אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צחי סולטן חזר להוביל את שוק החיתום בשנת 2017 עם 29 הנפקות צילום: אריק שרוסטר

צחי סולטן חזר להוביל את שוק החיתום בשנת 2017 עם 29 הנפקות

מסיכום שהכינה חברת רוסאריו קפיטל עולה כי דיסקונט חיתום בבעלותו של סולטן הובילה הנפקות בהיקף של כ-12.2 מיליארד שקל; את המקום השני ברשימה תפסה פועלים אייבי.איי שהובילה 55 הנפקות בהיקף של כ-10.2 מיליארד שקל

22.01.2018, 18:23 | אורן פרוינד

שנת 2017 הייתה אחת השנים המטלטלות ביותר בשוק החיתום עם מעבר של לא מעט מנהלים בין גוף לגוף, אולם גם הטובות והמפנקות ביותר עבור גופי החיתום בעשור האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

מסיכום שהכינה חברת רוסאריו קפיטל עולה כי גוף החיתום שהוביל את היקף ההנפקות הגבוה ביותר במהלך שנת 2017 הוא דיסקונט קפיטל, חברת החיתום שמנוהלת על ידי לירן רזמוביץ ונמצאת בבעלות משותפת של בנק דיסקונט וצחי סולטן.

 צחי סולטן , צילום: אריק שרוסטר צחי סולטן | צילום: אריק שרוסטר  צחי סולטן , צילום: אריק שרוסטר

דיסקונט הובילה את הרשימה עם גיוסים בהיקף של כ-12.2 מיליארד שקל ב-29 הנפקות שונות. את המקום השני ברשימה תפסה פועלים איי.בי.איי שהובילה 55 הנפקות בהיקף של כ-10.2 מיליארד שקל. פועלים איי.בי.איי נחשבה לאחת הגופים הדומיננטיים בעקבות המנכ"ל הפורש שלה ארז גולדמשידט, שעזב אותה בנובמבר האחרון לטובת הקמה של חברת חיתום חדשה – אוריון (משותפת עם רפי ליפא וגל עמית).

המקום השלישי ברשימה היא חברת רוסאריו קפיטל שהובילו גיוסים בהיקף של כ-8.8 מיליארד שקל על ידי 21 הנפקות שונות. המקום הרביעי תפסה חברת לידר שהובילה הנפקות בהיקף של כ-7.7 מיליארד שקל ב-21 גיוסים. חברת החיתום של לאומי פרטנרס הובילה 24 הנפקות בהיקף כספי כולל של כ-6.9 מיליארד שקל ואפסילון הובילו גיוסים בהיקף דומה באמצעות 20 הנפקות שונות.

 

בהמשך הרשימה ישנם גופים יותר קטנים כמו אקסלנס בניהול שרון יגר שגייסו לחברות סכום של כ-5.5 מיליארד שקל באמצעות 15 הנפקות שונות. אינפין, חברת החיתום של יהונתן כהן, גייסה כ-4.6 מיליארד שקל ב-12 הנפקות. ווליו בייס שמנוהלת על ידי פלג פאר הובילו 21 הנפקות בהיקף של כ-3.7 מיליארד שקל.

הסקירה של רוסאריו נוגעת אך ורק למספר הובלות ולא לרווחיות חברות החיתום. משכך ייתכן ודיסקונט קפיטל אמנם הובילה את המספר הרב ביותר של ההנפקות, אולם ייתכן וחברה אחרת היא הרווחית ביותר. בשנת 2016 הובילה את השוק פועלים איי.בי.איי ולאחריה הגופים לאומי פרטנרס ורוסאריו. דיסקונט קפיטל תפסה בשנה שעברה את המקום הרביעי. נדב רבן, מנכ"ל רוסאריו חיתום, טוען שזה רק ההתחלה: ״חברות חדשות רבות צפויות להגיע לבורסה בתל אביב ב- 2018 ממגוון תחומים חדשים ומעניינים״.

נדב רבן מנכ"ל רוסאריו חיתום, צילום: גיא גלעד נדב רבן מנכ"ל רוסאריו חיתום | צילום: גיא גלעד נדב רבן מנכ"ל רוסאריו חיתום, צילום: גיא גלעד

שנה של תזוזות

באוגוסט האחרון זעזע ארז גולדשמידט את שוק החיתום כשהודיע על פרישתו מחברת פועלים איביאי לטובת הקמה של חברת חיתום חדשה (אוריון) ביחד עם שני המייסדים של ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות בישראל – רפי ליפא וגל עמית. המעבר של גולדשמידט הוביל לגל של מעברים בשוק החיתום. שני המנהלים של לאומי פרטנרס, עופר גרינבאום ושי נבו, עברו יחדיו לנהל את פועלים איביאי במקומו של גולדשמידט. גלעד שמעוני מונה למנכ"ל לאומי פרטנרס חיתום במקומם. כל המנהלים שדרגו את השכר והתנאים שלהם בעקבות המעברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות