אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספ בלאטר חושף שחיתויות בספר חדש צילום: איי פי

ספ בלאטר חושף שחיתויות בספר חדש

טענות חדשות לשחיתות בפיפ"א נחשפו בספר חדש של בוניטה מרסיאדס, חברה בצוות האוסטרלי שהתחרה על אירוח מונדיאל 2022 באוסטרליה ונכשל. בספר חושף בלאטר בין היתר שפרנץ בקנבאואר, לא היה תומך פומבית במועמדות של אוסטרליה אם לא היה מקבל על כך כסף

21.01.2018, 12:44 | שירות כלכליסט

יותר משבע שנים לאחר שפיפ"א בחרה ברוסיה וקטאר למארחות מונדיאלים 2018 ו-2022 ספר חדש מגלה כי חברת הטלוויזיה הלאומית של קטאר הסכימה לשלם 100 מיליון דולר לפיפ"א אם היא תקבל את שידור גמר 2022.

קראו עוד בכלכליסט

בלאטר ידע כבר לפני ההצבעה שמונדיאל 2022 יתקיים בקטאר, למרות שהיא לא הייתה אחת המתמודדות הפייבוריטיות. הוא אפילו אמר זאת כמה ימים לפני ההצבעה לנשיא ארה"ב ברק אובמה, שארצו התמודדה גם היא על האירוח, צילום: בלומברג בלאטר ידע כבר לפני ההצבעה שמונדיאל 2022 יתקיים בקטאר, למרות שהיא לא הייתה אחת המתמודדות הפייבוריטיות. הוא אפילו אמר זאת כמה ימים לפני ההצבעה לנשיא ארה"ב ברק אובמה, שארצו התמודדה גם היא על האירוח | צילום: בלומברג בלאטר ידע כבר לפני ההצבעה שמונדיאל 2022 יתקיים בקטאר, למרות שהיא לא הייתה אחת המתמודדות הפייבוריטיות. הוא אפילו אמר זאת כמה ימים לפני ההצבעה לנשיא ארה"ב ברק אובמה, שארצו התמודדה גם היא על האירוח, צילום: בלומברג

הטענות נחשפו בספר חדש של בוניטה מרסיאדס, שהייתה חברה בצוות האוסטרלי שהתחרה על אירוח מונדיאל 2022 באוסטרליה ונכשל, ושחקרה במשך שנים את הסאגה וערכה ראיונות וידוי עם נשיא פיפ"א לשעבר ספ בלאטר. בספר חושף בלאטר בין היתר שפרנץ בקנבאואר, לא היה תומך פומבית במועמדות של אוסטרליה אם לא היה מקבל על כך כסף.

בלאטר ידע כבר לפני ההצבעה שמונדיאל 2022 יתקיים בקטאר, למרות שהיא לא הייתה אחת המתמודדות הפייבוריטיות. הוא אפילו אמר זאת כמה ימים לפני ההצבעה לנשיא ארה"ב ברק אובמה, שארצו התמודדה גם היא על האירוח. בלאטר לא היה מרוצה מזכייתה של קטאר אך פעל פעמיים כדי למנוע את שלילת האירוח מקטאר לאחר שהובטח לו ע"י האמיר של קטאר שהוא ידאג שמוחמד בן חמאם לא יתמודד מולו על נשיאות פיפ"א ב-2011.

לפי הספר, בחודשים שלפני ההצבעה הסכימה רשת אל-ג'זירה לשלם לפיפ"א 100 מיליון דולר אם קטאר תזכה. בתגובה לפרסום הספר אמרה אל-ג'זירה שהכסף היווה בונוס ו"תרומה הפקתית" שהיא "דבר סטנדרטי" בשוק השידורים.

בספר מספרת מרסיאדס כיצד שלושה "יועצים" שעבדו עבור האוסטרלים קיבלו 9 מיליון ליש"ט מהקופה הציבורית עבור שירותים שעדיין לא ברור מה היו. אחד מאותם יועצים היה חברו של בקנבאואר ושותפו העסקי, פדור רדמן, אשר סירב גם הוא לשתף פעולה עם גרסיה. שכרו של רדמן מהאוסטרלים היה 2 מיליון ליש"ט.

בלאטר אומר בספר שהקול היחיד שניתן לאוסטרליה בהצבעה היה קולו שלו ולא של בקנבאואר. מייקל גרסיה, עו"ד שחקר את אירועי הצבעות 2018-2022, מצוטט בספר כאומר: "נראה שצוות מגישי המועמדות ויועציו פעלו כדי להסתיר את הקשרים עם מר רדמן, בד בבד עם ניצול קשריו והשפעתו על מר בקנבאואר כדי לקדם את אסטרטגיית הגשת המועמדות".

לפי הספר עסקת 100 המיליון עם אל-ג'זירה נסגרה בסיוע של ג'רום וואלקה, המזכיר הכללי של פיפ"א באותו זמן, אשר מאוחר יותר הורחק מכדורגל לתשע שנים לאחר שנאשם בשחיתות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות