אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כללית ומאוחדת מאיימות על המונופול של מכבי בצפון הארץ צילומים: עמית שעל, פאביאן קולדרוף, ראובן קופיצינסקי

כללית ומאוחדת מאיימות על המונופול של מכבי בצפון הארץ

ל"כלכליסט" נודע כי כללית מנהלת מגעים לביצוע ניתוחים במסגרת הביטוחים המשלימים עם רשת בתי החולים הפרטיים נארא, ש־40% ממנה בבעלות מאוחדת. עד לאחרונה, רשת אסותא של מכבי היתה היחידה שסיפקה שירותים כאלו בצפון הארץ

23.01.2018, 06:41 | ספי קרופסקי

שירותי בריאות כללית מקיימת מגעים לחתימה על הסכם מול רשת בתי החולים הפרטית נארא, שבמסגרתו מבוטחיה ינותחו בבתי החולים של הרשת. קופת החולים מאוחדת רכשה באוקטובר האחרון 40% מנארא, בעסקה שעדיין תלויה באישור משרד הבריאות והרשות להגבלים עסקיים.

המגעים נעשים על רקע מלחמה בין כללית ומאוחדת לבין מכבי על תחום הניתוחים המבוצעים דרך הביטוחים המשלימים. מכבי מחזיקה בבעלות מלאה על רשת בתי החולים הפרטיים אסותא, ששולטת בתחום כיום.

קראו עוד בכלכליסט

השליטה הזאת, בעיקר במחוז הצפון, עומדת כעת בפני איום מצד נארא, שמחזיקה בבית החולים אלישע בחיפה, שבו שמונה חדרי ניתוח. בנוסף, היא מקימה בימים אלו בית חולים בעפולה, שבו יהיו שישה חדרי ניתוח. אלו החלופות היחידות עבור תושבי הצפון, שנאלצו עד כה לבחור בין אסותא חיפה לבין מרכזים רפואיים במרכז הארץ.

לטענת כללית ונארא, המגעים ביניהן נעשים לפי הכללים. נארא היא רשת פרטית והיא רשאית למכור את שירותיה לכל קופות החולים. מאוחדת וכללית אינן רשאיות לנהל מגעים ישירים על העברת הליכים רפואיים, מחשש לחלוקת השוק באופן שנוגד את חוקי ההגבלים העסקיים.

כללית היא הקופה הדומיננטית ביותר בישראל וגם בצפון הארץ, עם 69.7% מהמבוטחים במחוז הצפון ו־58.8% מהמבוטחים במחוז חיפה, נכון ל־2016. לאוכלוסיה הזאת יש גישה מוגבלת מאוד לשירותים רפואיים. במחוז הצפון יש רק 2.3 רופאים לאלף נפש — השיעור הנמוך ביותר בישראל. במחוז תל אביב יש 5.1 רופאים לאלף נפש - יותר מכפול בהשוואה לצפון.

מימין: מנכ"ל כללית נועז בר ניר, מנכ"ל מאוחדת זאב וורמברנד ומנכ"ל מכבי רן סער, צילומים: עמית שעל, פאביאן קולדרוף, ראובן קופיצינסקי מימין: מנכ"ל כללית נועז בר ניר, מנכ"ל מאוחדת זאב וורמברנד ומנכ"ל מכבי רן סער | צילומים: עמית שעל, פאביאן קולדרוף, ראובן קופיצינסקי מימין: מנכ"ל כללית נועז בר ניר, מנכ"ל מאוחדת זאב וורמברנד ומנכ"ל מכבי רן סער, צילומים: עמית שעל, פאביאן קולדרוף, ראובן קופיצינסקי

הרחבת השירותים לבעלי ביטוחים משלימים בקופות החולים תסייע לתושבי האזור וגם תפחית מעט מהנטל על המערכת הציבורית. עם זאת, היא עלולה להביא עמה תופעות פסולות, כמו הסטת שירותים מהציבורי לפרטי.

עו"ד עדי ניב־יגודה, מומחה למשפט רפואי ומדיניות בריאות, אמר ל"כלכליסט" כי "במציאות של משאבים מוגבלים יש לעודד שיתופי פעולה בין הקופות, בעיקר באזורי פריפריה. כבר כיום הקופות מציעות יותר ויותר הליכים רפואיים במימון ציבורי בבתי חולים פרטיים. יש לעודד את המגמה הזאת, אך גם לוודא שההסכמים בין הקופות לגופים הפרטיים לא הופכים מנגנון לחליבת הקופה הציבורית".

עוד לפני כניסתה של נארא לצפון, מנכ"ל מאוחדת זאב וורמברנד יצא למתקפה על אסותא. בשיחה עם "כלכליסט", טען וורמברנד כי הרשת "משתמשת בבית החולים הפרטי שלה בחיפה בצורה עבריינית". לדבריו, בבית החולים יש רק חדר ניתוח גדול אחד, אולם היא מבצעת ניתוחים שאמורים להתבצע רק בו גם בחדרים קטנים יותר. "50% מהניתוחים בבתי החולים של נארא יהיו ציבוריים ו־50% פרטיים", אמר וורמברנד. "כ־60% מהפעילות תוצע לקופות האחרות, ובהן כללית. אנחנו עומדים להעסיק עשרות רופאים מבית חולים העמק בעפולה במרכז החדש". וורמברנד הדגיש כי המגעים המתקיימים כעת מנוהלים על ידי נארא בלבד, ללא מעורבות מאוחדת.

עם זאת, במסגרת העסקה בין נארא למאוחדת, הקופה תמנה את יו"ר הדירקטוריון ושלושה מתוך שבעת הדירקטורים.

מאסותא נמסר בתגובה: "לאסותא חיפה שלושה חדרי ניתוח הפועלים ברישיון מלא וכל הפעילות הכירורגית היא בהתאם לרישיון, לרבות הבקרות השוטפות של משרד הבריאות. עוד לא יבש הדיו על כניסת מאוחדת לאלישע וכבר מנכ"ל הקופה פוצח בניסיונות פגיעה באסותא חיפה, שעד כה לא היתה מושא עניינו. מן הראוי שילמד את העובדות הנכונות לפני שייגש להטעות את הציבור".

מכללית נמסר בתגובה: "ההסכם לגבי 2017 עם אלישע הסתיים ובימים אלה מתקיים מו"מ לגבי 2018".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות