ב-2016. אתמול אישר בית הנבחרים תקציב זמני לחודש, אך תקציב זה עלול להידחות הלילה בסנאט. על רקע זה, בשעות האחרונות נעשים מאמצים אחרונים על מנת לאשר את התקציב. 

וול סטריט. גם הפעם המדדים יצלחו את המשבר הפוליטי?, צילומים: איי אף פי וול סטריט. גם הפעם המדדים יצלחו את המשבר הפוליטי? | צילומים: איי אף פי וול סטריט. גם הפעם המדדים יצלחו את המשבר הפוליטי?, צילומים: איי אף פי

בלי קשר למה שיקרה, נראה כי המשקיעים לא צריכים להיות מודאגים במיוחד. מסתבר כי להשבתות האחרונות של הממשל לא היתה השפעה משמעותית על שוק המניות, והן לא הובילו לגל של מכירות. על פי הנתונים, השווקים רשמו ירידות קלות בלבד במהלך השבתות קודמות, כאשר S&P 500 איבד מערכו 0.6% בממוצע, כך לפי נתונים של LPL Financial. מדד זה רשם עליות רק ב-44.4% מ-18 ההשבתות שהיו מאז 1976.

"התנודתיות נוטה להתגבר סביב אירועים כאלה, אבל באופן היסטורי יש להם אפקט מינורי על השווקים", כתב קרייג הולק, אנליסט העוסק באסטרטגיית השקעות בוולס פארגו.

שוק המניות לא מבטא חששות ממשיים מהשבתה. מדדי S&P 500 ונאסד"ק נמצאים ברמות שיא, ונתמכים על ידי נתונים כלכליים חיוביים ועלייה ברווחים של התאגידים הגדולים. המדדים זוכים לרוח גבית גם מרפורמת המס של טראמפ, שתחתוך את המסים שצפויות לשלם החברות הגדולות.

ירידה של 0.6% במדדים המובילים כמעט לא תשפיע על שוק המניות. עם זאת, בממשל הנוכחי, ותחת אקלים ההשקעה הנוכחי, ירידה שכזאת עלולה להצביע על כך שהשוק יותר פגיע מבעבר. חוסר הוודאות נוכח ההשבתה מגיעה בזמן שבו התנודתיות נמצאת בשפל היסטורי. רק לאחרונה שברה האופטימיות בשווקים שיא של שבע שנים.

נכון להיום, הרפובליקאים שולטים בבית הלבן, בקונגרס ובסנאט. בפעם האחרונה שזה קרה ומפלגה אחת שלטה באופן כזה, במהלך תקופת כהונתו של הנשיא הדמוקרטי קרטר, התרחשו לא פחות מחמש השבתות - שלוש מהן התרחשו ב-1977, אחת ב-1978 ואחת נוספת ב-1979.

בארבעה מאותן השבתות השווקים רשמו ירידות, כולל צניחה של 4.4% במהלך ההשבתה בת ה-11 ימים שהתרחשה ב-1979.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות