אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר חדש: 10% מהמיליארדים שגויסו בהנפקות ICO - נגנבו צילום: NPR

מחקר חדש: 10% מהמיליארדים שגויסו בהנפקות ICO - נגנבו

לפי נתוני חברת EY, רוב הנפקות המטבע הווירטואלי כללו מקרי גניבת מטבעות והפסדים למשקיעים. בנוסף, מצאה החברה סתירות בין יעדי ההנפקות המוצהרים ובין הביצוע בפועל, מלכודות בתנאי השימוש ועוד

22.01.2018, 16:36 | רפאל קאהאן

הנפקות ICO הפכו לדרך פופולריות לגיוס כספים מהיר עבור לא מעט יזמים, תוך סיכון מהותי לחברות ולמשקיעים כאחד. דו"ח חדש של EY מגלה ש-10% מהסכום שגויס בהנפקות אלה נגנבו והגיעו לידי עבריינים. ענקית הנהלת החשבונות והייעוץ התאגידי ניתחה 372 הנפקות ICO, בסכום כולל של 3.7 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בחלק מהמקרים שנבחנו, נגנבו כספים בידי האקרים שהשיגו את פרטי הגישה לארנקי מטבעות וירטואליים ובמקרים אחרים - למערכות החברה המנפיקה. עוד עולה מהנתונים שהיקף הנפקות ה-ICO כבר מתחיל להתמתן, רק כ-25% מגיוסי ה-ICO השיגו את מטרתם בנובמבר שעבר לעומת כמעט 90% ביוני.

איפה הכסף? , צילום: ToWave איפה הכסף? | צילום: ToWave איפה הכסף? , צילום: ToWave

הדו"ח מפורסם במקביל לעלייה הדרמטית בהשקעות במטבעות וירטואליים, שנובעת בעיקר מההתלהבות שליוותה את הזינוק בערך הביטקוין. גיוסי ה-ICO גברו באופן ניכר בצורה שמזכירה את בועת הדוטקום של שנות ה-90. כמו אז, גם היום לפעמים החברות שמגייסות מתבססות על לא יותר מאשר תכנית עסקית, מצגת ורעיון לא מגובש. התוצאה היא שמאות מיליוני דולרים מושקעים ברעיונות שאינם מבשילים לכדי מוצר או עסק אמיתי.

חלק ניכר מהגיוסים נכשלים בגלל האיכות הירודה של הפרויקטים עצמם. כמו גם הכישלונות של הפרויקטים שכבר גייסו ולא הצליחו לממש את החזון שלהם. אחד מכותבי הדו"ח ציין שהם היו בהלם מכך שחלק מהיזמים הצליחו לגייס, "מצאנו במסמכים הפומביים שלהם טעויות גסות, ברמה של תוכנה שכתובה לא נכון או ניגודי אינטרסים בין המנפיקים למשקיעים". עוד מסקנה מהדו"ח היא שרוב המשקיעים מבצעים את ההשקעות שלהם מתוך חשש לפספס הזדמנות, ולא מקצים זמן למחקר ובדיקה מדודה של הסיכונים.

המחקר מצא שבנוסף לפרויקטים עם בעיות מבניות, חלק מהם הכיל כל מיני תתי סעיפים שהוסתרו בקוד המקור שלהם ושדרכם מתווספות הגבלות על המשקיעים או אפילו הצהרות שנוגדות לחלוטין את הגילוי הנאות שנעשה במסמכים שהוצגו למשקיעים מלכתחילה. למשל, המגייסים הצהירו שלא יהיה גיוס נוסף של מטבעות (ומכאן דילול של הנכסים) מעבר לסכום מסוים כאשר הקוד של המטבע מאפשר להטמיע את האפשרות הזו בעתיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות