אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
2,500 מוחים בקרב על השבת: "מאשדוד תצא המהפכה" צילום: רועי עידן

2,500 מוחים בקרב על השבת: "מאשדוד תצא המהפכה"

"ח"כים חרדים, תוציאו את הידיים מהעיר. זה מאבק על הדמוקרטיה", קראו המוחים באשדוד. לפיד הצטרף אליהם: "אם ננצח בבחירות הבאות, נבטל את חוק המרכולים"

20.01.2018, 20:06 | ynet

נמשך הקרב על השבת בעיר הנמל הדרומית: יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הגיע הערב (שבת) לאשדוד כדי לתמוך בתושבי העיר המוחים על מדיניות הגברת האכיפה נגד בתי עסק הפועלים בשבת. "מכאן, מאשדוד, תצא המהפכה", אמר לפיד. כמו בשבוע שעבר, גם הפעם הגיעו כ-2,500 תושבים לרחבת העירייה להפגנה שעומדת בסימן הטענה להעדפת האוכלוסייה החרדית בעיר.

קראו עוד בכלכליסט

"באנו הנה מפני שחוק המרכולים המעליב צריך ללכת", אמר לפיד למפגינים, "ואם אנחנו ננצח בבחירות הבאות - אנחנו נבטל את חוק המרכולים מפני שכפייה חרדית לא יכולה לנהל את מדינת ישראל. גם לי יש שבת, גם לי יש שולחן שבת, אבל דרעי וגפני לא יבואו אלינו הביתה ויגידו לנו את איך לעשות את יום השבת שלנו. אנחנו לא נקבל כפייה חרדית. לא יגידו לנו איך לחיות, לא יגידו לנו איזה יהודים אנחנו נהיה".

התושבים מפגינים על סגירת בתי העסק בשבת והטלת הקנסות לחנויות במתחם הקניות ביג פאשן. המוחים טוענים עוד כי העירייה מפלה את הציבור החילוני גם בתחומי הבנייה והחינוך. במהלך ההפגנה הונפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "כאן לא ימי הביניים", "באנו להחזיר את אשדוד לאשדודים" ו"אשדוד חופשית נגד כפייה דתית". להפגנה הגיעו גם תושבים מערים אחרות. אחד מהם אמר: "אף אחד לא יכתיב לנו איך לציין את השבת. לא תוכלו לכפות עלינו אורח חיים דתי". 

הפגנת החילונים הערב באשדוד, צילום: רועי עידן הפגנת החילונים הערב באשדוד | צילום: רועי עידן הפגנת החילונים הערב באשדוד, צילום: רועי עידן

אחד הדוברים בהפגנה אמר: "המאבק שלנו והמחאות הם לא רק על השבת ועל פתיחת החנויות, המאבק הוא על הדמוקרטיה והחופש שלי כיהודי שאין לו מדינה אחרת, לחיות במדינה שלי בלי כפייה דתית ואיך שאבחר. ח"כים חרדים, תוציאו את הידיים שלכם מאשדוד. נמצאים איתנו גם ימנים וזה יפה. אני מאוד מקווה שאשדוד תהווה דוגמה".

גיא, יליד העיר שהגיע להפגנה, אמר: "אני באמת גאה להיות חלק מהמאבק המטורף הזה. זה מאבק על כבוד הדת ועל שמירה של הדמוקרטיה במקביל. זה לא על חשבון אחד של השני. אנחנו מכבדים את החרדים וככה זה ימשיך להיות. האנשים שעומדים פה היום הם אנשים פרטיים שאין מאחוריהם שום גוף פוליטי. המחאה היא לא נגד החרדים, היא נגד מקבלי ההחלטות בבניין הזה (עיריית אשדוד. מ"צ). אנחנו רוצים להראות שזאת לא אפיזודה חולפת. המחאה החלה לפני שבוע והיא לא תפסיק".

ראש העיר יחיאל לסרי אמר בתגובה להפגנה: "העיר מאוד מורכבת מבחינת המבנה הדמוגרפי שלה, ובכל זאת הצלחנו לשמור כל השנים על איזון מאוד עדין בין דתיים לחילונים, ובמיוחד בכל מה שקשור לפתיחת עסקים בשבת. וצריך לומר באומץ שבשנים האחרונות האיזון הזה והסטטוס קוו שהיה קיים הופרו ברגל גסה וצריך לתקן את זה כדי שהיחסים בין דתיים לחילונים ימשיכו להיות טובים, וחייבים לעשות את זה בזהירות ובאחריות שלא תהיה הידרדרות נוספת. וזה בין היתר על ידי כמה שפחות התבטאויות של נבחרי הציבור.

יאיר לפיד בהפגנה הערב, צילום: רועי עידן יאיר לפיד בהפגנה הערב | צילום: רועי עידן יאיר לפיד בהפגנה הערב, צילום: רועי עידן

"לצערי, חלק גדול מהתסיסה נגרמת ומובלת על ידי התבטאויות ופעולות לא אחראיות של נבחרי ציבור ופעילי ציבור, שלא רק שלא מכירים את הסוגיה ולא מבינים אותה, אלא שהם גם מנצלים את המצב לצורכיהם הפוליטיים. אני מאמין שבסופו של דבר ההתנהלות האחראית שלי עם הפעולות שאנו עושים, דווקא יחזירו את הסטטוס קוו לקדמותו וירגיעו את הרוחות בין האוכלוסיות בעיר".

מוקדם יותר היום ביקר שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן במתחם הקניות ביג פאשן בעיר כדי להביע את הזדהותו עם מאבק התושבים. במהלך הביקור התייחס ליברמן לסוגיית חוק המרכולים הנפיץ ואמר: "מי שאומר שלחוק המרכולים אין שום משמעות טועה ומטעה. לחוק המרכולים לצערי יש משמעות מרחיקת לכת. אנחנו רואים באשדוד את ההשפעה".

 , צילום: דניאלה כהן גבורה צילום: דניאלה כהן גבורה  , צילום: דניאלה כהן גבורה

ליברמן אמר עוד: "עד לאחרונה חיו באשדוד בהרמוניה, ועכשיו העיר מפולגת ואני מקווה שזה לא יקרה בערים נוספות. הפילוג הזה פוגע בחוסן הלאומי. כל הסיפור הזה פשוט יוצר פה מתח מיותר, חיכוך מיותר לגמרי. הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לראות חברה ישראלית מפולגת. אני מקווה שגם ראשי הציבור הדתי הלאומי, כמו גם הציבור החרדי, יירגעו. כמו שאני מכבד כל אחד שהולך לבית כנסת בשבת בבוקר, אני מצפה שיכבדו את מי שבא לשתות כוס קפה עם החברים".

כ-2,000 תושבים העיר השתתפו בהפגנה דומה בשבוע שעבר. המפגינים קראו לצעירים חרדים ודתיים שהגיעו למקום להתגייס לצבא. אינה פורמן, מורה שעמדה מאחורי מחאת התושבים בשבוע שעבר, הביעה חשש כי בעקבות אישור חוק המרכולים ייסגרו עסקים שפועלים בעיר בשבת. "בעקבות פוסט שפרסמתי נפתחה קבוצת וואטסאפ של חמישה תושבים. מחמישה הפכנו לעשרה, מעשרה למאה - וככה הוצאנו יותר מאלפיים תושבים לרחובות", אמרה פורמן.

פורמן וחבריה אספו תרומות מהתושבים שהתנגדו להקשחת מדיניות האכיפה של העירייה בשבת ורכשו מערכת הגברה לטובת ההפגנה. "זה מאבק חברתי ועממי. אנחנו רוצים שיקשיבו לנו. די. חברי כנסת במדינת ישראל לא יכולים לחוקק חוק שהוא נגד האזרחים, וגם לא בעיריית אשדוד. לכן אספנו חתימות נגד הכפייה הדתית. אנחנו רוצים שיקשיבו לנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
לא להאמין
אין שום ערכים אמיתיים מאחורי ההפגנות הללו, חוץ מנהנתנות ותאווה. מה בסך הכל מבקשים? יום אחד בשבוע שבו לא עושים קניות, אז מה?????? איזה ערך יש בדוקא לקנות ביום שבת? שבעלי הממון יעשו קניות והעבדים יעבדו בשבילם, כי מנהלי הרשתות/חנויות ממש לא עובדים בשבת, רק העובדים המסכנים. לא להאמין איך שלוקחים ערך של מנוחה שהיה תמיד המדינת ישראל, שגם מקימיה החילונים הבינו את זה והופכים את זה לאיזשהו עניין מהותי בחיים. והכי מעניין, שליברמן, שחלקים ממפלגתו מושחתים ביותר !!!!! הוא בא להטיף מוסר???? אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק!!!!
אני  |  21.01.18
20.
אני אשדודי ותיק. וחשוב לי לומר לכם את האמת
באשדו תמיד חיו ביחד חילונים חרדים גרוזינים רוסים אתיופים כולם בהרמוניה נפלאה מה שקורה כרגע ברחוב זה עדיין אותו דבר כולם חיים בהרמוניה נפלאה אבל ישנם אנשים שמפריע להם שבאשדוד החרדים הדתיים המסורתיים העולים החדשים והוותיקים מסתדרים וחיים ביחד בצורה יפייפיה תצא לראות ברחוב לא תראו שום מריבה תראו אחווה ואהבה בין כל הפלגים שמרכיבים את אשדוד אבל יש מאבק פנים חרדי על ידי אנשים מסוימים שמטרתם להדיח את סגן ראש העיר בתמורה לזה הם הופכים את העיר וכובלים את ידיו של ראש העיר הגיע הזמן לומר את האמת
חיים  |  20.01.18
לכל התגובות