אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המים אישרה מתקן התפלה במיקום לא ידוע צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

רשות המים אישרה מתקן התפלה במיקום לא ידוע

המתקן אמור להיבנות באזור הגליל המערבי, אך טרם נקבע מיקום מדויק ותושבי האזור צפויים להתנגד לו

22.01.2018, 08:36 | ליאור גוטמן

הלחץ של משרד האנרגיה ורשות המים להציג פתרונות לשנת הבצורת הוליד אתמול פתרון - ספק יצירתי ספק שליפה מהמותן. מועצת רשות המים אישרה הקמת מתקן להתפלת מי ים בגליל המערבי, בעל כושר ייצור של 100־200 מיליון קוב בשנה. עוד אושרה הקמת תשתית ההולכה הנדרשת לחיבור המתקן למערכת הארצית.

הבעיה עם הבשורה הזו היא שמדובר במתקן שתכנונו מלווה את רשות המים מזה כשמונה שנים, ולא ברור מדוע חיכו עד עכשיו כדי לאשר אותו ברמה העקרונית. בנוסף, רשות המים מודה שמיקום המתקן עדיין אינו ידוע, אולם האישור העקרוני להקמתו "מאפשר למוסדות התכנון להיכנס למהלך מואץ של הכנת התוכנית הסטטוטורית לייעוד הקרקע למתקן ותשתית הולכת המים ממנו". הקמת מתקן כזה תארך כמה שנים ולכן ברור שהוא לא ישרת את פגעי הבצורת המתמשכים בשנתיים הקרובות.

מתקן התפלה, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מתקן התפלה | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מתקן התפלה, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

הקמת מתקן התפלה של עד 200 מליון קוב עשויה להגיע לסכום של 1.5 מיליארד שקל. מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי אמר אתמול בראיון לגל"צ שהוא מעריך שמימון המתקן לא יגיע מכיסם של הצרכנים.

אין מחלוקת על נחיצותו של מתקן התפלה צפוני, אולם יש לשער כי תושבי הגליל יתנגדו להקמתו בחצר האחורית שלהם. ברשות המים מזכירים שהם "פעלו מזה מספר שנים במטרה לאשר תוכנית להקמת מתקן התפלה בגליל המערבי אך ההערכות שנעשתה נתקלה בהתנגדות תושבי האזור".

מה שגרם לרשות המים לצאת לדרך במהלך שנראה הצהרתי, הוא "רצף השנים השחונות הנדיר הפוקד את אזורנו והחוסרים במקורות מים טבעיים בהיקף של כ־2.5 מיליארד קוב מים, הפוגעים בעיקר בצפון הארץ אזור שאינו נתמך במתקני ההתפלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות