אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשיבות ייפוי הכוח צילום: shutterstock

חשיבות ייפוי הכוח

לתיקון לחוק של ייפוי כוח מתמשך יש חשיבות רבה, מאחר שהוא מאפשר לאדם למנות לעצמו - בעודו מתפקד כרגיל, אדם אחר שיוכל במקרה הצורך לקבל עבורו החלטות בעתיד

21.01.2018, 12:13 | עו"ד אירית רייכמן

אחד מהדברים החשובים לכל אדם ולבעלי עסקים וחברות בפרט, היא היכולת לשלוט על חייו. הפחד מאי היכולת לתפקד ולקבל החלטות, עלול לגרום לאדם לקבל החלטות מוטעות בקשר לחייו. התיקון לחוק של ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם, מעל גיל 18, למנות לעצמו מיופה כוח שיוכל לקבל עבורו החלטות בעתיד, בעת הצורך ואם לא יוכל עוד לעשות זאת בעצמו.

ייפוי כוח מתמשך הוא ייפוי כוח בו אדם ממנה אדם אחר שיהיה מוסמך לפעול בענייני רכוש וגוף ולקבל החלטות בשמו במידה ויגיע למצב לפיו יחדל מלהבין בעניינים אלו ולקבל החלטות באשר אליהם. ייפוי הכוח המתמשך יכול להינתן בזמן שהאדם בשיא כוחו ולהישמר בתוקף לזמן בו הוא אינו שולט על עצמו. ייפוי כוח מופקד במשרד האפוטרופוס הכללי, דבר המקנה יתרון כיוון שהוא תקף כלפי כולם. עד לתיקון בחוק, כדי למנות אפוטרופוס לגוף ולרכוש היה צורך בפנייה לבית המשפט - הליך ארוך ומסורבל השולל באופן כמעט גורף את כל סמכויותיו של האחר. כמו כן, כאשר אדם חותם על ייפוי כוח מתמשך חלה עליו חובת היידוע, קרי, שמישהו יידע על החתימה.

החתימה על המסמך של ייפוי הכוח המתמשך מתבצעת בשלב בו האדם מסוגל לקבל החלטות על עצמו. ההידרדרות במצבו יכולה לנבוע כתוצאה מתאונה, מחלות זקנה (כגון דמנציה), מוגבלות נפשית, מוגבלות שכלית או כל מוגבלות אחרת העלולה לפגוע בכושר שיפוטו.

מיופה הכוח (הממונה) צריך לחתום בפני עורך דין על כך שיפעל לפי הוראות הממנה. כמובן, שאם הממנה ביקש ממנו לעבור על החוק, הוא אינו יכול לפעול על פי בקשתו ועליו לפנות לבית המשפט ולשאול אותו כיצד עליו לנהוג בסיטואציה זו.

כיוון שמינוי מיופה כוח מלווה לא פעם בקנאה, או אפילו בחוסר יכולת של מיופה כוח יחידי לנהל הכל(הדבר נכון בפרט כאשר מדובר בממונה על עסקים וחברות גדולות), יכול הממנה לחלק את ייפוי הכוח למספר חלקים, כך שממונה אחד יקבל סמכות על דבר מסוים ואילו ממונה שני יקבל סמכות על דבר אחר וממונה ג יקבל סמכות על דבר שלישי וכן הלאה. כמו כן, יכול הממנה להחליט האם ברצונו שהממונים יעבדו בשיתוף פעולה, או שמא בנפרד, מהו היקף הסמכויות והאחריות של כל אחד מהם וכן מי יכריע במקרה של מחלוקת ביניהם.

ייפוי הכוח המתמשך מתייחס גם לרווחתו האישית של האדם, וגם לרווחתו הכלכלית. כך, בקבלת החלטה האם במקרה של חוסר יכולת לתפקד יעבור האיש לבית חולים, יישאר בבית, יקבל טיפול תרופתי כזה או אחר וכו', ניתן כמובן לערוך ייפוי כוח מתמשך המתייחס למצבו הבריאותי של הממנה בלבד וכך הדבר גם לגבי ייפוי הכוח בענייני הרכוש. הממנה יכול לקבוע כי הממונה מטעמו יטפל בשלל ההחלטות או שיטפל בחלקן, הכל לגופו של עניין.

עו"ד אירית רייכמן , צילום: רמי זרנגר עו"ד אירית רייכמן | צילום: רמי זרנגר עו"ד אירית רייכמן , צילום: רמי זרנגר

חשיבות החתימה על ייפוי הכוח המתמשך לבעלי עסקים:

אפשרות זו של ייפוי כוח מתמשך פותחת צוהר למגוון רחב של אפשרויות חדשות, שעיקרן שליטתו של אדם בענייני רכוש וגוף גם כאשר איננו מסוגל לתפקד. בעלי עסקים רבים חוששים כי בהיעדרם כל מה שבנו וכל מה שטרחו עבורו ירד לטמיון. מעתה, הם יכולים לפתור חששות אלו בחתימה על ייפוי הכוח המתמשך.

ובנימה אישית. ייפוי הכוח המתמשך הנו כלי חשוב וחשוב אולם יש לדעת להשתמש בו בתבונה. על מנת לנצל כלי זה כראוי התייעצו עם עורך דין המוכשר לחתימה על ייפוי הכוח המתמשך.

עו"ד אירית רייכמן שותפה במשרד אירית רייכמן ושות', עוסקת בדיני משפחה ועסקים משפחתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות