אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רובוטים, התחממות גלובלית והטרדות מיניות, גרסת דאבוס צילום: רויטרס

רובוטים, התחממות גלובלית והטרדות מיניות, גרסת דאבוס

אירוע המינגלינג היוקרתי של השנה ייפתח מחר בעיירת הנופש השוויצרית תחת המוטו "יוצרים עתיד משותף בעולם מקוטב". ראש ממשלת הודו יפתח את האירועים ונשיא ארה"ב צפוי לנעול. ברוח הזמנים, נושא ההטרדות המיניות יקבל במה מרכזית

22.01.2018, 08:11 | שירות כלכליסט

למעלה מ־2,500 פוליטיקאים, מנהיגים עסקיים, בנקאים וסלבריטאים ייפגשו השבוע בפסגות המושלגות של עיירת הסקי השוויצרית דאבוס לאירוע של מינגלינג יוקרתי, תחת המוטו "יוצרים עתיד משותף בעולם מקוטב".

קראו עוד בכלכליסט

עשור אחרי פרוץ המשבר הכלכלי הגלובלי, הצמיחה שוב איתנה ושוקי המניות מזנקים לשיאים חדשים. בה בעת, רבים ממשתתפי הפסגה חוששים כי האופק הבהיר יתברר כחיזיון תעתועים. זאת אם שורה של איומים גיאו־פוליטיים, מפרוטקציוניזם ועד מתקפות סייבר ובתרחיש הקיצון - מלחמה גרעינית, יצברו תאוצה במהלך 2018.

הפורום ייפתח מחר עם נאום של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ויינעל ביום שישי עם נאום שצפוי לשאת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (ראו מסגרת). טראמפ, שהגעתו עדיין אינה ודאית, יופיע באודיטוריום הענק שבו דיבר נשיא סין שי ג'ינפינג בשנה שעברה, אז הפתיע עם ציטוטים מצ'ארלס דיקנס והציג את סין כבירת הסחר העולמית.

ברוח הזמנים, גם בדאבוס צפויה התייחסות לסוגיות הקשורות בהטרדה מינית. עוד יעלו לדיון בפורומים השונים, השגשוג הכלכלי עשור אחרי המשבר העולמי, השלכות הברקזיט, שינויי האקלים ובינה מלאכותית.

אינפלציה בעלייה

צפי מקרן המטבע

טרם הפתיחה הרשמית של הפורום, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד תציג היום את התחזית של הקרן לצמיחה עולמית. לגארד תופיע במספר פאנלים במהלך הכנס ובמהלכם תתייחס לאפשרות של עליית האינפלציה והפסקת תוכניות תמריצים בבנקים המרכזיים. הנושא המרכזי של הכנס, יצירת עתיד משותף, יציף סוגיות כמו חלוקת העושר והעלייה ברמות האי־שיוויון.

בהתייחסה לממצאי הדו"ח השנתי של הקרן על פערי סחר, לגארד ציינה בשבוע שעבר כי על גרמניה לנצל את העודף התקציבי שלה, העומד על 289 מיליארד דולר, לטובת השקעה בתשתיות. "עלינו לשאול מדוע למשקי בית ולחברות בגרמניה יש כל כך הרבה משאבים, והן משקיעות כל כך מעט, ואילו מדיניות יכולה לפתור זאת", ציינה.

רובוטים במוקד

שיחה עם מנכ"ל גוגל

העלייה בשימוש בבינה מלאכותית, רובוטיקה ואוטומציה בשוק התעסוקה היא נושא שחזר על עצמו בשנים האחרונות בדאבוס, וגם השנה יעמוד במוקד כמה מהפאנלים. ההשפעה של הבינה המלאכותית תהיה אחד הנושאים המרכזיים בכנס ותעלה לדיון בראיון שיקיים מייסד הפורום קלאוס שוואב עם מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי. "המהפכה התעשייתית הרביעית" תעלה לדיון בעיקר בהקשר של אובדן מיליוני משרות. עוד ידונו נושאים כמו מיסוי טכנולוגיות ועסקים ללא גבולות.

עיירת הסקי דאבוס, אתמול. זמן איכות עם מנהיגים, צילום: רויטרס, איי פי, אי פי איי עיירת הסקי דאבוס, אתמול. זמן איכות עם מנהיגים | צילום: רויטרס, איי פי, אי פי איי עיירת הסקי דאבוס, אתמול. זמן איכות עם מנהיגים, צילום: רויטרס, איי פי, אי פי איי

ברקזיט בשוליים

מיי תעשה יח"צ

אף כי הברקזיט אינו צפוי להיות נושא מרכזי השנה בדאבוס, הפסגה תעניק לשרים הבריטיים הזדמנות ליהנות מזמן איכות עם מנהיגים אירופיים, לפני שיחלו לקיים שיחות סחר נרחבות בהמשך השנה.

את בריטניה ייצגו ראש הממשלה תרזה מיי ושר האוצר פיליפ המונד, כאשר מיי תצטרך להשקיע מאמצים ביחסי ציבור ולהסביר מדוע בריטניה תמשיך להיות שחקנית חשובה בזירה הגלובלית, גם אחרי סיום תהליך הברקזיט.

האקלים בפסגה

גור במקום טראמפ

אחד המהלכים הראשונים שביצע טראמפ היה הוצאת ארה"ב מהסכם האקלים של פריז. בדאבוס, שם נושא הסביבה הוא בעל חשיבות מרכזית, השלכות המהלך בוודאי לא יסוקרו באהדה. שגריר האקלים של ארה"ב יהיה סגן הנשיא לשעבר אל גור. בין השאר ידבר גור על ההרס הנרחב והעלויות הכבדות הנלווים לתנאי האקלים הקיצוניים הפוקדים מדינות ברחבי העולם, ובשבועות האחרונים ביתר שאת, גם את ארה"ב.

MeToo# באלפים

מעט נשים בדאבוס

נושא ההטרדה המינית שהפך טעון מאוד בחודשים האחרונים מאז התפוצצה פרשת המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין יעמוד במרכז הבמה גם בדאבוס. בשנים עברו, מנהיגים עסקיים חזרו ודיברו על קידום נשים, אבל הואשמו בגרירת רגליים ביישום המהלכים הרצויים. לראייה, נשים יהוו השנה 21% בלבד ממשתתפי הכנס בדאבוס. הבעיות עמן הן נאלצות להתמודד במקום העבודה יעלו לדיון בפאנלים בהשתתפות פגי ג'ונסון, סגנית נשיא בכירה במיקרוסופט והשרה הקנדית למעמד נשים, מרים מונסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות