אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
3 מיליארד שקל שהוקצבו למפוני גוש קטיף לא נוצלו והוחזרו למדינה צילום: תומי הרפז

3 מיליארד שקל שהוקצבו למפוני גוש קטיף לא נוצלו והוחזרו למדינה

כך מסרו נציגי משרדי הממשלה לוועדת השקיפות בראשות ח"כ סתיו שפיר. מדובר ב-25% מהכסף שהועבר למינהלת תנופה, שנועדה לטפל במפונים, בין 2004-2017. שפיר: "לא ברור לאן הגיעו הכספים ואיך נעלמו. אני רוצה לראות את כל ההתחייבויות וההתקשרויות"

22.01.2018, 13:29 | שחר אילן

שלושה מיליארד שקל שהוקצבו במהלך השנים למינהלת תנופה המטפלת במפוני גוש קטיף הוחזרו לאוצר. כך מסרו היום נציגי משרד ראש הממשלה והחקלאות לוועדת השקיפות של הכנסת בראשות ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני. בסך הכול הוקצב למינהלת תנופה מ-2004 ועד סוף 2017 סכום של 12 מיליארד שקל, כך ש-3 המיליארד שלא נוצלו מהווים 25% מהכסף. עוד התברר שפעילות מנגנון מינהלת תנופה במהלך השנים (שכר, אמרכלות ופעולות) עלתה קרוב ל-600 מיליון שקלים.

הדברים מגלים במקרה הטוב תכנון כושל. אפשרות אחרת היא שיטה של האוצר לחסוך סכומי תקציב גדולים באמצעות העברתם משנת תקציב אחת לשנייה בלי להוציא אותם. שפיר דרשה להעביר לה פרוט של כל סכום שהוקצב וכמה ממנו בוצע. "לא ברור לאן הגיעו הכספים ואיך נעלמו. אני רוצה לראות את כל ההתחייבויות וההתקשרויות".

ח"כ סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד  ח"כ סתיו שפיר | צילום: חגי הירשפלד ח"כ סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד

מתוך ה-9 מיליארד שהוציאה מינהלת תנופה בפועל, רק 5.2 מיליארד הועברו לפיצויים. עוד 560 מיליון הועברו לפעילות המינהלת ו-3.2 מיליארד הועברו מהמינהלת למשרדי ממשלה אחרים. בנוסף ל-12 מיליארד שהוקצבו למינהלת תנופה, עוד 940 מיליון הועברו למטרת טיפול במפונים למשרדי ממשלה אחרים (שלא באמצעות המינהלת) ו-2.7 מיליארד שקל הועברו למשרד הביטחון עבור הוצאות הפינוי.

בין היתר התברר בישיבה שהמינהלת הוציאה מאה מיליון שקלים על יועצים מתוכם 60 מיליון על עורכי דין ורואי חשבון. "איך מוציאים מאה מיליון על עורכי דין"? שאלה שפיר. יצחקי הסביר את הצורך בשינויים החוזרים וישנים בחוק. "היו ארבעה תיקוני חוק שחייבו לפתוח תיקים. כל החלטה של בית משפט גורמת לזה שצריך לפתוח תיקים אחורה. זו פעילות עצומה" שפיר אמרה ש"זו פעילות כושלת כי עדין יש 400 משפחות ללא בית".

עוד מסר משרד החקלאות לוועדה שעד היום ניתנו 34,300 החלטות בעניין תשלום פיצויים למפונים של ועדות זכאות, בתי משפט וצוותי יישום. מספר תיקי הפיצויים עומד על 6,500 כך שמדובר ב-5.5 החלטות בממוצע לתיק.

עימות חריף התפתח בין מנכ"ל משרד החקלאות עו"ד שלמה בן אליהו ליו"ר הועדה, כאשר שפיר אמרה ש"הדיון לא מתנהל בוואקום אלא על רקע השחיתות שהתגלתה בהקצבות לחטיבה להתיישבות תחת ניהולך. הועברו כספים למקורבים של השר". בן אליהו עזב במחאה את הישיבה בטענה ש"מדובר בנושאים פוליטיים ולא מקצועיים" ושהישיבה לא אמורה לעסוק בחטיבה להתיישבות.

בישיבה השתתפו גם נציגים של מאות המפונים שעדין לא נמצא להם פתרון דיור קבוע. אחת מהם אמרה ש"צריך לעשות מחקר כמה מהמפונים מתו בשנים האחרונות. יש כל חודש לוויה של אנשים בני 60 שלא קיבלו מענה ונשבר להם הלב".

הוקצבו למינהלת תנופה: 12 מיליארד

הוחזרו לאוצר: 3 מיליארד

הוצאו בפועל: 9 מיליארד

מתוכם:

5.2 מיליארד לפיצויים

3.3 מיליארד למשרדי ממשלה אחרים

0.6 מיליארד לפעילות המינהלת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות